Neye odaklanacagimi bilmiyorum

atitalha

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar 15 yaşındayım ve gençken para kazanmak istiyorum. Bir şeye odaklanmak istiyorum ama neye odaklanacagimi bilmiyorum. Nasil bulurum? Aklımda çok fikir var ama hangisi yapsam kararsızım. YouTuber, e-ticaret, influcer, şarkıcı, e-spor vs. emin değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazın bilgisayarcıda, telefoncuda, berberde çalışabilirsin tanıdık olmayan. Bilgisayarcı gibi bulabilirsen hem öğrenmişte olursun. Ben şahsen öyle yapmayı düşünüyorum. Kendine hobiler bul ben formikaryum, maket gibi şeyler yapabilirsin. Ya da kücük yatırımlar.

Yazın bilgisayarcıda, telefoncuda, berberde çalışabilirsin tanıdık olmayan. Bilgisayarcı gibi bulabilirsen hem öğrenmişte olursun. Ben şahsen öyle yapmayı düşünüyorum. Kendine hobiler bul ben formikaryum, maket gibi şeyler yapabilirsin. Ya da kücük yatırımlar.

Peki sağ ol.

Fikirlerinin hepsi çocukça ve boşa uğraşlar kardeşim. Para kazanmak istiyorsan meslek lisesine git meslek öğren. Küçük yaşta bunu seçmen hayatının ileri kısmı için önemli. Ya derslere asılıp üniversiteye gideceksin yok ben okumam diyorsan sanayide çalışcaksın.

Fikirlerinin hepsi çocukça ve boşa uğraşlar kardeşim. Para kazanmak istiyorsan meslek lisesine git meslek öğren. Küçük yaşta bunu seçmen hayatının ileri kısmı için önemli. Ya derslere asılıp üniversiteye gideceksin yok ben okumam diyorsan sanayide çalışcaksın.

Çocukça denceğini düşünmüyorum şahsen belki birkaçı öyle olabilirde. Zaten meslek lisesine gidiyorum fakat sınıfta kaldım devamsızlıktan dolayı. Okula da pek hevesim yok. Çalışmayı da düşündüm fakat sadece düşünüyorum düşündüklerimi harekete geçiremiyorum.

Çocukça denceğini düşünmüyorum şahsen belki birkaçı öyle olabilirde. Zaten meslek lisesine gidiyorum fakat sınıfta kaldım devamsızlıktan dolayı. Okula da pek hevesim yok. Çalışmayı da düşündüm fakat sadece düşünüyorum düşündüklerimi harekete geçiremiyorum.
Sosyal medya işini kafada sil bir kere dostum. Heves olarak yine yaparsın 3 5 kuruşta girer cebine ama hem devamlılığı yok hem de senin gibi binlerce kişi var o mecrada küçük küçük kanallar hepsi de. Onun dışında şarkıcı falan yazmışsın da bunlar ha deyince olunacak şeyler değil olsan da yine devamlılığı olmayan bir meslek. Okula hevesin yoksa para kazanmak istiyorsan zorla çalışacaksın, meslek öğreneceksin. Hiç çalışmadan yok youtuber olayım yok başka birşey dersen ileride hayatın zorluğunu anladığın zaman çok geç kaldım dersin ben söyleyeyim. En azından meslek öğrenirsen yanında yine heves için saydığın şeyleri yapabilirsin ama meslek öğrenmezsen ve bu saydığın fikirlerin de gelecekte elinde patlarsa ortada kalırsın öylece.

Kazandığın paranın önemi varsa sanayide çalışabilirsin fakat bunun zorluğu da ilerleyen yaşlarında ortaya çıkar. Saydığın meslekler sana birden ekmek çıkarmaz. Düzenli gidip geldiğin bir işin olur buna ek olarak onları yanında deneyebilirsin.

YouTuber, e-ticaret, influcer, şarkıcı, e-spor vs. Bu cümlen seni zaten,baştan yolda bırakır. Hava boşluğu bir inanç ve elde tutulur tarafı yok. Oysa burası Türkiye,garantisi yok hiçbir şeyin. Gerçekten sevdiğin bir mesleğe dönüp odaklanman gerek. Bilgisayar seviyorsan,yazılım,grafik vs. Spor seviyorsan,hoca olmaya çalışmak gibi. Derslerin kötüyse,iyileştirmen gerekiyor. Kötü olmasını kabullenmek yerine,bu yaşlar bunalım ve bahane açık yaşlardır. Ama hayat tam tersi,acımasız ve sabır istiyor. Yoksa hayat devam ediyor,insanı sınıfta bırakıyor. Ve geleceğini berbat ediyor. Ya gerçekten meslek öğren ya da gerçekten vaktin varken sevdiğin bölümü oku.
-Ama ne yaparsan yap,'gerçekten,zaman kaybetmeden yap.'

Baba mesleği öğren ve hiçbir işi küçümseme şu dönemde mesela tırcıların aldığı paranın haddi hesabı yok mesela sanayiler, mesela belediye işleri. Ama sen YouTuber oyun espor falan dersen o iş başlamadan biter. Yapamazsın demiyorum ama sosyal medyaya çok kapılma dışarı çık alım satım piyasa öğren mesela. Bende bunların hayalini kurmuştum fakat işler öyle yürümüyor.

Geri
Yukarı