MSI MPG X670e Carbon Wi-Fi vs ASUS ROG STRIX X670E-A Gaming Wi-Fi

NeverGive Up

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Yeni oyun sistemi topluyorum işlemcim Ryzen 9 7900X ve tüm parçaları topladım sadece anakart kaldı bu iki anakart arasında hangisi ileriye dönük alınır?
MSI X670E Carbon Wi-Fi 11.399 TL
ASUS ROG STRIX X670E-A Gaming Wi-Fi 10.809 TL.

Sistemim

*işlemci: AMD Ryzen 9 7900X
*ram: Adata XPG Lancer DDR5 6000MHz
*Ekran kartı: MSI RTX 4070 Ti Gaming X Trio.
*psu: FSP Hydro G PRO 1000W Gold.
*kasa: Corsair iCUE 5000X.
*soğutucu: MSI CoreLiquid K360 V2.
*ssd disk: Kingston Fury Renegade 1 TB.

AM5 soket olarak ASUS tavsiye etmiyorum. MSI ya da Gigabyte ya da ASRock. ASUS yüksek voltaj verip işlemciyi yakabiliyor BIOS update olmadan. Ayrıca 4070 Ti yerine 7900 XT ya da direkt düz 4070. Bütçe artarsa 4080. 4070 Ti ile 4070'in VRAM'i aynı kas gücü farkı ve fiyat farkına değmiyor.

Anakartınızı ne alırsanız alın geldiği gibi kesinlikle BIOS güncellemelerini yapın. Yoksa işlemciyi elinize alabilirsiniz.

MSI X670E Carbon WiFi - Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi Karşılaştırması - Epey

Sitedeki karşılaştırmaya göre ikisininde birbirinden üstün olduğu özellikler var.

MSI biraz daha gözüme daha iyi geldi.

Bence de boyle bütçeli bir kasa için 4080 almanız daha iyi olurdu diye düşünüyorum. (Bu sisteme de kötü demiyorum tabii ki)

+ Kasanız TUF GT502 ile aynı fiyattaymış. Onuda GT502 önerirdim ben :)

Çok bir fark olmaz ama dediğim gibi MSI tercih etmeniz güzel olabilir.

AM5 soket olarak ASUS tavsiye etmiyorum. MSI'ya da Gigabyte'ya da ASRock. ASUS yüksek voltaj verip işlemciyi yakabiliyor BIOS Update olmadan. Ayrıca 4070 Ti yerine 7900 XT ya da direkt düz 4070. bütçe artarsa 4080. 4070 Ti ile 4070'in VRAM'i aynı kas gücü farkı ve fiyat farkına değmiyor.

Sadece ASUS ile bitmiyor. Sorun işlemcilerin kendisine kadar uzanıyor. Bu yüzden kesinlikle BIOS güncellemelerini geldiği gibi yapmak ve onaylanana kadar EXPO'dan uzak durmak gerekiyor.

AM5 soket olarak ASUS tavsiye etmiyorum. MSI'ya da Gigabyte'ya da ASRock. ASUS yüksek voltaj verip işlemciyi yakabiliyor BIOS Update olmadan. Ayrıca 4070 Ti yerine 7900 XT ya da direkt düz 4070. bütçe artarsa 4080. 4070 Ti ile 4070'in VRAM'i aynı kas gücü farkı ve fiyat farkına değmiyor.

Diğer söylediğiniz ekran kartlarına bütçem yetmiyordu 4070 Ti aldım.

Anakartınızı ne alırsanız alın geldiği gibi kesinlikle BIOS güncellemelerini yapın. Yoksa işlemciyi elinize alabilirsiniz.

Normal BIOS ekranında güncelleme yaptıktan sonra EXPO'yu aktif edersem işlemciye zarar vermez öyle değil mi?.

MSI X670E Carbon WiFi - Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi Karşılaştırması - Epey

Sitedeki karşılaştırmaya göre ikisinin de birbirinden üstün olduğu özellikler var.

MSI biraz daha gözüme daha iyi geldi.

Bence de boyle bütçeli bir kasa için 4080 almanız daha iyi olurdu diye düşünüyorum. (bu sisteme de kötü demiyorum tabii ki)

+ Kasanız TUF GT502 ile aynı fiyattaymış. Onuda GT502 önerirdim ben :)

Çok bir fark olmaz ama dediğim gibi MSI tercih etmeniz güzel olabilir.

Kasayı 2022 Kasım ayında İtopya'dan 3,499 TL'ye aldım. Ekran kartı kısmında bütçem yetmiyordu onun için 4070 Ti aldım bende isterdim 4080 veya 7900 XT alayım. Ve son olarak MSI anakartı alırsam fiyat farkına değer mi ileriye dönük.

Son düzenleme:
Diğer söylediğiniz ekran kartlarına bütçem yetmiyordu 4070 Ti aldım.

Normal BIOS ekranında güncelleme yaptıktan sonra EXPO'yu aktif edersem işlemciye zarar vermez öyle değil mi?.

Kasayı 2022 Kasım ayında İtopya'dan 3,499 TL'ye aldım. Ekran kartı kısmında bütçem yetmiyordu onun için 4070 Ti aldım bende isterdim 4080 veya 7900 XT alayım. Ve son olarak MSI anakartı alırsam fiyat farkına değer mi ileriye dönük.
O zaman doğru karar vermişsiniz. Evet değer, hayırlı olsun.

Hangi anakartı tavsiye edersiniz.

İki anakartı da inceledim. ASUS'un Arkada 2 tane fazla USB girişi var MSI'ın önde 2 tane fazla USB giriş desteği var. ASUS'da Bluethooth 5.2 varken MSI'da 5.3. Bunun dışında bütün özellikleri aynı. O yüzden sizin tercihinize bağlı. Eğer arkada daha fazla USB istiyorsanız ASUS öneririm. Bluethooth'u daha fazla kullanacaksanız MSI öneririm.

Normal BIOS ekranında güncelleme yaptıktan sonra EXPO'yu aktif edersem işlemciye zarar vermez öyle değil mi?

Ben, bu testleri yapan YouTuber'lar tarafından kullanılmanın güvenli olduğu onaylanmadan kullanmanızı önermem.

İki anakartı da inceledim. ASUS'un arkada 2 tane fazla USB girişi var MSI'ın önde 2 tane fazla USB giriş desteği var. ASUS'da bluethooth 5.2 varken MSI'da 5.3. Bunun dışında bütün özellikleri aynı. O yüzden sizin tercihinize bağlı. Eğer arkada daha fazla USB istiyorsanız ASUS öneririm. Bluethooth'u daha fazla kullanacaksanız MSI öneririm.

Ben bu testleri yapan YouTuber'lar tarafından kullanılmanın güvenli olduğu onaylanmadan kullanmanızı önermem.

Peki BIOS'u günceledikten sonra ram mı 6000MHz yapmam için ne yapmam gerekir.

Peki BIOS'u günceledikten sonra 6000MHz yapmam için ne yapmam gerekir.

Şimdilik işlemcinizin desteklediği maksimum değer olan 5200 MHz'de kullanmanızı tavsiye ederim. Durumlar düzeldiğinde EXPO kullanmanızda bir sorun olmaz.

Geri
Yukarı