MSI GT75 8RF vs. MSI GE73 8RF

Jove

Kilopat
Yer
Ankara
İyi günler.

https://www.amazon.de/MSI-8RF-037DE...d=1536866129&sr=8-2&keywords=gt75vr+7re+titan
ya da
https://www.amazon.de/MSI-8RF-009DE...=1536865297&sr=8-4&keywords=ge73vr+7rf+raider

İki laptoptan birini almak istiyorum ancak aklımda bazı sorular var. Eğer Turing mimarili 2000 serili GPU'larda yine çok büyük bir performans farkı olursa ekran kartını değiştirmek istiyorum ancak hangi modelde MXM portu var bilmiyorum. Çok zamanım olmadığı için internette fazla araştıramadım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İki laptop da 17.3 inç. Bu kadar büyük istediğinize emin misiniz? İkisi de 8.nesil i7'ye ve GTX 1070'e sahip.

MXM olsa bile, o ekran kartı değişmeyebilir. Çok pahalı ve çok şans işi. Laptop alırken ileride değiştiririm diye düşünmeyin. En iyi işlemci ve ekran kartı kombinasyonunu alın. Depolama, RAM gibi parçaları sonradan ekleyebilirsiniz. Bunlara çok takılmayın.

Amazon.de değilde Amazon.com' dan bakmanı öneririm en azından orada ürün bol ve daha ucuz diye düşünüyorum.

Pascal serisi çıkmadan önce elimde Monster t7 v5.3 vardı. MXM portlu pascal çıkınca upgrade yaparım dedim. Yapamadım ama şansımı tekrar denemek istiyorum turing serisi ile o yüzden MXM olması ilk önceliğim oluyor. İkisinde de MXM yoksa önce ince olanı alacağım. MSI'da hem ingilizce hem türkçe mail attım onlara bile dönüş olmadı hala. İnternet'den baktığımda da emin olamadım eğer kesin bilginiz varsa ya da nasıl ulaşabileceğime dair bilginiz varsa iletiniz lütfen.

Amazon.com'da amazon.de'ki gibi gümrük vergisini önceden alma gibi bi olay var mı emin olamadığım için .de'den araştırmıştım. Ancak .com'da böyle bi olay varsa orası tabii ki daha mantıklı. Bu konuda da bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Pascal serisi çıkmadan önce elimde Monster t7 v5.3 vardı. MXM portlu pascal çıkınca upgrade yaparım dedim. Yapamadım ama şansımı tekrar denemek istiyorum turing serisi ile o yüzden MXM olması ilk önceliğim oluyor. İkisinde de MXM yoksa önce ince olanı alacağım. MSI'da hem ingilizce hem türkçe mail attım onlara bile dönüş olmadı hala. İnternet'den baktığımda da emin olamadım eğer kesin bilginiz varsa ya da nasıl ulaşabileceğime dair bilginiz varsa iletiniz lütfen.

Amazon.com'da amazon.de'ki gibi gümrük vergisini önceden alma gibi bi olay var mı emin olamadığım için .de'den araştırmıştım. Ancak .com'da böyle bi olay varsa orası tabii ki daha mantıklı. Bu konuda da bilgilendirebilirseniz sevinirim.
Tam anlamadım ama amazon.de gümrük vergisi almıyor mu yoksa size mi bırakıyor bunu hani takılırsa sizi arar ödersin filan. Yoksa illa alınıyordur diye düşünmüştüm.
İkinci soruna gelirsek laptopların çoğunda MXM slotu bulunmuyor. Laptoplarda ekran kartı değişimi masaüstü kadar kolay değil. Güçlü bir ekran kartı aldın diyelim bunu değiştirmek için servisle görüşceksiniz filan. Kendinizle de yapabilirsiniz ancak riskli, adaptör yetmeyebilir veya soğutma fanları yeni ekran kartına göre yetersiz kalabilir. Sene sonuna doğru çıkar diye düşünüyorum yeni nesil laptopların. Msi' lerde tahminimce incelerinde yok ancak üst seviye modellerinde (GT) vardır diye düşünüyorum. Bir diğeri bence performanslı bir laptop alın linklere baktımda fiyatları çok uçuk.
Asus, Acer, Alienware, HP modellerine de bakabilirsiniz fiyat ve performans açısından karşılaştırmalısınız. Acil lazım değilse sene sonuna kadar beklerim değilseniz bekleyebilirsiniz ancak gecikedebilir erkenden de çıkabilir.

