Nasıl para biriktirilir?

18,70'den dolar alıyorum, 10TL'den satsam dolar başına 8,70TL zarar etmiş oluyorum.

100.000$'dan toplam 870.000TL zarar etmiş oluyorum.
O kadar parası olan adam parasının değerini korumak için dolar alacağına yatırım yapar. Ufak parası olanlar dolar alır. Dolar 10 olunca da fiyatlar düşer ve de daha iyi yaşam kalitesi olur.

Ben lise 1 olsam hafta sonları çalışırdım ne kadar kazanırsın emin değilim ama hem daha kolay olur(zaman ve beklemek açısından.) hem de harcarken pişman olmazsın.

Ben sizin yaşlarınızdayken (16-17) babam aylık olarak 1 milyon lira gönderirdi, onun 600 bin lirasına doğrudan 50 dolar alırdım (1 dolar 12000 tl), kalan 400 bini ay sonuna kadar okul, yemek, dergiler (Uçan Türk ve Bilim ve Teknik) ve sahaflardan aldığım kullanılmış kitaplara harcardım.

1 yıl kadar biriktirdikten sonra 350 dolar gibi bir fiyata Amiga 500+ bilgisayar, ardından ona uygun 14" renkli monitör, ses sistemi ve Casio cep televizyonu almıştım.
Bir sonraki yıl da 500 dolara 2. el Canon T70 fotoğraf makinesini objektifleriyle birlikte almıştım.
Cep televizyonu ve T70 halen çalışır halde duruyor. Amiga 500+'ı taşınırken satmak zorunda kalmıştım.

Küçük küçük biriktirirken de o parayı yemekte harcadığınızı düşünün. Ya da başka gereksiz bir yere harcamış gibi sayıp saklayın. Sakladıkça birikir, biriktirmeyi başardıkça keyif verir.

Yaz gelince de normalde kendi başınıza alamayacağınız bir yere harcarsınız. Sanki piyangodan para çıkmış gibi hissettirir.

Evde paranızı alacak kimse yoksa sabah çıkarken hepsini cüzdanınıza koyun ve hiç olmadığını varsayın kendinizi buna inandırın hatta bunu elinize geçen her para için yapın 1 TL olsa bile.

Daha sonra parayı büyük kağıt paralara çevirin.

(Enflasyonu baz almadım sadece biriktirmek için )

Herkese selam ben lise 1 öğrencisiyim ve PC almam lazım, bunun için para biriktiriyorum. Şu anda işlemciyi aldım, günlük 30 50 arası harçlığım var ve sürekli biriktirmeye başlıyorum ama pes edip harcıyorum. Nasıl yapabilirim?
açılmayan kumbarayı alacaksın, okula gitmeden önce 40 tl aldıysan 15 tl yi kumbaraya atacaksın. Kafanda 25 tl harçlığım var düşüncesi oluşacak. Ben böyle böyle 2800 TL para biriktirdim 1 yılda.

Geri
Yukarı