Monster Tulpar T5 V17.1 Düşük FPS Sorunu

hydratlas

Hectopat
Merhaba sayın Technopat ailesi. Geçen hafta aldığım Monster Tulpar T5 V17.1 model oyuncu bilgisayarı ile oyun fark etmezsizin FPS kaybı yaşıyorum. Örnek olarak Counter Strike:Global Offensive oyununda ultra veya low ayarlar fark etmeksizin FPS 30-100 arası aralıksız dalgalanma yaşıyor. Denediğim çözümler format atmak, Nvidia kontrol panelinden performansı maksimuma çıkarmak, herhangi bir güç tasarrufu modu varsa kapamak. Sürücülerim güncel, sıcaklık değerleri de normal. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. İyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba sayın Technopat ailesi. Geçen hafta aldığım Monster Tulpar T5 V17.1 model oyuncu bilgisayarı ile oyun fark etmezsizin FPS kaybı yaşıyorum. Örnek olarak Counter Strike:Global Offensive oyununda ultra veya low ayarlar fark etmeksizin FPS 30-100 arası aralıksız dalgalanma yaşıyor. Denediğim çözümler format atmak, Nvidia kontrol panelinden performansı maksimuma çıkarmak, herhangi bir güç tasarrufu modu varsa kapamak. Sürücülerim güncel, sıcaklık değerleri de normal. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. İyi günler.
MSI Afterburner programı ile oyun oynarken işlemci hızlarını bir kontrol edin. Ani düşüşler yaşanıyorsa Monster ile görüşün, geri iade edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ben de benzer sorunlar yaşıyorum, aynı bilgisayara sahibim. Nedense oyunlardaki gpu kullanımı bir türlü artmıyor, %30-%40 civarında kalıyor gpu kullanımı. Bunu forumlarda biraz araştırdım ama net bir çözüm bulamadım. Genel olarak denediğim bütün oyunlarda durum aynı , bundan dolayı istediğim Fps'yi alamıyorum. Denediğim oyunlar :
-Pubg
-Lol
-Smite
-Apex Legends
-BlackOps4

Pc : Tulpar T5 V17.1 15.6" Gaming Laptop | Monster Notebook

Merhaba, ben de benzer sorunlar yaşıyorum, aynı bilgisayara sahibim. Nedense oyunlardaki gpu kullanımı bir türlü artmıyor, %30-%40 civarında kalıyor gpu kullanımı. Bunu forumlarda biraz araştırdım ama net bir çözüm bulamadım. Genel olarak denediğim bütün oyunlarda durum aynı , bundan dolayı istediğim Fps'yi alamıyorum. Denediğim oyunlar :
-Pubg
-Lol
-Smite
-Apex Legends
-BlackOps4

Pc : Tulpar T5 V17.1 15.6" Gaming Laptop | Monster Notebook

Merhaba, ben de kişisel olarak aynı modele sahip olan birkaç kişiden aynı şikayeti aldım. Ve bilgisayarımı teknik servise yolladım. Fakat bilgisayarımda bir sorun olmadığını belirtip değişim yapmama izin verilmedi. Bu sebeple bilgisayarı iade ettim. İsterseniz şansınızı teknik serviste deneyin fakat benim bilgisayarım için kullanıcı notu kısmına "ABRA A5" modeli girilmiş. Bunu zaman kazanmak için mi yaptılar yoksa gerçekten bilgisayarımı ABRA A5 olarak inceleyip sorun bulamadılar mı bilmiyorum. Teknik servis çalışanları kesinlikle yaptıkları işe hakim değiller. 2 3D Mark ve AIDA64 testi yapıp sorun bulamadıklarını söylediler. Bu kadar sorumsuzlar.

Merhaba, ben de kişisel olarak aynı modele sahip olan birkaç kişiden aynı şikayeti aldım. Ve bilgisayarımı teknik servise yolladım. Fakat bilgisayarımda bir sorun olmadığını belirtip değişim yapmama izin verilmedi. Bu sebeple bilgisayarı iade ettim. İsterseniz şansınızı teknik serviste deneyin fakat benim bilgisayarım için kullanıcı notu kısmına "ABRA A5" modeli girilmiş. Bunu zaman kazanmak için mi yaptılar yoksa gerçekten bilgisayarımı ABRA A5 olarak inceleyip sorun bulamadılar mı bilmiyorum. Teknik servis çalışanları kesinlikle yaptıkları işe hakim değiller. 2 3D Mark ve AIDA64 testi yapıp sorun bulamadıklarını söylediler. Bu kadar sorumsuzlar.

Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim, ben uzunca araştırdım bu konuyu ancak sorunu çözemedim, o yüzden son çare olarak yarın pc yi servise götüreceğim umarım sizin yaşadığınız problemleri yaşamam ve bu problem çözülür. Çözülmezse sanırım ben de sizin gibi iade etmek zorunda kalacağım. Bir ilerleme olursa ve sorunu çözebilirsem burada da paylaşırım.

