Başarılı Kurulum MSI H61M-E33, Pentium G620 - Mavericks + Windows 8.1 (Dual Boot)

• Bilgisayar : Deskop
  • İş.sistemleri: Windows 8.1 pro Media center+ Mavericks 10.9.1
  • Anakart : MSI H61M-E33 MS768O
  • İşlemci : İntel Pentium Cpu G620 2.60 GHZ
  • Ekran kartı : Nvidia Ge force GT220
  • Ram : 4 GB 1333 Mhz DDR3
  • HDD : 320 gb Sata

Arkadaşlar Dual boot işletim sistemini kurmak için Recep BALTAŞ kardeşimizin video çalışmalarından ve Technopat dökümanlarından yararlandın tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.

Önce kurulu işletim sistemim Windows 8.1 üzerinde Vmware sanal makina da mavericks 10.9 başarılı bir şekilde kurdum. sanalda mavericks'i Apple Storeden indirdim,Ayrıca MAC OS X Moutain lion da internetten satın aldım. Unibeast la usb ye yükledim.Daha sonra kurulum aşamasına geçtim.İlk kurulum denemem fiyaskoyla sonuçlandı siyah ekran kernel panic de takıldım.

eaEv4d.jpg

Anladım ki Technopat'da daha çok araştırma yapmam gerekecek ve kurulum konularını tekrardan tek tek inceleyerekhazır olunca, İkinci denemeye karar verdim. İlk iş olarak Bios güncellemesi yaptım,bios ayarlarından sata mod - ahci, virtualization - disable ayarladık tan sonra kurulum aşamasına geçtim. Nihayet boot ekranına gelebildim. Burada önce -x -GraphicsEnabler=yes PCIRootUID=1 npcı=0x3000 kodlarıyla kuruluma geçmek istedim, bir süre elma ekranında bekledi sonra siyah ekrana düştü kurulum ekranına ulaşamadım.
Yeniden başlattım tekrar boot ekranında-x -GraphicsEnabler=yes PCIRootUID=0 npcı=0x3000 denedim gene elma ekranında bekledi döndü durdu, sonra kendi kendine restart yaptı.

epP34N.jpg

Boot ekranında üçüncü defa-x -GraphicsEnabler=no PCIRootUID=0 npcı=0x3000 kodlarını uyguladım elma ekranında döndü 2-3 dakika sonra bu defa kurulum ekranına ulaştım.

Kurulum ekranında dil seçiminden sonra(Technopat Dual boot Mavericks10.9.1 kurulum videosunda anlatılan tüm disk bölümleme adımlarını uyguladığım) HFS biçimli bölümü seçtim ne yazık ki “Mac Os x Mavericks bu diske kurulamaz” diye bir mesajla hata verdi tekrar bu bölümü disk izlencesiyle düzeltmek istesemde başarılı olamadım.

Bende sıfırdan kurmak daha hayırlıdır diye disk izlencesi ile mevcut kurulu windos 8.1 de silerek diski 3 bölüme ayırdım.

1 bölüm: MAC OS GENİŞLETİLMİŞ (GÜNLÜKLÜ) Ad:MAVERİCKS seçeneklerden Ana Önyükleme Kaydı (Master Boot Record) seçildi Mavericks için disk boyutunu da 80 gb

2.Bölüm (MS DOS FAT) Ad: WİNDOWS olarak boyut 80 gb Windows 8.1 için.

3. Bölüm ise (EXFAT) mavericks 10.9.1 ve Windows 8.1 kullanabilsin diye Depo olarak boyutu da Disk’in geri kalan kısmını ayarladım uygula diyerek Disk izlencesini kapatıyoruz.

Kuruluma başladım kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarımızı tekrar başlatıyoruz, Karşımıza gelen ekranda bu kez usb belleği değil yüklemiş olduğumuz Mavericks isimli harddiski seçiyoruz elma ekranın da bir süre imleç döndük ten sonra ve mutlu son MAVERİCKS masa üstü:

eX41Jk.jpg

Daha önce indirdiğim ve usb ye attığım Multibeast ve DSDT Database ‘i masa üstüne aldık tan sonra, Multibeast’i çalıştırdım gereki olan sürücüleri yüklemesini sağladım.

eNEBra.jpg

eaEQ34.jpg

xEJd3g.jpg

Windows boot usb 8.1 pro ile de Windows’a ayırdığım bölüme Windows 8.1 pro yu kurdum. Her iki işletim sistemini 'de bot ekranında görmek ve istediğimiz sistemi seçebilmek için Windowsa Easy BCD 2.1.2 programını kuruyoruz programı kurduktan sonra ayarları yapıyoruz. Döküman olarak burada yazılı konudan yararlandım.nYararlı bir döküman hazırlayan @smyrna82 arkadaşımıza çok teşekkür ederim.

ey4aEN.jpg

Şu anda web kamera A4tec usb 305b (windows 8.1 de de çalıştıramamıştım)problemli çalışmıyor. bu konuda bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Uyku problemi,masa üstü açılıyor ama uzun süre beklememize rağmen bir işlem yapamıyoruz, yani uyuyor ama uyanması problemli :D

Microsoft kablosuz mouse ve klavye, klavye her tuşu çalışıyor mouse da ortadaki tekerlek sayfaları yukarı aşağıya gezerken çok hızlı kayıyor, sistem tercihlerinden ayarlar yapmama rağmen olmadı,Ben de başka bir çözüm buldum usb yi çıkartıp takınca normal çalışıyor.

Yazıcılarım (Epson Foto RX425 ve Hp Deskjet D1660) çalışıyor, bunların dışında sistem stabil problem yok.

Elimden geldiği kadar resim koyabildim. Tüm technopat ailesine tekrar teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler başkalarının da işine yarayacağından eminim .
Web kamera aklıma takıldı sistemde gözüküyor fakat çalışmıyor windows da da çalışmıyor. Neden olabilir? Anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güncelleme yaptık dan sonra (10.9.2) ses sorunu var voodooHDA 2.8.4 yüklememe rağmen malesef bu sorunu aşamadım. aşağıdaki mesaj çıkıyor.

xV1jzP.jpg

Güncelleme yaptık dan sonra (10.9.2) ses sorunu var voodooHDA 2.8.4 yüklememe rağmen malesef bu sorunu aşamadım. aşağıdaki mesaj çıkıyor.
Kext Utility falan kullanın hocam. MultiBeast'e güven olmuyor. Ayrıca halen deniyorsanız GT 220'yi macOS Mojave'de tanıtabilen varmış. Ama işlemcinizin yüksek ihtimal SSE 4.1 desteği yok bu nedenle Mojave kuramazsınız. İşlemciyi yükseltip kurun bence.

Geri
Yukarı