Çözüldü MSI CX61 One 292 Rastgele yeniden başlatma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

onurkyngl

Centipat
Öncelikle MSI CX61 One 292-TR model bir dizüstü bilgisayarım var. Sorun başlarında Win10 yüklüydü. Yeniden başlatma sorunum neredeyse 1 senedir falan var. Şöyle gelişiyor olay ilk zamanlar bilgisayar genellikle boşta iken, ben başında değilken falan kendi kendine yeniden başlıyordu. Çok sık olmadığından başlarda pek önemsemedim. Daha sonraları bu yeniden başlatma olayı gittikçe armaya başladı film izlerken vs. yeniden başlıyordu. Herhangi bir hata falan yok restartlarda direk çat diye kapanıp yeniden açılıyor. Bilgisayarın güç düğmesine basılı tutulduğunda tık diye ses gelir ve birden kapanır ya aynı o ses geliyor kapanıyor ve yeniden başlıyor. Bu restart olayı tamamen random oluyor ama neredeyse bazen açıldıktan 1 dk sonra bazen 10 dk sonra 45 dk sonra bazen daha Windows yüklenmeden yeniden başlıyor bilgisayar. Neyse bir süre sonra bilgisayar daha Windows bile açılmadan sürekli restart atmaya başladı. Bir bilgisayarcıya götürdüm işlemci hariç tüm parçaları vs. denediğini en son Win7 Home kurmuş res atmıyormuş. Neyse dedim aldım bilgisayarı 1 ay kadar restart atmadan kullandım sıkıntısız. Fakat şu son zamanlarda Win7 deyken de tekrar başladı. Gene kullanılmayacak şekilde seri seri restart atmaya sürekli onarım ekranı gelmeye başladı. Tekrar USB'den Win7 ile formatlamaya çalıştım ama format atarken bile resleyip duruyordu.

Şöyle bir ayrıntı var. Bilgisayarı yüksek güç kullanacak şekilde kullandığımda restart atmıyor. Örneğin Knight Online oyunu açıkken kesinlikle yeniden başlatmıyor bilgisayar. 3 gün açık kalıyor oyunu kapatana kadar. Oyun kapandı diyelim 5 10 dk içinde tekrar restart atıyor bilgisayar.

Bu gün bir şekil USB'den temiz Win10 Home kurulumu yaptım. Win10 otomatik güncellemelerini yaptı. Tekrar restart atmaya başladı. Birkaç kere attıktan sonra Windows bazı sürücüleri geri kaldırdı kendi. Restart atmıyordu bu hali ile. Bende aygıt yöneticisinden ünlem olanları tek tek yüklemeye başladım. Intel HD Graphics 4000 driverine kadar hiçbirinde sıkıntı olmadı. Ama Intel'i yükleyince tekrar restart atmaya başlıyor.

Yani anladığım kadarıyla bu restart sorunu Intel HD Graphics 4000 ile alakalı şu an onun yerine aygıt yöneticisinde Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı gözüküyor şu an ve restart atmıyor. Intel'i yükleyince restarta başıyor. Bazen direk atmıyor ama bir 5 dk sonra kesin atıyor.

Intel HD Graphics 4000 yüklü olmayan halinde biostaki intel speedstep kapalı bu ara. speedstep i enable ettiğimde gene restart atıyor. bu sefer direk açılışta atmaya başlıyor windows u bile göremiyorum. Şu an Intel HD Graphics 4000 driveri olmadan biosta intelspeedstep disable halde kullanıyorum.

Biraz uzun oldu ama bu sorunu daha önce yaşayan veya bana bir yol önerebilecek birisi varsa çok memnun olurum kafayı yemek üzereyim çünkü :D

Son düzenleme:
Çözüm
Güncel durum: Intel driver'sız halide restart atıyor Intel varkenki gibi seri restart değil ama yarım saatte 1 saatte bir atıyor restart başka çözüm önerilerinize açığım 😄 ayrıca Intel driveri olmadığından hiçbir oyun vs oynanmıyor 10 FPS.
Sorun çözüldü. Sıkıntı işlemcideymiş.

Servise götürdüm önce güney chip arızası dediler ve arıza giderildi denilip bilgisayarı teslim aldım eskisi gibi sürekli restart atmadı ama bilgisayar boşta iken 2. 3. saatlerde gene resliyordu, bilgisayar tekrar götürdüm servise aynı şekil devam ettiğini söyledim bu sefer işlemci değişimi yaptılar (eski işlemciyi de teslim aldım ekstra bi ücret istemediler) 4 gündür herhangi bir restart olayı olmadı.
Güncel durum: Intel driver'sız halide restart atıyor Intel varkenki gibi seri restart değil ama yarım saatte 1 saatte bir atıyor restart başka çözüm önerilerinize açığım 😄 ayrıca Intel driveri olmadığından hiçbir oyun vs oynanmıyor 10 FPS.
İnternette bu yeniden başlama sıkıntısı ile ilgili neredeyse tüm konuları okudum çoğunu denedim bir sonuca ulaşamadım hep aynı restart atıyor. Öncesinde güç sıkıntısı mı acaba deyip yeni batarya aldım bataryada bir şey fark ettirmedi. Ama bu gün Win10 ile formatlayınca bu Intel driverını yükleyince olduğunu fark ettim.
Bir de Intel driverinı yüklemeden restart atmayan halinde BIOS'tan Intel Speedstep i enable ettiğimde gene restart atmaya başlıyor.
Tek aklıma takılan oyunlarda vs kesinlikle restart atmıyor donanımsal bir problem olsa idi oyunda da atması gerekmez miydi acaba.

Daha önce böyle bir problem yaşamadığım için bilmiyorum açıkçası.
BIOS güncellemesi var mı yok mu kontrol ettin mi?
Yok galiba.

BIOS'u Exit bölümünden Load Defaults yaparak hiçbir ayara dokunmadan Intel sürücüsünü kurmayı denedin mi?

BIOS'u Default yaptığımda Intel Speedstep'i Enable ettiği için masaüstüne bile gelemiyorum o yüzden sadece onu Disable ettim diğer hiçbir ayara dokunmadım.

BIOS güncellemesi konusunda da Support For CX61 | Laptops - The best gaming laptop provider | MSI Global MSI'ın sitesinde 2013-09-26 tarihli bir BIOS güncellemesi bulunuyor ama hangisi benimkine uygun güncel mi değil mi tam olarak emin olamadım. Ve de BIOS güncellerken yeniden başlatır korkusuyla BIOS güncelleme işine giremedim açıkçası.

Hiç mavi ekran almıyor musun? Rehberde anlatılan yerde dosya var mı kontrol eder misin?

Intel Speedstep açık olduğu zaman masaüstü bile görünmüyorsa işlemciyi besleyen faz hatlarında sıkıntı olabilir, işlemciye yeterli güç sağlanmıyor olabilir, ayrıca sıcaklıklar ne durumda?

Mavi ekran almadım daha önce hiç. Restartlar ani bi şekilde ve öncesinde sonrasında herhangi bir hata vermiyor.

minidump klasörü boş. konudaki gibi gözüküyor otomatik bellek dökümü.

sıcaklıklar şu şekilde. Daha önce bilgisayar ısınmadan dolayı hiç kapanmadı. Fanlar tertemiz termal macunu yenilenmiş halindede restart atıyordu gene.

sss.jpg

Son düzenleme:
Şu an Intel driverı yüklemeden restart atmadan kullanabiliyorum sanırım. Bu şekilde bir 15 gün kullanmam bir sıkıntı oluşturur mu? Kullanımda bana nasıl bir etkisi olur performans vs olarak. 15 gün sonra İstanbula geçeceğim o zamana kadar gene bir çözüm bulamazsam orada düzgün bir tamirciye götüreceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun çözüldü. Sıkıntı işlemcideymiş.

Servise götürdüm önce güney chip arızası dediler ve arıza giderildi denilip bilgisayarı teslim aldım eskisi gibi sürekli restart atmadı ama bilgisayar boşta iken 2. 3. saatlerde gene resliyordu, bilgisayar tekrar götürdüm servise aynı şekil devam ettiğini söyledim bu sefer işlemci değişimi yaptılar (eski işlemciyi de teslim aldım ekstra bi ücret istemediler) 4 gündür herhangi bir restart olayı olmadı.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı