MX110 cihazın sıcaklığı yükte 95 derece normal mi?

Dextaron

Decapat
MX110 i5250u.
Son zamanlarda bir kontrol edeyim dedim 95 dereceyi geçiyormuş sonra hemen oyunu kapattım sizce normal midir laptop ekran kartına göre.

Anakart, işlemci ve ekran kartları için 85 üzeri tehlikeli. SSD, hard disk ve M.2 SSD'ler için de 70 üstü tehlikelidir. Sıcaklıklar laptop ile masaüstünde fark etmez. 85 üstü tüm platformlarda tehlikelidir. Monster 110 dereceye normal diyor çünkü ısınmaya çözüm bulamıyor. Onlara aldırmayın. Asıl üreticilerin söylediklerine bakın.

Kullanım senaryonuzdan kaynaklı olabilir.

Yatak, yorgan vb. üzerinde kullanırsanız havalandırma kanalları kapanacağı için sıcak hava dışarı çıkamaz ve içeride ısıyı arttırır.

Cihazı kullanırken soğutucu veya masa tercih etmeye çalışın hocam.

Anakart, işlemci ve ekran kartları için 85 üzeri tehlikeli. SSD, hard disk ve M.2 SSD'ler için de 70 üstü tehlikelidir. Sıcaklıklar laptop ile masaüstünde fark etmez. 85 üstü tüm platformlarda tehlikelidir. Monster 110 dereceye normal diyor çünkü ısınmaya çözüm bulamıyor. Onlara aldırmayın. Asıl üreticilerin söylediklerine bakın.

Üreticiler 100 dereceye çıkmadıkça çalışır diyor zaten çıkacak olursa bayağı bir yavaşlatıyor eğer ki 100 dereceyi geçerse PC'yi kapatıyor.

Öyle bir şey yok. Ben ekran kartımın fanlarını manuele alıp test açıyorum 96 derecede sabit tutar. Kapatmaz. Aynı şey işlemci için de geçerli. Ayrıca istediğin yerde aratabilirsin: Kısa bir süre yani birkaç gün 85 üstünde çalışsa bir şey olmaz fakat uzun süreler 85 derece üzerinde çalışırsa işlemcinin ömrü kısalır. Aynı şey anakart ve ekran kartı için de geçerli.

Üreticiler 100 dereceye çıkmadıkça çalışır diyor zaten çıkacak olursa bayağı bir yavaşlatıyor eğer ki 100 dereceyi geçerse PC'yi kapatıyor.

Değiştirmedim alalı 2,5 sene oldu herhalde.

Degiştirmen lazım Thermal Grizzly Kryonaut alırsan büyük fark yaratır.

Öyle bir şey yok. Ben ekran kartımın fanlarını manuele alıp test açıyorum 96 derecede sabit tutar. Kapatmaz. Aynı şey işlemci için de geçerli. Ayrıca istediğin yerde aratabilirsin: Kısa bir süre yani birkaç gün 85 üstünde çalışsa bir şey olmaz fakat uzun süreler 85 derece üzerinde çalışırsa işlemcinin ömrü kısalır. Aynı şey anakart ve ekran kartı için de geçerli.
İşlemciler kolay bozulan parçalar değildir, ayrıca işlemcilerin sayfalarında (Intel için) TJUNCTION denen bir değer vardır ki genelde bu 100°C dir.
Eğer işlemci bu dereceyi geçerse (ki genelde geçmez) işlemci ölür. (yani sistem kapanır)

90 derece civarını geçerse daha fazla artmaması için işlemci kendini yavaşlatır.

Gene de işlemci kolay kolay o kadar yüksek derecelere çıkamaz, yanlış sürülmüş termal macun, olmayan veya yanlış soğutma bunların nedenleri olabilir.

Oyun içinde ve yük altında laptopların 85 derece üstüne çıkması beklenen bir durumdur zira çıkmasa daha saçma olurdu.

Yeni konular

Geri
Yukarı