MSÜ tercih mantığı nasıldır?

93kiloyum boyum 170 sporsuz 70'lere inemem. Ayrıca fizik testlerini geçmek için antrenman yapmam gerekmez mi? MSÜ'den tercih yapıp elenirsem YKS'den istediğim bir yeri tercih edebiliyor muyum (örneğin tıp diş eczacılık mat öğretmenliği hemşirelik vb) yoksa hakkımı kaybediyor gibi bir şey mi var?

Yazdığımı okusanız keşke en sonda dedim YKS tercihini etkilemiyor. Antrenman yapmanız gerekiyor ki önce kilo vereceksiniz boy kilo testinden geçeceksiniz sonra mekik şınav koşu var bunları da geçersen hava yazdığın için piskomotor testi var geçersen mülakat var saç sakal giyinişin bile önemli bunu da geçersen sağlık var çırılçıplak soyup inceliyorlar bunu geçersen YKS'den aldığınla puanla harmanlanıp puan oluşuyor sonra çağırmaya başlıyorlar.

Şuana kadar en anladığım cevap bu oldu. Söylediğiniz elemelerde zorluk dereceleri nasıldır? (Kolay-orta-zor)
Kral bütün olay ADP dediğimiz şeyde bitiyor tamam mı. ADP dediğimiz şey senin fizik sınavında aldığın puanın (koşu mekik şınav) + mülakat puanın + YKS puanı bunların ortalaması alınıyor. Mesela FYT iyi geçti mülakatta da iyi puan verdiler YKS'de de az çok yaptın ADP iyi gelir.

Örnek:

Hasan'ın ADP 87
Mehmet'in ADP'si 183
Kadir'in ADP'si 1120
Adnan'ın ADP'si 1452

Hasan 87. sırada intibak eğitimine kesin çağırılacaktır. Hasan çağırıldı ve intibak eğitimine katıldı.
Mehmet 183. sırada olduğundan o da kesin çağırılır ama gitmez.
Kadir'in ADP'si düşük ama Mehmet gibi kişiler İntibak'a gitmediği için ona sıra gelebilir.
Adnan'ın ADP'si çok düşük muhtemelen çağırılmaz.

Şuana kadar en anladığım cevap bu oldu. Söylediğiniz elemelerde zorluk dereceleri nasıldır? (Kolay-orta-zor)
En zoru sağlık.

Kral bütün olay ADP dediğimiz şeyde bitiyor tamam mı? ADP dediğimiz şey senin fizik sınavında aldığın puanın (koşu mekik şınav) + mülakat puanın + YKS puanı bunların ortalaması alınıyor. Mesela FYT iyi geçti mülakatta da iyi puan verdiler YKS'de de az çok yaptın ADP iyi gelir.

Örnek:

Hasan'ın ADP 87
Mehmet'in ADP'si 183
Kadir'in ADP'si 1120
Adnan'ın ADP'si 1452

Hasan 87. sırada intibak eğitimine kesin çağırılacaktır. Hasan çağırıldı ve intibak eğitimine katıldı.
Mehmet 183. sırada olduğundan o da kesin çağırılır ama gitmez.
Kadir'in ADP'si düşük ama Mehmet gibi kişiler İntibak'a gitmediği için ona sıra gelebilir.
Adnan'ın ADP'si çok düşük muhtemelen çağırılmaz.

En zoru sağlık.

Anladım hocam. Peki fizik testinden ya da mülakattan geçememe gibi bir durum var mı?

Kiloyu verdiğini varsayarsak fyt ve mülakattan geçememe gibi bir durum var

Hocam peki MSÜ de tercihte bulunursam YKS'yi OBP'yi falan etkiler mi? YKS tercihinde herkes gibi (tıp diş eczacılık mat öğretmenliği hemşirelik vb) başvuru yapabilir miyim? Başarısız olursam MSÜ de bu herhangi bir şeyi etkiler mi?

Hocam peki MSÜ de tercihte bulunursam YKS'yi OBP'yi falan etkiler mi? YKS tercihinde herkes gibi (tıp diş eczacılık mat öğretmenliği hemşirelik vb) başvuru yapabilir miyim? Başarısız olursam MSÜ de bu herhangi bir şeyi etkiler mi?

MSÜ tercihte bulunma veya oraya gittiğinde elenmen YKS'yi etkilemez.

Nacizene bir tavsiyem eğer eleneceğinizi düşünüyorsanız tercih yapmanızı tavsiye etmiyorum çünkü puanınız çok iyi bu yüzden puanları yükseltiyorsunuz MSÜ'yü gönülden isteyen spor olarak da kendini buraya adayan insanlar tanıyorum ama MSÜ netleri bir tık sallantıda olduğu için bu tamamen sizin gibi yüksek netleri yapanlara bağlı. TSK'ye cidden gönülden bağlı kendini asker olmaya adamış insanlara ihtiyacımız var çünkü sürekli terörle mücadele eden bir ülkeyiz bir heves olarak gidip askeri eğitimden ötürü neredeyse yarı yarıya bırakma söz konusu umarım ne demek istediğimi ifade edebilmişimdir. Eğitim hayatınızda başarılar diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

MSÜ tercihte bulunma veya oraya gittiğinde elenmen YKS'yi etkilemez.

Nacizene bir tavsiyem eğer eleneceğinizi düşünüyorsanız tercih yapmanızı tavsiye etmiyorum çünkü puanınız çok iyi bu yüzden puanları yükseltiyorsunuz MSÜ'yü gönülden isteyen spor olarak da kendini buraya adayan insanlar tanıyorum ama MSÜ netleri bir tık sallantıda olduğu için bu tamamen sizin gibi yüksek netleri yapanlara bağlı. TSK'ye cidden gönülden bağlı kendini asker olmaya adamış insanlara ihtiyacımız var çünkü sürekli terörle mücadele eden bir ülkeyiz bir heves olarak gidip askeri eğitimden ötürü neredeyse yarı yarıya bırakma söz konusu umarım ne demek istediğimi ifade edebilmişimdir. Eğitim hayatınızda başarılar diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

Hocam ne demek istediğinizi çok iyi anladım. Büyük ihtimal tercih yapmayacağım ancak yapsaydım hakkını vereceğimden emin olmanızı isterim. Bu şekilde sorular sormamın sadece MSÜ değil benim genel olarak meslek olarak bir hedefimin olmaması, yani doktor olmak için de hevesim yok öğretmen olmak için de vb.

Son düzenleme:
Hocam ne demek istediğinizi çok iyi anladım. Büyük ihtimal tercih yapmayacağım ancak yapsaydım hakkını vereceğimden emin olmanızı isterim. Bu şekilde sorular sormamın sadece MSÜ değil benim genel olarak meslek olarak bir hedefimin olmaması, yani doktor olmak için de hevesim yok öğretmen olmak için de vb.

Okumak istediğiniz şehir ve üniversiteleri araştırın bilgi sahibi olmadığınız için hevessizsiniz yıl boyunca mühendislik isteyip tercihlere sağlıkla dolduran çok gördüm çünkü insanlar tercih döneminde araştırıyorlar kendisi için hangisinin daha iyi olduğunu o zaman öğreniyorlar. Ailenin yanında mı okuyacaksın, ev mi tutacaksın yoksa yurtta mı kalacaksın bence meslekten ziyade bunlar önemli. Sen evde rahat büyümüşsen, istediğin yemek önüne geliyorsa yurtta kalamazsın ki istediğin kadar Medipol'de tıp oku ODTÜ'de bilgisayar oku eziyet olur.

Okumak istediğiniz şehir ve üniversiteleri araştırın bilgi sahibi olmadığınız için hevessizsiniz yıl boyunca mühendislik isteyip tercihlere sağlıkla dolduran çok gördüm çünkü insanlar tercih döneminde araştırıyorlar kendisi için hangisinin daha iyi olduğunu o zaman öğreniyorlar. Ailenin yanında mı okuyacaksın, ev mi tutacaksın yoksa yurtta mı kalacaksın bence meslekten ziyade bunlar önemli. Sen evde rahat büyümüşsen, istediğin yemek önüne geliyorsa yurtta kalamazsın ki istediğin kadar Medipol'de tıp oku ODTÜ'de bilgisayar oku eziyet olur.

Hocam işte MSÜ'den sonra araştırmaya girdim Hava Harp Okulu çok ilgimi çekti. Varımı yoğumu derslere ve zayıflamaya vereceğim. Planım şu:

YKS'ye kadar çok iyi çalışmak ve diyet yaparak kilo vermek. Gün içinde hafif egzersizler yapmak. (Şınav-mekik özellikle)

Sınavdan sonra yaklaşık bir ay boyunca bir sürem oluyor sınav açıklanana kadar. O süre içinde spor salonuna kaydolup Full kardiyo barfiks şınav ve başka ısınma hareketleri çalışacağım. Arta kalan zamanlarda tarih ve coğrafyamı geliştirip kitap okuyacağım.

Merak ettiğim sorular şunlar:

1)MSÜ'den tercih vermek ve gitmemek YKS'yi etkiler mi? Ya da hayatımdaki herhangi bir şeyi etkiler mi?

2)MSÜ'den tercih vermek be gidip elenmek YKS'yi etkiler mi?

3)MSÜ'den tercih verip tüm sınavlardan geçmek YKS'yi hala etkiler mi? (Bu noktada harp okuluna kayıt hakkı kazanıyorsunuz isterseniz kaydolmazsınız normal biri gibi YKS tercihi verebilirsiniz diye bir yazı okumuştum.)

4)Sağlıktan geçmek çok zor mu eğer bariz elemeler varsa şimdiden bilmek daha iyi olur. (Bel ağrım var. Sırtımı patlatıyorum. Küçükken de kolumu kırmıştım alçıdan sonra hiç kontrole gitmedim bu tarz şeyler eletir mi sağlıkta?)

Muhtemelen ben zayıfladığımda vücudumda biraz sarkma ve çatlaklar olacak. Bunlar sağlıkta eleyebilir mi?

5)ADP hesaplanırken önem sırası nasıldır? (En çok hangisi etkiliyor YKS, FYT, Mülakat vb)

@er2grul

Geri
Yukarı