Neden Intel Arc A750 önermiyorum?

Arkadaşlar merhaba, üç ay boyunca Intel Arc A750 ekran kartını kullandım. Forumda da tercih edilebilecek kart diye öneriyordum ama kısa zaman önce kartı satıp RX6600 aldım. Bunlar tamamen benim kendi nedenlerimden dolayıdır, yani markayı ya da kartı kötülemek amaçlı konu açmadım, sadece kişisel görüşlerimi söylemek için açtım.

Açıkçası başlarda F/P kart gibi dursa da son güncellemeler ile bazı oyunlarda diğer rakiplerinin önüne geçtiğini gördüm ama bazı oyunlarda ise absürt bir şekilde de geriye düştüğünü gördüm FPS olarak. Garip bir dengesizlik var, bu olay kesinlikle yazılım ile alakalı. Oyunlarda drop olabiliyor. God of War oyununda drop sıkıntısı yaşadım. Valorant'ta da aynı sıkıntı varmış. Bazı oyunlarda destek yok, mesela Battlefield 1 ya da Detroit: Become Human'ı bu kart ile oynayamazsınız, destek yok çünkü. Bana göre 2023 yılında bu olay kabul edilemez.

Ayrıca Kart'ın TDP değeri çok yüksek (225W) kart boştayken 40W enerji tüketiyor, bu çok fazla. Cyberpunk 2077 oynadığım zamanda kart 170W üstü güç tüketiyordu, yük altındayken de fazla. Aldığım RX 6600 ekran kartı boştayken 5W, oyunda ise 100W tüketiyor aradaki fark çok fazla. Bunu da bir türlü çözemediler, yazılım ile çözerler mi göreceğiz. Intel'e mail attım kısaca çözümü yok diyorlar.

Benim düşüncem, Intel ekran kartı alınacaksa biraz daha beklenmeli. Belki bir sonraki seri kartlar alınır, tabii yazılım ve TDP konusunda ilerlemeleri lazım. Umarım ilerleme olur rekabet iyidir. Uygun fiyata bulunursa belki kart alınır tamamen alınmaz demiyorum hiçbir şekilde ama yakın fiyata RX 6600 var ise bence onu tercih edin. Kısaca arkadaşlar; kusursuz ve sıkıntısız bir oyun deneyimi istiyorsanız almamanızı tavsiye ediyorum. İyi Sosyaller!

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkes bildiği işi yaparsa AMD de şu an ekran kartı yapmazdı, Intel'in ekran kartı yapması gerçekten çok güzel bir şey ve ekran kartıyla hiç alakaları olmamalarına rağmen Arc'ı bu kadar iyi çıkarabilmiş olmaları da öyle. Daha fazla ekran kartı yapımcısı demek daha fazla rekabet demek. AMD veya NVIDIA seviyor olsan bile büyük markalar arasındaki rekabet alıcının yararına oluyor. Yani hayır, herkes sadece bildiği işi yapmasın.
AMD ekran kartı yapalım demedi zaten hiçbir zaman. O yılların kralı sayılabilecek ATI'yi aldı onlara yaptırdı kartı. Intel direkt kendi girişti işe, kaç mühendis almışlardır bilemem.

Halen Arc750 kullanan arkadaşlar var mı şuan güncel olarak durumu nasıl? Örneğin boşta iken güç tüketimi stabil çözüldü mü
Konu sahibinin bahsettiği boşta güç tüketimine destekleyen Anakartlarin bios update ile çözüm var. Şu anda bu ayarlarla bende boşta 9w tüketiyor. Bilginize : Reddit - Dive into anything

Arkadaşlar merhaba, üç ay boyunca Intel Arc A750 ekran kartını kullandım. Forumda da tercih edilebilecek kart diye öneriyordum ama kısa zaman önce kartı satıp RX6600 aldım. Bunlar tamamen benim kendi nedenlerimden dolayıdır, yani markayı ya da kartı kötülemek amaçlı konu açmadım, sadece kişisel görüşlerimi söylemek için açtım.

Açıkçası başlarda F/P kart gibi dursa da son güncellemeler ile bazı oyunlarda diğer rakiplerinin önüne geçtiğini gördüm ama bazı oyunlarda ise absürt bir şekilde de geriye düştüğünü gördüm FPS olarak. Garip bir dengesizlik var, bu olay kesinlikle yazılım ile alakalı. Oyunlarda drop olabiliyor. God of War oyununda drop sıkıntısı yaşadım. Valorant'ta da aynı sıkıntı varmış. Bazı oyunlarda destek yok, mesela Battlefield 1 ya da Detroit: Become Human'ı bu kart ile oynayamazsınız, destek yok çünkü. Bana göre 2023 yılında bu olay kabul edilemez.

Ayrıca Kart'ın TDP değeri çok yüksek (225W) kart boştayken 40W enerji tüketiyor, bu çok fazla. Cyberpunk 2077 oynadığım zamanda kart 170W üstü güç tüketiyordu, yük altındayken de fazla. Aldığım RX 6600 ekran kartı boştayken 5W, oyunda ise 100W tüketiyor aradaki fark çok fazla. Bunu da bir türlü çözemediler, yazılım ile çözerler mi göreceğiz. Intel'e mail attım kısaca çözümü yok diyorlar.

Benim düşüncem, Intel ekran kartı alınacaksa biraz daha beklenmeli. Belki bir sonraki seri kartlar alınır, tabii yazılım ve TDP konusunda ilerlemeleri lazım. Umarım ilerleme olur rekabet iyidir. Uygun fiyata bulunursa belki kart alınır tamamen alınmaz demiyorum hiçbir şekilde ama yakın fiyata RX 6600 var ise bence onu tercih edin. Kısaca arkadaşlar; kusursuz ve sıkıntısız bir oyun deneyimi istiyorsanız almamanızı tavsiye ediyorum. İyi sosyaller!

Detroit: Become Human artık oynanabiliyor hocam yavaş yavaş kart düzene oturuyor.

Detroit: Become Human artık oynanabiliyor hocam yavaş yavaş kart düzene oturuyor.

Ben günlük kullanımımda sıkıntı çekmiyorum şu an. Apex, Bannerlord, Rocket League, sıkıntısız çalışıyor şu anda. Mafia 2 aşırı sıkıntılı, hem Definitive hem de classic versiyon. Çoğu oyunu optimize etmeye devam ediyorlar.

31.0.101.5382'dan 31.0.101.5444'e performans artışı olan oyunlar.
  • Astroneer* (DX11)
    • Up to 30% average FPS uplift at 1080p with Ultra settings
  • Days Gone*(DX11)
    • Up to 5% average FPS uplift at 1080p with Very High settings
  • Dyson Sphere Program* (DX11)
    • Up to 15% average FPS uplift at 1080p with Default settings
  • Fortnite Performance Mode* (DX11)
    • Up to 15% average FPS uplift at 1080p with Epic settings
  • Lethal Company*(DX11)
    • Up to 14% average FPS uplift at 1080p with Default settings
  • Mass Effect Legendary Edition*(DX11)
    • Up to 14% average FPS uplift at 1080p with Ultra settings
  • Mount & Blade II: Bannerlord*(DX11)
    • Up to 8% average FPS uplift at 1080p with Very High settings
  • Need for Speed: Heat*(DX11)
    • Up to 36% average FPS uplift at 1080p with Ultra settings
  • Unturned* (DX11)
    • Up to 5% average FPS uplift at 1080p with Ultra settings
  • VRChat*(DX11)
    • Up to 5% average FPS uplift at 1080p with High settings
  • World of Warships*(DX11)
    • Up to 7% average FPS uplift at 1080p with Maximum settings
31.0.101.5445 Manor Lords'a destek eklendi. Yani 2015 sonrası çıkan çoğu oyunun optimizasyonu devam ediyor fakat bu şu anlama gelmesin. Şu anda da çoğu oyun oynanılabilir durumda ve performansları iyi. Ubisoft oyunları en son oynadığımda(2023 Haziran, Far Cry 5 ve AC Odyssey) iyi durumda değildi ama oynanılabilir durumdaydı. Tabii bu sıkıntılar diğer kartlarda da oluyor Ubisoft düzgün optimizasyon yapamadığı için. Yeni çıkan oyunlar çıkmadan önce ya da çıktıktan hemen sonra driverla destek ekleniyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı