Node.js vs GO (Golang)

codelab

Centipat
İnternet ortamında daha çok yabancı forumlarda tartışmaları süren, Google aramalarında Türkiye üzerinden pek aratılma yapılmamış bu ikiliyi karşılaştırmak istersek neye göre karşılaştırmalıyız?

1- Node.js bir çalıştırma ortamı, GO ise direkt olarak bir dil.

2- Performans olarak GO önde. Çünkü ikinci bir derlemeye gerek kalmıyor.

3- Node.js sunucu tarafında çalışabiliyor, GO dili her yerde çalışıyor.

4- Node.js JavaScript dilinin arkasına aldığından ve bu dilinde inanılmaz bir sayıda geliştiricisi olduğundan, istediğiniz her türlü package anında elinizde ve inanılmaz bir destek var. GO dilinde bu henüz yok.

5-Hata ayıklama konusunda benim kendi deneyimlediğim Node.js açık ara önde.

Büyük uygulamalar yapılacaksa kesinlikle GO dili açık ara önde. Ben küçük uygulamalar üzerinde çalıştığım için bu ikiliyi sadece 4 ve 5. maddelerde karşılaştırabiliyorum.

Her ikisini de hiç kullanmadım web tarafına yeni yeni adım atan bir geliştirici olarak bana sanki ikisi de aynı gibi geliyor yanlış biliyorsam düzeltirsen sevinirim her ikisi de Framework yani uygulama çatısı yani programlma dili degil(C++ ya da C) hangisi işine yarıyorsa onu kullanmak gerek bnce kıyaslama dogru gelmiyor bana, neticede dobloda araç golfde araç, yük taşımak için golf kullanmak mantıklı degil yine taşırskn ama verimli olmaz ama doblo daha mantıklı(bnce en iyisi ford :))

Go bir framework değil direk olarak dil.

Zaten Go dilinin C ve C++ üzerinden esinlenerek geliştirdiklerini kendileri söylemekte.Zaten dilin kullanım yapısına bakılırsa bu gözüküyor.Bu adamlar sadece daha sadeleştirmişler herşeyi olay sadece bu.Tabi birde arkadasında Google olunca bu furya başladı.

Go bir framework değil direk olarak dil.

Zaten Go dilinin C ve C++ üzerinden esinlenerek geliştirdiklerini kendileri söylemekte.Zaten dilin kullanım yapısına bakılırsa bu gözüküyor.Bu adamlar sadece daha sadeleştirmişler herşeyi olay sadece bu.Tabi birde arkadasında Google olunca bu furya başladı.
yeni bir bilgi ögrendim teşekkürler araştırıcam go dilini hatta biraz baktım ama ben javascript güçünü gördüm çok fazla destekcisi ve kullanımı var güçlü bir framework

Node.js'de ekrana "merhaba" bastırmak için;

console.log("merhaba")

Go dilinde ise;

package main import "fmt" func main() { fmt.Println("merhaba") }

Görüldüğü üzere Node.js tek satırda bitirdi işi:D Node.js ile 0'dan forum sitesi yazdım ve gayet eğlenceliydi ve stackoverflow üzerinden dahi çoğu sorunun cevabını bulamadım.Düşün bir de Go dili üzerinden destek aradığını.Go dilinin sözdizimine bakarsan nereden esinlendiklerini de görmüş olursun.Sadece basitleştirme yapmışlar.

2 yıldır profesyonel olarak Golang ile çalışıyorum. Açıkçası Gopher Community bayağı büyük gerçi son verilen cevap 2020'de verilmiş o yüzden geçen süreçte çokca ilerleme katetti. GO'nun en güzel yanı tüm kodlarının anlaşılabilir ve GO olması. Diğer dillerdeki gibi arkada C, Python vs çalıştırıp veri işleyen golang kütüphaneleri yok bu da community olarak tam olmasa da aradığınızı kaynak kodlarından çok rahat bulabiliyorsunuz, hatta direkt interfacelerle de erişebiliyorsunuz.

Web geliştirme tarafında Laravel'den geçiş biri olarak elim kesinlikle daha hızlı alıştı ve Laravel'den çok daha hızlı bir şekilde yapılar çıkarabiliyorum. GO'nun en güzel yanlarından biri de benim için Concurrency olarak çalışabilmesi. Büyük verilerle uğraşırken çok rahat bir şekilde goroutine ve channel yapısıyla istediğim gibi evirebiliyorum.

Türkiye'de de revaçta olan Golang'e başlamak ve kariyeri bu doğrultuda ilerletmek çok mantıklı geliyor.

@uriones GO da hangi Framework kullanıyorsunuz?

GO'da PHP veya Java'daki gibi bir tümleşik Framework yok onun yerine işlevsel büyüklü küçüklü kütüphaneler var.
HTTP tabanlı işlemler için fiber.
Rdbsmler için gorm.
Diğer işlemler için ise ya direkt teknolojilerin official SDK'larını veya built-in gelen paketlerini kullanıyorum.

GO'da PHP veya Java'daki gibi bir tümleşik Framework yok onun yerine işlevsel büyüklü küçüklü kütüphaneler var.
HTTP tabanlı işlemler için fiber.
Rdbsmler için gorm.
Diğer işlemler için ise ya direkt teknolojilerin official SDK'larını veya built-in gelen paketlerini kullanıyorum.

Teşekkür ederim, peki GO için birkaç kaynak önerir misiniz? Ve mesela echo gibi FW. Ler kullanılıyor mu?

Geri
Yukarı