• Oyun içi ayarları ve MSI Afterburner içindeki RivaTuner Statistics Server ile oyun içi değerleri paylaşırsanız iyi olur.
  • Oyunların içinden tam ekran ve pencere içi seçenekleri arasında fark olup olmadığına bir bakın. Tam ekran olmayan durumlarda sıkıntı yaşanıyor bir süredir.
  • Aşağıdaki programı yükleyip eksik ne varsa güncelleyip tekrar kontrol edin.

• Oyun içi ayarları ve MSI Afterburner içindeki RivaTuner Statistics Server ile oyun içi değerleri paylaşırsanız iyi olur.
  • Oyunların içinden tam ekran ve pencere içi seçenekleri arasında fark olup olmadığına bir bakın. Tam ekran olmayan durumlarda sıkıntı yaşanıyor bir süredir.
  • Aşağıdaki programı yükleyip eksik ne varsa güncelleyip tekrar kontrol edin.

İlginiz için teşekkürler, verdiğiniz linkten bluetooth ve wireless sürücülerini güncelledim. Onun dışında bir güncelleme gözükmüyordu.

Oyun içi ayarlar :

369555

Çok düşük ayarlarda oyun menüsü:
369556

Ultra ayarlarda oyun menüsü:
369557

Ultra ayarlarda oyun içi durum:
369558

Oyunu açtıktan yaklaşık 25-30 dk sonra gpu kullanımı %40 seviyelerine düşüyor fps de baya bi düşüyor.Sadece pubg de oyunu açtığımda bu kadar yüksek gpu kullanımı seviyesine ulaşabiliyorum, LoL gibi diğer oyunlarda gpu kullanımı %30 un üstüne zor çıkıyor ve oyunu açtıktan yine yaklaşık 30 dk sonra fps de dalgalanmalar oluyor ayrıca fps 80 civarına kadar düşüyor.

CPU ve GPU sıcaklık değerlerini de ekleyip bir uzun kullanım testi yapar mısın? FPS'de düşüş yaşandığı anda ekran görüntüsü alırsan iyi olur. Muhtemelen ısı kaynaklı bir sorun var. Onun dışında PUBG, yaklaşık 9-10 GB dolaylarında RAM kullanıyor. Sistem RAM'i 8 GB tek kanal sanırım. 2x8 yaparsan hem oyunun ihtiyacı olan RAM'i karşılar hem de çift kanal RAM daha performanslı çalışır. Bu arada LoL GPU kullanımını ölçebileceğimiz bir oyun değil. Güçlü ekran kartına gereksinim duymuyor.

CPU ve GPU sıcaklık değerlerini de ekleyip bir uzun kullanım testi yapar mısın? FPS'de düşüş yaşandığı anda ekran görüntüsü alırsan iyi olur. Muhtemelen ısı kaynaklı bir sorun var. Onun dışında PUBG, yaklaşık 9-10 GB dolaylarında RAM kullanıyor. Sistem RAM'i 8 GB tek kanal sanırım. 2x8 yaparsan hem oyunun ihtiyacı olan RAM'i karşılar hem de çift kanal RAM daha performanslı çalışır. Bu arada LoL GPU kullanımını ölçebileceğimiz bir oyun değil. Güçlü ekran kartına gereksinim duymuyor.

Merhaba ekran görüntüsünde görebileceğin gibi gpu sıcaklığı 64 derece ve bir saat oynamama rağmen max 65 derece oldu. Cpu sıcaklığında da anormal bir değişiklik olmuyor ama senin için onu da ekleyip tekrar ekran görüntüsü alırım. Aslında RAM konusunda bi sıkıntı çektiğini zannetmiyorum RAM kullanımı oyun içerisindeyken (ekran görüntüsünde de var) 6.5 gb civarında oluyor ve pek bir dalgalanma olmuyor. Oyundan yüksek fps aldığım süreç boyunca (ilk 25-30dk civarı) ve fps düşmesi, gpu kullanımı düşmesi olduğunda da RAM kullanımında anormal değişiklikler olmuyor. Max. 7.2gb RAM kullanımı gördüm. Evet biliyorum LoL GPU kullanımı ölçebileceğimiz bir oyun değil ama bu sistemde 80 civarı fps almak biraz garip.

Sistemde 8 GB RAM olduğu için, daha fazlasını göremezsin zaten. Oyun harici bir RAM kullanımı da söz konusu. 16 GB RAM bulunan sistemlerde 9-10 GB RAM kullanımı olması, 8 GB sistemlerde yetersiz RAM yüzünden anlık takılmalar, FPS düşüşleri yaşanabileceği anlamına geliyor. Bunun dışında dizüstü bilgisayarlarda ısınan ekran kartından ziyade işlemci oluyor.

Aşağıda paylaştığım videoyu izlersen demek istediğimi daha iyi anlarsın. Yeterli RAM olduğu zaman RAM kullanım miktarını, ekran kartı kullanım oranının değişimini ve FPS'e etkisini görebilirsin. Özellikle Far Cry 5'te çok belirgin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı