MSI GE73 8RF laptop elektrik çarpıyor

Adaptörlü kullanımda faz kaçağı olduğunu düşünsek bile adaptörsüz yani pille kullanımda da çarpması faz kaçağı olabilme ihtimalini tam sıfırlıyor, faz kaçağını adaptör çıkışının 18.5-18 voltluk DC hattan şebeke üzerinden olası bir kaçakla geldiğini düşünürsek. Bu durumda içten kablo sıyrılıp kaçak yoldan gelen şebekenin fazı laptoun metal yüzeyinden sizi direk çarpardı, ama fiş prizde değilken çarpması bence makinenin içten ürettiği statik elektrik (masaüstü PSU'lar da çalışırken bunu üretebilir ama toprak hattı sağlıklıysa ve PSU'dan direk bağlıysa bu sıfırlanır örneğin) veya sizin stresle üretebildiğiniz statik elektriğin metal kısmından deşarj olabilmesidir şeklinde de ayni düşünüyorum. Birkaç gün kullanıp servise mutlaka gönderin, bakalım ne gibi bir sonuç çıkacak?

Bir de şunu belirteyim; dizüstülerin statik elektrik için topraklanması masaüstülerden çok farklıdır, zaten 18.5 voltluk jakla ve ilave toprak hattı sıfırlamak için gelmemiş oluyor, temas ettikleri yer, soğutucu altlık, masa, vb. yerlerden kısmen temas edip eğer içindeki DC-DC dönüştürücü statik elektriği ürteiyorsa bu dış plastik veya metal yüzeylerden topraklanmayı alıyor, bu cihazlar. Yani prizdeki toprak hattı sadece adaptörüne giriyor, çıkışta - kutupla gelen topraklama eğer gerçekten de topraklı fişe takılıysa bunu oradan alıp gövdesine kadar iletiyor, ama dizlerimizin üzerindeyken ve pille çalışırken fiş prizden tam çekiliyken diğer yoldan topraklamayla olası statik elektrik deşarj olabilmiş oluyor, benim kendi düşünceme göre. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
benim evimde öyle bir durum yoktu ama tatile yazlığa gelince laptoba biraz değince elektrikleniyorum o yuzden plastik eldiven takmak zorunda kaldım sanırsamki prizinizin topraklaması olmadığı içinde o elektrik şarj adaptörünüzüde bozmuş olabilir laptobu servise gödermenizde ve prizleri de kontrol ettirmenizde fayda var

Güncelleme: Cihazı yaklaşık 5 gün kullanmadım ve çantasının içine deldiğim pirinç poşetini koydum. Sonra düzeldi yaklaşım 3-4 aydır sorun yok. Bence çarpmasının sebebi o zamanlar cihaz soğuk odada duruyordu. Muhtemelen nemden (mağlum İzmirdeyiz). Şuan gayet normal ilk günkü gibi teşekkürler ilgilenen herkese.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı