Neden Gökyüzüne Çıplak Gözle Bakıldığında Gezegenleri Göremeyiz?

Makaleler
2
Yer
İzmir
Ay başlı başına bir cisimdir, bir şeyin yansıması değildir. Fakat ay, güneşten aldığı ışığı dünyaya yansıtır ve bu şekilde görülür (karanlıkta bir şeye el feneri tutup görmek gibi. Burada güneş fener görevi görmekte).

Yıldızlar başlı başına birer cisimdir. Bir şeyin yansıması değildir. Fakat yukarıdakinden farklı olarak kendi ışığını kendi ürettiği için gökyüzünde görürüz (el fenerini yüzüne tuttuğunu düşün).

Güneş de ikinci maddede yazdığım gibi bir yıldızdır. Diğer yıldızlardan farkı, bize yakın olmasıdır (uzak bir yıldızın etrafında olan bir gezegende yaşam varsa, güneşimizi bizim gök yüzünde gördüğümüz yıldızlar gibi görmektedir).

Merkür, venüs, mars, satürn ve jüpiter gezegenleri dünyadan çıplak gözle görülebilir. Fakat uzak oldukları için genelde herkes bunları yıldız sanır. Tıpkı ay gibi bunlar da güneşin onları aydınlatıyor olmasından dolayı göze görünür.

Mesela elinize bir dürbün ya da küçük bir teleskop alıp Satürn'e bakarsanız yıldız gibi değil de bir misket gibi görünür ve çevresindeki halkaları da rahatlıkla görürsünüz. Jüpiter, dünyaya şu anki mesafesinden birkaç yüz milyon km daha yakın olsaydı aynen ay gibi kocaman görünecekti.

,UZu8KFnF2kCo7YP7ztYcCg.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Yıldız ile Gezegen farkını ayırt edebilmek için dürbüne ihtiyaç yok aslında. Çıplak gözle de rahatça gezegen yıldız ayrımı yapılabilir. Yıldızlar parıldarken gezegenler sokak lambasından hallicedir, parıldamaz, göz kırpmazlar.

Aslında yıldız ve gezegenleri tam olarak anlarsan karıştırmaya yer kalmıyor. Gezegenler ışığı yansıttığı için ışıldamaz, sabit kalırlar. Yıldızlar ise sanki elektrik gidip gelirmiş gibi parıldarlar. Ha bir de uydular var tabii. Onları da karıştıranlar oluyor. Çok güzel bir uygulama var aslında. Telefon kamerası ile gökyüzüne tutunca orda ne var ne yok her şeyi gösteriyor. Ben bazen can sıkıntısına baktığım oluyor:) Zevkli de oluyor yalan yok:)

Biraz daha açıklar mısınız? Merak ettim.

Onun anlattığı uygulamayı ben de kullanıyorum. SkyView® Lite uygulaması artırılmış gerçeklik formunda çalışıyor ve telefonun kamerasını kullanarak gökyüzüne ya da kamerayı tuttuğunuz herhangi bir yere sanal olarak yıldız ve gezegenlerin o anki gerçek konumlarını yerleştiriyor.

Evrenin ne kadar geniş olduğuna dair şöyle görseller var. Gerçekten inanılmaz bir büyüklük. Yıldızların her birinin bir güneş olması ve bazılarının belki de sönmüş ama ışığının halen geliyor olması. Çok acayip cidden.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biraz daha açıklar mısınız? Merak ettim.
Kameranı açıp ister gündüz ister gece, gökyüzüne tuttuğunda yıldızlar gezegenler hatta uydular ve uluslararası uzay istasyonundan Hubble teleskopuna kadar hepsinin yerini ve görselini, yıldızların adlarını gösteriyor. Eğlenceli oluyor bazen. Hatta burçların yerlerini de gösteriyor.

Aşağıya hem Android hem IOS sürümünün bağlantılarını bıraktım, kendi cihazına göre tıklayarak inceleyebilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı