Müzik enstrümanı önerisi

fedoralover

Picopat
Daha fazla  
4-5 yıl önce gitar çalmaya başlamıştım. Fakat oldukça sıkıcı geldi ve pek bana hitap etmediğini düşünüyorum. Şimdi ise yeni bir müzik aleti çalmak istiyorum. Çok pahalı olmayan müzik aleti önerileriniz var mı? Bütçem 5-6 bin TL civarı. Ben en çok yan flütü beğendim. Klarnet de hoş geliyor. Sizce hangisini seçmeliyim. Farklı önerilere de açığım.

Bu tür durumlarda rağbet görebilecek, hem de ilerde bir şekilde belki para kazanma yolu açabilecek bir şeyleri düşünür müsün? Her yer gitarist dolu malum. Ama örneğin bir çello, saksafon tarzı çok kullanıcısı bulunmayan bir enstrümanda uzmanlaşılırsa gelecekte belki hem ek getiri sağlayacak yollar açabilir. Bu aralar böyle düşünceler geliyor bana 😅

4-5 yıl önce gitar çalmaya başlamıştım. Fakat oldukça sıkıcı geldi ve pek bana hitap etmediğini düşünüyorum. Şimdi ise yeni bir müzik aleti çalmak istiyorum. Çok pahalı olmayan müzik aleti önerileriniz var mı? Bütçem 5-6 bin TL civarı. Ben en çok yan flütü beğendim. Klarnet de hoş geliyor. Sizce hangisini seçmeliyim. Farklı önerilere de açığım.
Bağlama çal az için ferahlasın.

Bu tür durumlarda rağbet görebilecek, hem de ilerde bir şekilde belki para kazanma yolu açabilecek bir şeyleri düşünür müsün? Her yer gitarist dolu malum. Ama örneğin bir çello, saksafon tarzı çok kullanıcısı bulunmayan bir enstrümanda uzmanlaşılırsa gelecekte belki hem ek getiri sağlayacak yollar açabilir. Bu aralar böyle düşünceler geliyor bana 😅
Saksafon bütün müzik türlerine uygun değil sanki (tabii ki de uydurulabilir müzik bu sonuçta) çello da güzel ama 2çellos gibi çalamayacaksam neye yarar ki :d
Bağlama çal az için ferahlasın.
Yok be hocam. Bize daha türkü çaldıracak kadar aklımı alacak bir aşk yaşamadım henüz.

Bu sizin keyfinize bağlı. Ben 3 yaşından beri gitar çalmak istiyormuşum bende o tutku varmış sonunda da bulduğum bu oldu eğer sizin de içinizde bir başka enstruman için böyle bir şevk, tutku varsa hemen ona yönelin. ben gitara başlamak için 13 yıl kaybetmişim aynısı sizin başınıza da gelmesin.

@kurtcobain1 Bu işler öyle bağlama çal için ferahlasın, piyanoya başla gönlün açılsın tarzında işler değiller sizin için güzel olan bağlama bir başkası için kötü olabilir. Bu yüzden aslında özünde müzik enstrümanı önermek de anlamlı değil. Bir kişinin çalmayı istediği enstrumanlar
hakkında bilgi sahibi olan birinin yardımcı olması mantıklıdır bu konuda yapılması gereken de o zaten fakat direkt olarak şu enstrumanı dene çok seveceksin demek yanlıştır.

@fedoralover Belki gitarı yanlış tanımış da olabilirsiniz. Yanlış anlamayın burada amacım gitar çalmayı anlamadınız ya da yeterince çalışmadığınız için bunu yapamadınız demek değil fakat ortalık gitarı sadece bir ritim aracı (kesinlikle ritim çalan enstrumanlar kötüdür demiyorum sadece herkesin hoşuna gitmiyor) olarak görüp gitarı daha gitarla tanışmadan bırakan kişilerle dolu bunlardan biri olup olmadığınızı öğrenebilmek için gitarla ilgilenirken ne gibi konulara odaklandığınız, varsa takip ettiğiniz youtube kanallarını öğrenebilir miyim ?

Her yer gitarist dolu malum. Ama örneğin bir çello, saksafon tarzı çok kullanıcısı bulunmayan bir enstrümanda uzmanlaşılırsa gelecekte belki hem ek getiri sağlayacak yollar açabilir. Bu aralar böyle düşünceler geliyor bana 😅

Sevgili hocam bu mesajınızda hem katıldığım hem de katılmadığım birkaç konu var ilk olarak gerçekten şu konuda çok haklısınız gerçekten her yer gitarist kaynıyor bu yüzden sahne almaya çalışınca tutunamayabiliyorsunuz bu bir gerçek. Örnek olarak eskiden lisede yaptığımız bir konseri vereyim bir tane bateri çalan arkadaşımız vardı gerçek anlamda türünün tek örneği olduğu için bütün şarkılarda bateride yalnızca o çıkardı fakat grubun geri kalanı için neredeyse her şarkıya bir gitaristimiz vardı bu yüzden bazılarımız sahneye bile çıkmadı. Bir de bunun 5-10 yıl sonrasını düşünelim kimi üniversite öğrencileri ekmek için barlarda, cafelerde çalıyor bateristler şanslı ne de olsa az bulunuyorlar alternatifleri az ama biz gitaristler ne yapacağız ? Bu zor bir şey gerçekten şu alemde gitarist olarak tutunabilmek için gerçekten çok farklı bir şeyler yapmanız gerekiyor. Tabi bunlar hep ticari kaygılar ile ilgil bu da ayrı bir tartışma meselesi mesela birkaç kez sahneye çıkmayı denedim fakat bana göre değildi ben bundan zevk almadım, stres oldum, kaç kere elimin titremesinden dolayı şarkıları batırdım ben bu sahne işini yalnızca zevk almak için yapmayı denemiştim fakat bu iş bana zevk vermeyince onu bıraktım. Bunu bırakabilmemin sebebi ticari bir kaygım olmadığındandı peki eğer ben bu işi ticari kaygılar yüzünden yapsaydım; ya gitaristlik zevk almadığım, sahneye söylenerek çıktığım sahneden inince, gitar çalmayı bırakınca oh be dediğim bir meslek haline gelseydi ? O zaman gitar çalmanın büyüsü benim için yitip gidecekti bu açıdan bakılınca acaba çello, saksafon gibi enstrumanları sırf az bulunduğu için çalmaya çalışmak işin büyüsünüz bozmaz mı ? O almak istediğimiz sihirli hazzı bozmaz mı ?

gerçekten her yer gitarist kaynıyor bu yüzden sahne almaya çalışınca tutunamayabiliyorsunuz bu bir gerçek
Evet piyasa gitarist kaynıyor ancak aslında sahne alabilecek yetknlikte çok az gitarist var.
3 akor öğrenip sahnede ritm bilmeden, tonlama yapmayı da bilmeden çalan gitaristler benim kulağımı kanatıyor şahsen.

kimi üniversite öğrencileri ekmek için barlarda, cafelerde çalıyor bateristler şanslı ne de olsa az bulunuyorlar alternatifleri az ama biz gitaristler ne yapacağız ? Bu zor bir şey gerçekten şu alemde gitarist olarak tutunabilmek için gerçekten çok farklı bir şeyler yapmanız gerekiyor.

Yeni gitaristlerde sahne öncesi yeterli prova yapan yok, enstrümana vakit ayıran ve doğru pratik yapan yok. Bunlar için gitar çalmak sadece vakit kaybı.

Ders alıp iyi bir enstrüman başlangıcı yapmak bu yüzden çok önemli. İyi çalıyorsanız gitarist olarak tutunabilirsiniz. Farklı bir şeyler yapmanız gerekmiyor. Sadece iyi / doğru çamanız gerekiyor...

Yeni konular

Geri
Yukarı