Muhabbet kuşunun kafesin altında durması

Hasta olduğu belli. Bir doktora götür derim. Ayrıca suyuna kaliteli vitamin ve ara sıra bebek bisküvisi vererek vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Yem çıkarıyor olması kusması demek ya mutluyken kusarlar ya da hasta olduklarında...

Açıkçası veteriner yerine kuştan anlayan bir kuşçuya gösterdim ve kursak mantarı başlangıcı demişti ama önerdiği ilacı kullanmama rağmen düzelme olmadı ve tekrar aynı kişiye gitmek yerine internette forumlara konu açıyorum.
Size alışıksa ağzından içeriye bakabilir misiniz? Bir de sıkmadan 2 parmağınızla boğazını hafifçe kontrol edin, bariz tıkanıklık belirtisi var mı merak ettim. Bu şekilde uzaktan tahminde bulunmak zor, veterinere gitmek çok daha mantıklı olacaktır. Ama kursak mantarından ziyade bana bayat yemden kaynaklı mide bozulması gibi geldi bu hastalık.

İnanın avucumun içine girecek kadar evcil bir kuş ama böyle şeylerde kendime çok güvenmiyorum o yüzden bakamayacağım :) Bu arada yemin bayat olup olmadığını anlamanın yolu var mı?

Dışkısı normal görünüyor, biraz daha koyu gibi geldi ancak fotoğraf yüzünden öyle göründüğünü umuyorum. Yemini yerken zorlandığı aşikar, önüne çeşit çeşit yiyecekler koymanızı öneririm, hiçbiri yerken zorluk çıkartacak türden olmasın. Yumuşak olmasına dikkat edin ve verdiğiniz her yiyeceği küçücük lokmalara böldüğünüzden emin olun. Kum bulundurmanız iyi olmuş, hayvanın kuma dadanması daha iyi. İlaçları önerildiği dozda, önerildiği gibi kullanmaya devam edin. Yem çıkarmasının birden çok anlamı var, çiftleşme zamanlarında çıkardıkları da görülür, haliyle hasta oldukları zamanlarda da. Her veteriner kuşlardan anlamaz, anlayan bir kuşçunun vereceği bilgi daha sağlıklı olabilir. Yiyeceklerle ilgili yapmış olduğum yorumu dikkate almanızı isterim, en azından beslenmesini kolaylaştırmak lazım.

Dışkısı normal görünüyor, biraz daha koyu gibi geldi ancak fotoğraf yüzünden öyle göründüğünü umuyorum. Yemini yerken zorlandığı aşikar, önüne çeşit çeşit yiyecekler koymanızı öneririm, hiçbiri yerken zorluk çıkartacak türden olmasın. Yumuşak olmasına dikkat edin ve verdiğiniz her yiyeceği küçücük lokmalara böldüğünüzden emin olun. Kum bulundurmanız iyi olmuş, hayvanın kuma dadanması daha iyi. İlaçları önerildiği dozda, önerildiği gibi kullanmaya devam edin. Yem çıkarmasının birden çok anlamı var, çiftleşme zamanlarında çıkardıkları da görülür, haliyle hasta oldukları zamanlarda da. Her veteriner kuşlardan anlamaz, anlayan bir kuşçunun vereceği bilgi daha sağlıklı olabilir.

Teşekkürler kuşçuya gösterdim ve konuda bahsettiğim ilacı önerdi. 1 hafta boyunca kullanıp düzelme göremeyince tekrar kuşçuya gittim ve bana ilaca devam etmemi söyledi ama ben emin değilim. Kuşa zarar vermek istemiyorum. Sonuçta insan için üretilmiş bir ilaç.

