"msconfig" Ayarlarında İşlemci Sayısı Kaç Olmalı?

Aynı soruyu sordum zaten. Ben denedim, bana bir etkisi olmadı. Sen de dene, iyi olursa kalsın, olmazsa kapatırsın tekrar.
Her hangi bir şey açıklayan olmadı açılış hızında etki eder deniliyor. Bunun dışında da bir işe yarıyordur onu öğrenmeye çalışıyorum.

Bana ne olduğunu bilip'te cevap veren olmadı. Herkes yükselt diyor fakat artıları ne olur eksileri ne olur?

Konu altında sorularınızı sormak yerine yeni konu açarak sorabilirsiniz. Asıl konu dışında yorumlar oluyor. Teşekkürler
Her hangi bir şey açıklayan olmadı açılış hızında etki eder deniliyor. Bunun dışında da bir işe yarıyordur onu öğrenmeye çalışıyorum.
Kardeşim internetten araştırırsan aynı sonuça ulaşacaksın. Ön yükleme bölümünde bu çekirdekleri aktif ediyorsun zaten. Bu da açılış hızını etkiliyor. Çok da abartılacak bir özellik değil. Eğer bilgisayarın hızlı açılıyorsa bunu farketmeyeceksin bile. :)

Kullanılan çekirdek miktarını açıyor, bu da işlemcinin daha az baskıya girmesini engelliyor diye biliyorum.
msconfig'de bulunan bu ayar bende kapalı ve hiç dokunmadım. Ben denedim, bana bir etkisi olmadı.
Kapalı ise zaten hepsini kullanıyordur, tekrardan 1'e indir ve aradaki farklı gözlemle. :D

Bilgisayarımda MSConfig ayarında işlemci sayısı 1 diyor bunu arttırmalı mıyım?

Sistem:
* MSI RX570 Armor 8 GB OC ekran kartı.
* ASUS Prime A320M-K anakart.
* Ryzen 3 2200G işlemci.
* Corsair Vengeance 8 GB 2400MHz RAM.

Başımıza bir iş gelmeyecekse konuyu hortlatayım ve yanlış bilgileri düzelteyim.
Bu konuyu bende merak edip araştırma yaparken bulduğum ilk linke tıkladım, sırf bu konuya mesaj yazmak için üye oldum.

1 - bilgisayarın açılış hızıyla hiçbir alakası yok.
2 - "bilgisayar açıldıktan sonra" ister oyun oynayın, ister internette gezin fark etmez, kullanılacak işlemci çekirdeği sayısını "sınırlandırmış" olursunuz. Bu ayarı aktifleştirmezseniz tüm çekirdekleri zaten kullanırsınız.
3 - çekirdek sayısı sınırlandırmak işlemci sıcaklığını artırır (çünkü bütün iş yükünü 12 yerine 2 çekirdeğe yüklediniz, gerçeğe uyarlasak İstanbul trafiği gibi olur herhalde)

Aslında "Core Temp" programını yükleyip, bir de siz test etseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

Ne kadar fazla olursa o kadar iyi bence. Çünkü prototype oyununa girmek için onu 4 yapıyorum her girişimde ve gözle görülür bir performans düşüşü oluyor.

Ne kadar fazla olursa o kadar iyi bence. Çünkü prototype oyununa girmek için onu 4 yapıyorum her girişimde ve gözle görülür bir performans düşüşü oluyor.

MSConfig mevzusunu uzatmazsanız artık.
İşlemciler varsayılan olarak hepsi açık geliyor.

Hızlandırdığını söylememiştim zaten. Sadece ben düşürdüğümde gözle görülür bir performans düşüşü olduğunu söyledim

Yeni konular

Geri
Yukarı