MSÜ Hava Harp Okulu göz konusunda endişeler

• Konuyu başlatan Xte
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 270

Xte

Decapat
Daha fazla  
Merhaba ben bu sene MSÜ'ye girdim ve sonucunda tercihlerimi 1- Hava Harp Okulu 2- deniz harp okulu olarak yaptım. Bilgili arkadaşlara sorum şu: Benim gözüm bozuk ve toplam 2'yi aşıyor ama ben pilot olmak istemiyorum. HHO da havacılık ve uzay mühendisliği bölümü varmış sadece onu okumak istiyorum yani olayı tam kavrayamadım oraya girince illa pilot olman gerekmiyor değil mi? Yani sanırım girdikten sonra bölüm seçiyorsun ve o bölümü okuyorsun. Sonuç olarak göz bozukluğun sıkıntı çıkar mı uçak uçurmayacağıma göre? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Hava Harp Okulu'na giren bütün adaylar savaş uçağı pilotu olacak şekilde seçilir. Senin pilot olmak isteyip istemediğin sorgulanmaz. Fakat HHO'dan çıkan herkes pilot olmaz. HHO'da ne okuduğunun da önemi yok. Mesele sınıfının ne olduğu. Yani ben zaten pilot olmayacağım, mühendis eğitimi alıp yer subayı olacağım falan deme gibi bir şansın yok.

Pilotluk ve mühendislik çok farklı şeyler gözün bozuk olduğu için zaten pilot olamazsın ama mühendis olmana engel değil.
Evet işte onu anladım ama Hava Harp Okuluna giremez miyim? Onun içinde Mühendislik okuyamaz mıyım? ya da yanlış mı biliyorum Hava Harp Okuluna giren herkes pilotluk eğitimi mi alıyor?

MSÜ bünyesindeki fakülteleri sivil üniversite ile karıştırmayın. Kimse askeri okulda sizin hangi bölümü okuduğunuzu önemsemez. Mesele sınıflandırmanızın ne olduğu. Her şey sınıftır.

Hava Harp Okulu'na giren bütün adaylar savaş uçağı pilotu olacak şekilde seçilir. Senin pilot olmak isteyip istemediğin sorgulanmaz. Fakat HHO'dan çıkan herkes pilot olmaz. HHO'da ne okuduğunun da önemi yok. Mesele sınıfının ne olduğu. Yani ben zaten pilot olmayacağım, mühendis eğitimi alıp yer subayı olacağım falan deme gibi bir şansın yok.
Heh öğrenmek istediğim buydu hocam çok teşekkürler. Yani bizim iş zor baya. Göz çizdirmeyi de önermiyorlar geçemezsin çok yüksek ihtimalle diyorlar.

Heh öğrenmek istediğim buydu hocam çok teşekkürler. Yani bizim iş zor baya. Göz çizdirmeyi de önermiyorlar geçemezsin çok yüksek ihtimalle diyorlar.
Daha doğrusu "Eğitim Uçağında Uçucu Yetiştirmeye Uygundur / Hava Harp Okulunda Askeri Öğrenci Olur" raporu alman lazım. Ondan sonra zaten içeride senin ne olacağın belli olur. Yani özetle mesele bu raporu almak.

Kardeşim sen sınavına çalış mülakatlarını geç gerisi ya nasip. Ve evet diğer arkadaşlarında dediği gibi tsk bünyesine girerken genel sağlık raporu alıyorsun HHO'da arkadaşında dediği gibi pilot olur raporu alman gerekiyor alamazsan mülakatlara giremezsin, ben piyade komando olarak göreve başlamadan önce kalp ile ilgili rahatsızlığım vardı ilk raporda komando olamaz paraşütle atlayamaz raporu verdiler bu tsk bünyesinde karakuvvetlerine giremezsin demek oluyor fakat itiraz edip gatada tekrardan heyete girdim ondan sonra sağlam raporu alıp görevime başlayalı 6 yıl oluyor.

Daha doğrusu "Eğitim Uçağında Uçucu Yetiştirmeye Uygundur / Hava Harp Okulunda Askeri Öğrenci Olur" raporu alman lazım. Ondan sonra zaten içeride senin ne olacağın belli olur. Yani özetle mesele bu raporu almak.
Evet ama o raporu almak için gözün bozuk olmaması gerek yani 2 yi geçmemesi ama benim gözler 3 ten fazla yani çok isterim hava personeli olmak ama imkansız gibi

Kardeşim sen sınavına çalış mülakatlarını geç gerisi ya nasip.
Öyle tabi ama karamsarım biraz inşallah hayırlısı neyse o olsun

Geri
Yukarı