MSI Pulse GL66 12UE-55xtr ısınıyor ve düşük FPS veriyor

Bilalfa_41

Picopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. Ekim 2023 tarihinden neredeyse şubat 2024'e kadar yaşadığım sıkıntıları ve çözümlerinden bahsedeceğim. Ekim 2023 tarihinde MSI Pulse GL66 12UE-55xtr model bir Gaming laptop aldım. Başta her şey çok güzeldi ancak laptop şarj cihazına bağlıyken (Gaming laptoplar şarj cihazında gerçek performanslarını gösterirler) Google'a girerken bile 4.5 GHz'lere çıkıp ısınıyordu. Araştırmalarım sonucunda buna Intel'e ait Turbo Boost adlı bir yazılımın sebep olduğunu öğrendim. ThrottleStop adlı uygulama aracılığıyla devre dışı bırakıyorum. Böylece gereksiz ısınmaya ve güç tüketimine karşı önlem almış oluyorum. FPS sorunu hakkında ise; örnek verecek olursak Euro Truck Simulator 2 oyununu oynarken ilk 2,3 dakika normal değerlerde oynayabiliyordum (laptop ısınana kadar) sonra GPU (ekran kartı) kullanımı %100 oluyordu. Uzun zaman yaptığım araştırmada bunun çözümünün MSI Center adlı kendi yazılımında, kullanıcı senaryosu bölümünde olduğunu öğrendim. Kullanıcı senaryosu bölümündeki 5 senaryodan ( akıllı otomatik, uç performans, dengeli, silent, süper pil ömrü) dengeli modunu seçtiğimde her alanda en iyi performansı aldım. Kısacası diğer modlar pek stabil değil. Burada tavsiyem önüne geçemediğiniz ısınmaların önüne (Intel işlemcilerde) ThrottleStop programını kullanmanız. FPS sorunu için ise MSI Center yazılımına sahipseniz dengeli modunu kullanmanızdır.
Not: Isınma sorunun virüs veya bakım gerektiren bir durum olmadığından emin olun. Gerekirse uzman desteği alın.
Okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım faydası olmuştur :)

Yeni konular

Geri
Yukarı