Başarılı Kurulum Asus Z87-Deluxe - Mavericks + Windows 8.1 (Dual Boot)

Donanımlar;
  • Anakart : Asus Z87-Deluxe/Dual
  • İşlemci : İntel i7 4770K
  • Ekran Kartı : NVIDIA GTX 660 Ti
  • RAM : G-Skill 16 GB 1600 Mhz (8x2 Dual Kit)
  • Harddisk : Intel 180 GB Sata 3 SSD
  • Monitör : Philips 273GDH 27" 3D Monitör (HDMI) & Samsung BX2250 22" Monitör (DVI to D-SUB Adapter)
  • Klavye : Logitech Cordless Desktop Wave Pro
  • Mouse : Logitech G700 Gaming Mouse
  • Webcam : Logitech C920
  • Hoporlör : Logitech Z960
  • Optik Sürücü : Asus DVDRW ve Asus Bluray RW

Yaptığım İşlemler;
  1. Önce Recep Bey'in videolarını izledim.
  2. İnternetten indirdiğim OS X Mavericks 10.9.1 bootable USB for Intel PC's dosyasını SUSE Image Writer ile Kingston 8 GB flashdiske yazdırdım.
  3. Sonra 180 GB'lık SSD'nin 40 GB 'lık bölümünü OS X için ayırdım.
  4. Yaptığım BIOS Ayarları;
    • XHCI Hand-Off = Enabled
    • EHCI Hand-Off = Enabled
    • Secure Boot = Other OS
    • Sata Modu ACHI olduğu için dokunmadım.
  5. Daha sonra flashdiski takıp F8 ile Boot ettim. Clover boot ekranı açıldı. Hiç bir ayar yapmadan USB'yi seçip kuruluma başladım. Hiçbir hata vermeden kurulum ekranı geldi. Sürdür diyerek devam ettim ve yaklaşık 15 dk'da kurulum başarılı şekilde tamamlandı.
  6. Yeniden başlatıp Flashdiskin içinden Mavericks'i boot ettim. Karşılama ekranındaki ayarları da yaptıktan sonra heybetli Mac arayüzüne ulaşabildim.
  7. Video'da anlatıldığı gibi önce HWSensors 6.0.987 'yi kurdum. Ardından Clover'ın en güncel sürümünü (2428) kurdum. Kurarken özelleştir seçeneğinden Boot0ss'yi MBR'ye Yükle'yi seçtim. Üzerine de CloverConfigurator 3.11.0'ı kurdum. Clover configurator ile flashdiskteki EFI'yi mount edip Mavericks diskindeki EFI klasörü ile değiştirdim.
  8. Flashdisk'i çıkarıp yeniden başlattım. Clover Bootloader ekranı geldi fakat klavye ve mouse'u tanımadı. Bundan dolayı hiçbir işlem yapamadım. 20 dk kadar bekledikten sonra PC'yi kapatım tekrar flashdisk'ten çalıştırdım. Sorunsuz açıldı. EFI klasöründeki dosyaları silip Clover'ı tekrar yükledim. Fakat bu sefer flashdisk teki dosya ile değiştirmedim. Yeniden başlattığımda yine Klavye ve mouse'u tanımadı. Ayrıca hem flashdiskten hem de SSD'den Clover ekranından Windows'u çalıştıramadım.
  9. Tekrar flashdiskle Mavericks'i açtım. EFI klasöründeki dosyaları sildim. MultiBeast ile Chimera v2.2.1'i kurdum. Flashdisk'i çıkarıp yeniden başlattım. Bu defa Chimera bootloader ekranı geldi. Klavye ve mouse'u da gördü. Mavericks'i boot ettim ve sistem sorunsuz açıldı. Yeniden başlatıp Windows'u başlatmayı denedim. O da sorunsuz çalıştı.
  10. Ekran kartını, Webcami ve optik sürücüleri sorunsuz tanıdı. Ses kartını ve Ethernet kartını tanımadı. MultiBeast ile Ses için Realtek->Without DSDT->ALC1150 ve HDAEnabler Ethernet için de Intel Ethernet driverını kurdum. Onlarda sorunsuz çalıştı.
  11. App Store uygulama indirmede de sorun yok. Uyku da gayet güzel çalışıyor. 4 sn'de uyanıyor.

Yaptıklarım bu kadar. Umarım sizlere yardımcı olur. Ama merak ettiğim konu Clover Bootloader ile flashdiskten boot ederken klavye ve mouse'u tanıyıp neden disk üzerinden boot ederken tanımıyor. Ayrıca neden Windows'u çalıştıramadım? Bu sorunu aşmanın bir yolu var mı? Son olarakta ilk önce kurduğum CloverConfigurator'u nasıl sistemden kaldırabilirim?

Yardımlarınızı bekliyorum. İyi forumlar...

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı