MSI Pro B650M-B vs Gigabyte B650M-K

SilverStone

Attopat
Daha fazla  
Sayın arkadaşlar ASRock B650M HDV M.2 alacaktım.(alamadım).
ASRock B650M HDV M.2 8+2+1 faz.
Çift M.2 slotu (biri gen5 ve soğutmalı)
Çift slot RAM destekli.

Gigabyte B650M k 8+2+1
Çift slot M.2 gen soğutmalı ve 4 slot RAM destekli.
Şu anda Gigabyte 4500 TL civarında seyrediyor. Forumlarda Secure Boot, TPM ve geç açılma sıkıntısı var diyorlar. Bu problemler devam ediyor mu veya BIOS güncellemeleri bu problemleri ortadan kaldırır mı? Bu anakartla 7500F işlemcimden tam performans alır mıyım?

3700 TL'ye ise MSI B650M-B modelini alabiliyorum. 2 slot RAM tek slot M.2 desteği var. Faz sayısı belli değil, VRM soğutucusu yok. 7500F i yükte maksimum frekansta çalıştırması lazım. Bilgisi olan, bu anakartları kullanmış olan varsa fikirlerinizi bekliyorum.

İkisi arasından birini tercih edecek olsaydım, gigabyte olanı alırdım. Hem 4 slot RAM hem de 2xM2 slotu var. Soğutma performansını bilmiyorum. Geç açılma olayı hemen hemen bütün AM5 sistemlerde var zaten, ona takılmayın. Bazı iyileştirmeler yaparak açılışı hızlandırabilirsiniz.

İkisi arasından birini tercih edecek olsaydım, gigabyte olanı alırdım. Hem 4 slot RAM hem de 2xM2 slotu var. Soğutma performansını bilmiyorum. Geç açılma olayı hemen hemen bütün AM5 sistemlerde var zaten, ona takılmayın. Bazı iyileştirmeler yaparak açılışı hızlandırabilirsiniz.
Sanırım geç açılma olayı bios sürümü ve kullanılan ramlerin cl değeri ile alakalı.
Cl 30 ram almayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi birkaç ekstra ayarla çözeriz. Anakartın faz beslenmesinde ötürü işlemci kısıtlanmasın yeterli.

Ben CL32 Ram kullanıyorum, x670e carbon anakartım var. BIOS sürümleri hala çok iyi olmadığından expo aktif edilince geç açılmalar devam etmekte. BIOS üzerinden MCR ayarını aktif ederseniz büyük bir oranda açılma süresi azalmış oluyor. 15-17 saniye'ye kadar düşüyor açılma süreci bende, yalnız ben MCR aktif edince BSOD alıyorum. Bu yüzden otomatikte kullanıyorum ve ortalama 38 saniye de açılmakta BIOS.

Ben CL32 Ram kullanıyorum, x670e carbon anakartım var. BIOS sürümleri hala çok iyi olmadığından expo aktif edilince geç açılmalar devam etmekte. BIOS üzerinden MCR ayarını aktif ederseniz büyük bir oranda açılma süresi azalmış oluyor. 15-17 saniye'ye kadar düşüyor açılma süreci bende, yalnız ben MCR aktif edince BSOD alıyorum. Bu yüzden otomatikte kullanıyorum ve ortalama 38 saniye de açılmakta BIOS.
Bios kaynaklı gecikmeler yazılımla çözülür.
Özellikle giriş seviyesi anakartlarda handikap çok fazla, yanlış bir tercih yapmak da istemiyorum. Her markanın bir eksisi var.

Dediğim gibi eğer bütçeniz bununla sınırlı ise gigabyte daha mantıklı özellik olarak. Ama soğutma ve performans açısından bir şey diyemeyeceğim.

Dediğim gibi eğer bütçeniz bununla sınırlı ise gigabyte daha mantıklı özellik olarak. Ama soğutma ve performans açısından bir şey diyemeyeceğim.
En fazla 5000 verebilirim. MSİ B650M-B modeli onun üzeri bütçemi aşıyor.
Bütçem dahilindeki modeller de aşağı yukarı benzer özellikler sunuyor.

MSI B650M P modeli de var. Hemen hemen gigabyte ile aynı özelliklere sahip. Yalnız gigabyte modelinde m2 pasif soğutma var msi'de yok. Ayrıca gigabyte modelinde type c girişi de varmış. En iyisi gigabyte gibi duruyor.

MSI B650M P modeli de var. Hemen hemen gigabyte ile aynı özelliklere sahip. Yalnız gigabyte modelinde m2 pasif soğutma var msi'de yok. Ayrıca gigabyte modelinde type c girişi de varmış. En iyisi gigabyte gibi duruyor.
Gigabyte ı tercih edeyim. Asrock B650M HDV modelini kaçırdık. Gen5 desteği vardı.

Geri
Yukarı