4-5 gün içinde almayı düşünüyorum. Kararımı etkileyen en önemli şey ise MXM slotu olacak. Ama ona da emin olamıyorum ve internette bulamadım. Eğer kesin bilen biri varsa umarım yardımcı olur.

Amazon konusunda tam olarak anlatmak istediğim şey ise şuydu: amazon.de ekstra bir vergi alıyor gümrük için bunun sayesinde gümrükte sıkıntı olmadan Türkiye'ye geçebiliyor diye biliyorum ama Amazon.com bunu yapıyor mu bilmiyorum. Bu konuyu müsait olunca araştıracağım.

4-5 gün içinde almayı düşünüyorum. Kararımı etkileyen en önemli şey ise MXM slotu olacak. Ama ona da emin olamıyorum ve internette bulamadım. Eğer kesin bilen biri varsa umarım yardımcı olur.

Amazon konusunda tam olarak anlatmak istediğim şey ise şuydu: amazon.de ekstra bir vergi alıyor gümrük için bunun sayesinde gümrükte sıkıntı olmadan Türkiye'ye geçebiliyor diye biliyorum ama Amazon.com bunu yapıyor mu bilmiyorum. Bu konuyu müsait olunca araştıracağım.
Amazon.com' da aynısını yapıyor. Satın al dedikten sonra sonra adresi filan yazdıktan sonra toplam fiyatı yazmakta kargo ve gümrük dahil. Bazıları satın al demeden fiyatı üzerine getirince de gözükür. İkiside aynı şey ancak Amazon.com daha ucuz ve daha çok seçenek olduğu için laptoplarda ordan almalısın. MXM slotu olsa da değiştirebileceğin kesin değil her ekran kartı uymayabilir. Msi' ye tekrar mesaj atıp sorarsın olmadı fiyatına uygun bir laptop seçersin.

Bildiğim kadarıyla GT75'de MXM slotu bulunmuyor. GE73'de zaten yok. İlla MXM slotlu bir cihaz almak istiyorum diyorsanız bildiğim tek bir cihaz var o da Clevo Barebone kasalar. Yani Tulpar T7 masaüstü işemcili (8700K'lı) bilgisayarlar. Tuplar T7 V15.1 17.3" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook Bu mesela. Yine de kesinlikle daha sonra ekran kartı değiştiririm diye MXM slotlu cihazlara bakmanızı tavsiye etmem zira her ne kadar teoride değişebiliyor olsa bile çok çok zor. Soğutma eski ekran kartına ve işlemciye göre yapılmış oluyor, adaptör yetmiyor, uyum sorunları oluyor vb. Yeni takılacak kartı bulup almak da çok zor ve normalde olması gereken fiyattan çok daha fazla oluyor sonradan alındığında. İllaki sonrasında ben ekran kartı, işlemci yükseltirim diyorsanız el mecbur masaüstü almanız gerek.

Anlıyorum ben de sadece içim rahat etsin diye arıyorum aslında. Yani Maxwell'den pascal'a geçişte bi işe yaramadı ama Pascal'dan Turing'e geçişte TDP değerinde 35% lik bi değişim olacak diye spekülasyon var. Ben de ona uydum gidiyorum. Educated guess aslında. Eğer 2070 müthiş çıkarsa değiştirebilme olanağını istiyorum. Masaüstü sevmiyorum, kesinlikle daha ucuz, daha üstün, daha sağlam ve yenilenebilir olacak ama Laptop son kararım bu konuda. Monster konusunda sıkıntılarım var o yüzden MSI'a yöneldim. Mail'e cevap gelince nihai kararı vereceğim. Cevap gelmezse de maille MSI'yı taciz edeceğim.

İlgilendiğiniz için teşekkürler.

Aaa tabii bir de ulusal garanti ve iade etme sorunu var. Almanya ya da Amerika'dan gelirse bu işler nasıl yürüyor? Bunun için ayrı konu açmam gerekir mi acaba yoksa burada cevaplanabilir mi?

[email protected]'a mail atın. Gün içerisinde dönüyorlar hafta içi. Buradan bilgi alabilirsiniz sonuçta ekran kartı değişim işlemini servispoint yapacak. Aceleniz yoksa bekleyin performans farkı ne kadar bir görün derim ben. TDP değerleri %35 düşecekse ne ala fakat %35 yükselirse hiçbir laptop o kartları soğutamaz. Zaten şu haliyle bile çok yüksek derecelere çıkıyor cihazlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu bir izleyin derim. Dave burda önemli noktalara değinmiş.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı