NVIDIA ile Wayland altyapısı nasıl?

GAA251652

Attopat
Daha fazla  
Ben 2023'ün yazında bilgisayarıma Arch Linux kurmuştum, o zamanlar NVIDIA ile Wayland biraz sıkıntılı olduğu için X11 kullanmıştım, X11'in kendisi de sorunlu ve kendisi de eski bir standart zaten.
Şimdi ise özellikle gamescope gibi programları kullanabilmek, hem de gelecekte geçişle uğraşmamak için Wayland'e geçmek istiyorum. Zaten bildiğim kadarıyla bazı Enterprise Linux'larda X11 kalkmaya başlamış bile.
NVIDIA ile Wayland kullanlar var ise durumu hakkında bilgi verebilir mi?

CPU: Ryzen 5 5600
GPU: NVIDIA RTX 3060 12 GB
RAM: 32 GB
Masaüstü ortamı: KDE Plasma

Ben 2023'ün yazında bilgisayarıma Arch Linux kurmuştum, o zamanlar NVIDIA ile Wayland biraz sıkıntılı olduğu için X11 kullanmıştım, X11'in kendisi de sorunlu ve kendisi de eski bir standart zaten.
Şimdi ise özellikle gamescope gibi programları kullanabilmek, hem de gelecekte geçişle uğraşmamak için Wayland'e geçmek istiyorum. Zaten bildiğim kadarıyla bazı Enterprise Linux'larda X11 kalkmaya başlamış bile.
NVIDIA ile Wayland kullanlar var ise durumu hakkında bilgi verebilir mi?

CPU: Ryzen 5 5600
GPU: NVIDIA RTX 3060 12 GB
RAM: 32 GB
Masaüstü ortamı: KDE Plasma

NVIDIA ve Wayland uyumluluğu son 1-2 yılda bayağı ilerledi. Yakın zamanda da explict Sync ile çok daha iyi bir hale getirecekler. Şu an için GNOME ve KDE explict Sync destekliyor ama henüz explict Sync destekli NVIDIA sürücüsü çıkmadı.

NVIDIA ve Wayland uyumluluğu son 1-2 yılda bayağı ilerledi. Yakın zamanda da explict Sync ile çok daha iyi bir hale getirecekler. Şu an için GNOME ve KDE explict Sync destekliyor ama henüz explict Sync destekli NVIDIA sürücüsü çıkmadı.
Ben en son Wayland ile çalıştırmayı denediğimde bayağı bir grafik bugı vardı, pencereler kapansa da gölgesi ya da çerçevesi kalıyordu bazen taskbar bile çıkmıyordu manuel başlatman gerekiyordu, gamescope bayağı bozuktu.

Explicit Sync için herhangi gibi bir pull request gibi bir şey var mı? Explicit sync'siz hali o kadar sorunlu mu?

Ben en son Wayland ile çalıştırmayı denediğimde bayağı bir grafik bugı vardı, pencereler kapansa da gölgesi ya da çerçevesi kalıyordu bazen taskbar bile çıkmıyordu manuel başlatman gerekiyordu, gamescope bayağı bozuktu.

Explicit Sync için herhangi gibi bir pull request gibi bir şey var mı? Explicit Sync'siz hali o kadar sorunlu mu?

Yaklaşık 2-3 haftadır Arch'ın yanında Hyprland kullanıyorum, Spotify'ın hem Launcher hem de AUR versiyonunda flicker denen olay mevcut ama bunların fixleri genelde yazılıyor ki cidden iyi çalışıyor. Mesela Hyprland wikide birkaç satır kodu configine eklersen genel güzel bir performans yaşıyorsun. En son 4-5 ay önce kullanmıştım ve cidden fark edilebilir şekilde performans artışı ve hızlanma hissettim denebilir.

Geri
Yukarı