Muhabbet kuşum hasta mı?

blazkenth

Decapat
Daha fazla  
Xayah videodaki kusum ancak Technopat.net'e yüklenmediği için YouTube'a yüklemek zorunda kaldım. Video linki: https://youtu.be/kVYSmFXoxJQ

Dun olen Sima'nin cok yaninda bulundu. Sima hastaydi ceyranda kalmisti ishaldi iyilesemedi.
Xayaha yaslanip uyuyordu ve o da simaya yem kusuyordu. 1 hafta once Sima'ya arkadas olmasi icin aldim onu.
Geldiginden beri durgun korkak. Yeni geldigi icin oldugu belli fakat geldigi gunden beri kanat titremesi yasiyor kafeste keyfinin yerinde oldugu belli cikartinca zaten daha alisik olmadigi icin duvarlara carpiyor o yuzden cikartmama karari aldim.
Yarasa uyku modunda duruyor ters sekilde yem yiyor kafeste oradan oraya yuruyor ama bir durdu mu bayağı durgun kalıyor.
Cogunlukla titreme gozlemliyorum sonradan olan bir şey oldugunu dusunmuyorum geldiginden beri var belki korkudan dolayidir fakat ben 1-2 gune gecmesini beklerdim.
Simdi kakasindan anlayabilecek bilgili arkadaslardan yanit bekliyorumm. Ceyranda kalmadi hep sıcak ortamda kaldi zaten sima ile birlikte oldugu icin.

Cogu zaman ustu ortuluydu (nefes alma ve disari cikma yeri acikti). Şu an mutlu bir sekilde hatta kalca yukarıda ters bir sekilde yemek yiyor 🤭.
Suyunu icerken hicc gormedim ama islak kakadan ictigini var sayiyorum.
Simdi, bu kus ishal mi? Sima gibi hastalik dolayisi ile ölur mu bende ishal ilaci isodur var sima icin satin aldigim.
Simayi iyilestirmedi. Xayah icin petshopta gidip oradaki bilgili birinden yardim almali miyim veya burada kesin olarak zarar vermeyecek ilac onerisi olan bilgili bir arkadasim var mi 🥺.
Veteriner arkadaşlar kus bakamadiklarini soylediler. Hayvan hastanesi bakiyor mu bilmiyorum ama gercekten cok uzak.
Titreme sebebi, cok fazla hareketlilik veya ani durgunluk kotuye mi isaret 😭
Dışkı görsellerini de paylaştım.

Dosya Ekleri

• Mumble-2023-08-18-150645.jpg
    Mumble-2023-08-18-150645.jpg
    18,1 KB · Görüntüleme: 20
  • Mumble-2023-08-18-150717.jpg
    Mumble-2023-08-18-150717.jpg
    18,4 KB · Görüntüleme: 23
  • Mumble-2023-08-18-150721.jpg
    Mumble-2023-08-18-150721.jpg
    15,2 KB · Görüntüleme: 21
  • Mumble-2023-08-18-150724.jpg
    Mumble-2023-08-18-150724.jpg
    16,6 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu dışkılar normal gözüküyor ama yeni yaptığında çekerseniz daha net belli olur.
Xayah cok titiriyor tik gibi gorunuyor gozume, yeni geldigi icin de olabilicegini dusunuyorum sizin yorumunuz da cok onemli 🦸

Suyuna 2 damla elma sirkesi kattim tabii sabah degistirecegim normal su ile. 2 hafta gibi bir sure sonra tekrar yapacagim. Dal dari aldim simdi onu yiyo afiyetle kafesinin ustunde. Bir de yem kabindan birine haslanip ezilmis patates ve dometesin biraz suyunu damlattim. Her turlu olasigina karsin 😇🧌 hayatinda hic yemek yememis gibi dal dari yiyor suan.

Diskisini eke birakiyorum digerlerine gore biraz yuvarlak kalmis oncekiler duz sekildeydi kagida baktigimda

Dosya Ekleri

• IMG-20230818-WA0032(1).jpg
    IMG-20230818-WA0032(1).jpg
    131,3 KB · Görüntüleme: 15
Haşlanmış ezilmiş patates ve domates suyu kuşlarıma hiç vermedim, ne işe yarar onu bile bilmiyorum. Sabahları iyi pişmiş yumurta sarısı yedirin yeterli bence. Ayrıca bu sıcaklarda diğer kuşunuz nasıl ceyranda kalıp ishal oldu onu da çözemedim.

Petshoptan ya da forumlardan alacağınız yardım ile muhabbet kuşu bakımı bir yere kadar yapılabilir. Özellikle ilaç önerisi bildiğin kumar gibi. Sağlık konusunda kuştan anlayan bir veteriner kliniğini arayarak durumu anlatırsanız, yardımcı olmadan kapatacaklarını sanmam.

Haslanmis patates ishale iyi geliyormus cok yerde okudum domates de vitamin takviyesi olarak kullaniliyormus.

Gece sicaktan bayilirken cami ve kapimi acik biraktim sabah uyandigimda donuyordum ben de nezle oldum kusum da o yuzden etkilenmis diye dusunuyorum. Keske veteriner olsaydi da dogru duzgun bir tavsiye alabilseydik. Sadece ishal ilaci verdi ne kadar yararli olacagini da bilmiyordum cok uzuyor gitmis olmasi ama arkadas kuslariyla simdi cok mutlu 🥺

Bildigim ve gittigim veterinerler sadece kedi/kopek bakiyoruz diyorlar. Acile gitsem kusa bakacaklar bizim veterinerler kusun nesi var anlayamiyor 😔 Yine de arastirip bulmaya calisicam tesekkur ederim cevabiniz icin 💝

Yeni konular

Geri
Yukarı