Teşekkürler kuşçuya gösterdim ve konuda bahsettiğim ilacı önerdi. 1 hafta boyunca kullanıp düzelme göremeyince tekrar kuşçuya gittim ve bana ilaca devam etmemi söyledi ama ben emin değilim. Kuşa zarar vermek istemiyorum. Sonuçta insan için üretilmiş bir ilaç.
Vitamin verin bir an önce suyuna karıştırın. Hiç vermemişsiniz. :)

Açıkçası veteriner yerine kuştan anlayan bir kuşçuya gösterdim ve kursak mantarı başlangıcı demişti ama önerdiği ilacı kullanmama rağmen düzelme olmadı ve tekrar aynı kişiye gitmek yerine internette forumlara konu açıyorum.

Veteriner doğru tanıyı yapıp doğru ilacı verecektir. Benim ilk muhabbet kuşum maviş aklıma geldi... Kar tanesi gibi bembeyazdı oğlum. İnsan gibi bakardık kuşa yediğimiz içtiğimiz birdi, aynı şampuanı kullanıyorduk aynı aburcuburları seviyorduk. Akşam camı kapatmayı unutmuştum ve kuşcağız üstü kapalı olmasına rağmen hasta olmuştu başında durup ağladım ilaç verdim o kadar kötü oldu ki yemek yemedi su içmedi sadece sıvı kusmaya başladı. Aklıma bebek bisküvisi geldi ve denemek istedim ve işe yaradı yedi yedi kustu yine yedi ve iyileşti. Kuş doğuştan sakattı sol ayağında 5 sağ ayağında 6 parmak vardı yürürken sorunlar yaşıyordu ve 2 sene önce ayağını ısıra ısıra fenalaştı anladım ve üstünü örttüm. Sabah yerde yatarken buldum oğlumu... Lütfen bir doktora götürün kuşlar nasıl arkadaşlardır iyi bilirsiniz hele size alışkınsa ailenin şaklabanı gibi bir şey olur...

Teşekkürler ama salyalı değil tane yem çıkarıyor. Acaba mikrop kapmış olabilir mi?
Eğer tane yem kusuyorsa ve başka ishal gibi başka belirtiler yok ise verdiğiniz yem dokunuyor veya küflenmiş/eskimiş yem olabilir. Sindiremediği için çıkarmak zorunda kalıyor ve midesi bozulduysa bitkin olabilir.
Duvardan, pencereden vs soğuk geliyorsa midesini de üşütmüş olabilir.

Eğer tane yem kusuyorsa ve başka ishal gibi başka belirtiler yok ise verdiğiniz yem dokunuyor veya küflenmiş/eskimiş yem olabilir. Sindiremediği için çıkarmak zorunda kalıyor ve midesi bozulduysa bitkin olabilir.
Duvardan, pencereden vs soğuk geliyorsa midesini de üşütmüş olabilir.

Aslında kuşçuya kuşu göstermeye gittiğimde yeni yemde almıştım. Yani aldığım yemlerden öncede bu sorun vardı. Özellikle bu sorunun başlangıcı kuş tüy dökmeye başlayınca ortaya çıkmıştı ama üzerinde pek durmamıştım çünkü normal bir durum olduğunu biliyordum. Daha sonra tüy dökme dönemini bitirince ve bu sorun devam edince farklı birşey olduğunu anladım ama hala ne olduğuna çözüm getiremedim.

Aslında kuşçuya kuşu göstermeye gittiğimde yeni yemde almıştım. Yani aldığım yemlerden öncede bu sorun vardı. Özellikle bu sorunun başlangıcı kuş tüy dökmeye başlayınca ortaya çıkmıştı ama üzerinde pek durmamıştım çünkü normal bir durum olduğunu biliyordum. Daha sonra tüy dökme dönemini bitirince ve bu sorun devam edince farklı birşey olduğunu anladım ama hala ne olduğuna çözüm getiremedim.
Vitamin damlası alın suya damlatın.

Başka yerden yem almayı deneyin. Paketli yemleri tercih edin, 1-2 haftada bir ballı yem vs. değişik yemler verin. Eğer yemde sorun vardıysa 2-3 güne düzelecektir. Düzelnezse veterinere gitmenizi öneririm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı