Monster Tulpar T7 v20.3.2 laptop aşırı ısınıyor

Ergün İnce

Hectopat
Öncelikle merhaba, 5 gün önce Monster laptop aldım. Tüm driverlar güncel, kontrol merkezlerini indirdim, ayarları yaptım.

Laptop modelim: Monster Tulpar T7 v20.3.2
Ekran kartı: RTX 3060.
İşlemci: Intel i7-10850h
Genel olarak Valorant ve CS:GO indirdim, oynuyorum.
Arkadanda Monster kontrol merkezinden sıcaklık değerlerine bakıyorum.
Her iki oyunda da ekran kartı normal 60-70 °c falan görüyor.
Ama işlemci oyunda en az 80-85 °clerde geziyor. Arada sürekli 93-92-90 °c'ye çıkıyor.

Masamın arka kısmında bir çıkıntı var yani duvarı kapatıyor harici klavye kullandığım için laptop biraz duvara yakın kalıyor ortalama 5-6 parmak kadar boşluk var.
i7 10850h için, Monster için normal diyenler de var anormal diyenler de var. Biraz bana da fazla geldi zaten Monster kontrol merkezinde 92 °c gösterdiğinde yüksek CPU sıcaklığı diye uyarı veriyor sonra fanlar azıcık daha hızlanıp hemen 85 °c ye düşüyor. Ayrıyeten CS:GO'da 500FPS 400FPS alıyorum ve aşırı gereksiz geliyor ekranm 144Hz zaten bir işe yaramıyor işlemciyi fazla yormaktan.3.parti yazılım kullanıp ayar yapmak istemiyorum. Güç seçeneklerinden işlemci güç yönetimine girip %90 / %75 / %50 yaptım hepsini denedim görev yöneticisinden bakıyorum hep 4.2GHz de çalışıyor düşmüyor. (temel hız 2.10GHz) (oyun oynarken fanlar sürekli ve sesli çalışıyor) Dediğim gibi ne yapabilirim?

CS GO işlemciden fazla kullanıyor. Ama laptop için normal değerler. Hiç bir laptopta 70 derecede oyun oynayamazsınız. Bakımlarını düzgün yaptırıp, temiz kullanın yeter.
Ah şu laptop düşmanları... Her laptop ısınmaz, masaüstüne göre tabii daha sıcak çalışır fakat 90 derece üstü normal değil. Bu Tulpar modelinde Abra kasası kullanılıyor ve Abra kasaları soğutma anlamında iyi değil, arkadaş isterse undervolt uygulayabilir işlemcisine @erengore hocamın yardımıyla.

Ah şu laptop düşmanları... Her laptop ısınmaz, masaüstüne göre tabii daha sıcak çalışır fakat 90 derece üstü normal değil. Bu Tulpar modelinde Abra kasası kullanılıyor ve Abra kasaları soğutma anlamında iyi değil, arkadaş isterse undervolt uygulayabilir işlemcisine @erengore hocamın yardımıyla.

Laptop düşmanı değilim, bende laptop kullanıyorum. Gerçekler bunlar. Monster'ın kasaları çok iyi olmasa da arkadaşın değerleri normal.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop düşmanı değilim, bende laptop kullanıyorum. Gerçekler bunlar. Monster'ın kasaları çok iyi olmasa da arkadaşın değerleri normal.
Normal değil, bir laptopun işlemcisinin en fazla 90, ekran kartının da en fazla 80 derece olması gerekir. Bilmiyorsanız lütfen arkadaşı yanlış yönlendirmeyin. Havaların sıcak olması hesaba katıldığı zaman da 92 yüksek kalıyor.

Normal değil, bir laptopun işlemcisinin en fazla 90, ekran kartının da en fazla 80 derece olması gerekir. Bilmiyorsanız lütfen arkadaşı yanlış yönlendirmeyin. Havaların sıcak olması hesaba katıldığı zaman da 92 yüksek kalıyor.
Arada bir 90 derecenin üstüne çıkıp sonrasında iniyor dedi. 90 derecenin altına inmiyor deseydi evet dediğiniz gibi sıkıntı vardı.

T7 v20.3 modelini kullanıp iade etmiştim. Turbo fan açıkken ve kasa yüksekteyken cyberpunkta 92 93 derece görüyordu ve işlemci frekans hızını düşürüyordu. Fps değerleri bende çok iyiydi ama 95+ sıcaklık sıkıntı ve 5 günlük bilgisayar 92 93 görüyorsa bence risklidir.

Gerçekten laptoplar ısınır derler ama iyi bir ayarlama ile ısınmayabilir. Kronik ısınma sorunlu tabir edilen HP Pavilion 15-CB0xx model bir laptopum var. i7-7700HQ işlemcisine sahip. Kendi ayarlamalarım sonucu işlemci boşta 32 derecede oyunda da maksimum 83 derece oluyor. İşlemcim tam performans ile 3.8 GHz'de sabit çalışıyor. Müthiş bir oyun performansına sahip. Isınmıyor dediğim gibi. 😃

@Ergün İnce bilgisayarınızdaki yüksek ısınmayı giderebilir, en güzel tuning ayarlarını yapabilirim. Bunun için ThrottleStop kullanacağız.

ThrottleStop yükleyin ve fıvr sekmesinde ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. O 5 adet birimin üstünde fıvr Control ya da locked yazar.

Locked yazıyor ise hemen şunu uygulayın:

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı