OBS ile Çekilen Videolar Kasıyor

Erdo2525

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Beylikdüzü
Daha fazla  
Herkese Merhabalar! Dün akşam konu açmıştım Dirt 3 ve F1 2012 oynanır mı diye. Çoğu kişi oynanır deyince ben de indirmeye karar verdim. Babama mail üzerinden göndermek istediğim F1 2012 ve Dirt 3 oyunlarının videoları çok kasıyor. Ama oynarken oyun 40 ile 60 FPS arası değişiyor. Bu tür bir sorunla ilk kez karşılaştığım için neresinin ekran görüntüsünü atacağımı bilmiyorum. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıklamada şöyle yazıyor adamın sistemi.
CPU: i3 6100 3.7 GHz, GPU: Intel HD 530, Motherboard: Gigabyte GA-H110M-S2, RAM: G.Skill RipjawsV Siyah 16GB(2x8GB) 3200MHz DDR4, PSU: FSP250-50HMN, HDD: Toshiba DT01ACA100 7200RPM, Case: CASPER CD.VDI6100B, Monitör: Sony SDM-HS94 Klavye: Logitech G103, Mouse: Logitech G203, Gamepad: Logitech G F310 Kulaklık: Rampage Comfort

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıklamada şöyle yazıyor adamın sistemi.
CPU: i3 6100 3.7 GHz, GPU: Intel HD 530, Motherboard: Gigabyte GA-H110M-S2, RAM: G.Skill RipjawsV Siyah 16GB(2x8GB) 3200MHz DDR4, PSU: FSP250-50HMN, HDD: Toshiba DT01ACA100 7200RPM, Case: CASPER CD.VDI6100B, Monitör: Sony SDM-HS94 Klavye: Logitech G103, Mouse: Logitech G203, Gamepad: Logitech G F310 Kulaklık: Rampage Comfort

İmzayı referans göstermek yasak. Yine de sistemi yazmak zorunda konu sahibi. Konuya gelirsek, OBS ayarlarını nasıl yaptınız? CPU ile değil de oyunun grafiklerini azıcık kısarak GPU üzerinden yayını vermeyi deneyin.

Video kaydı almak sandığınız kadar hafif bir işlem değil. Bilgisayarınızdaki iş gücü OBS'e gitmesi gerekirken bahsettiğiniz oyunlara gidiyor. OBS yerine AMD ya da Nvidia'nın sağladığı kayıt özelliklerinden faydalanabilirsiniz demek isterdim ama HD 530 ile mümkün değil gibi. OBS için birkaç çözüm yolu yazacağım deneyip geri dönüş yaparsanız sevinirim:
  • OBS ayarlarından "Çıkış>Çıkış Modu (Gelişmiş)" yaptıktan sonra "CPU kullanım önayarı"nı "Medium" ya da "Slow"a çekin.
  • Yine OBS ayarlarından "Gelişmiş>İşlem Önceliği" girdikten sonra "İşlem Önceliği"ni "Yüksek" ya da "Normalin Üstünde" yapın.
  • Oyun ayarlarınızı düşürmeyi deneyin.
  • Windows "Oyun Modu" ismindeki özelliği devre dışı bırakın.
  • Windows'un "Grafik ayarları" kısmına geldikten sonra "Grafik performansı tercihi"ne "Göz at" butonuna tıklayın. OBS'i seçtikten sonra önceliğini yükseğe alın.
Bu yazdığım ayarlar oyun içi FPS'inizi düşürecektir. İşiniz bittikten sonra bahsettiğim adımları geri alabilirsiniz.

Video kaydı almak sandığınız kadar hafif bir işlem değil. Bilgisayarınızdaki iş gücü OBS'e gitmesi gerekirken bahsettiğiniz oyunlara gidiyor. OBS yerine AMD'ya da NVIDIA'nın sağladığı kayıt özelliklerinden faydalanabilirsiniz demek isterdim ama HD 530 ile mümkün değil gibi. OBS için birkaç çözüm yolu yazacağım deneyip geri dönüş yaparsanız sevinirim:
  • OBS ayarlarından "Çıkış>Çıkış Modu (Gelişmiş)" yaptıktan sonra "CPU kullanım önayarı"nı "Medium" ya da "Slow"a çekin.
  • Yine OBS ayarlarından "Gelişmiş>İşlem Önceliği" girdikten sonra "İşlem Önceliği"ni "Yüksek" ya da "Normalin Üstünde" yapın.
  • Oyun ayarlarınızı düşürmeyi deneyin.
  • Windows "Oyun Modu" ismindeki özelliği devre dışı bırakın.
  • Windows'un "Grafik ayarları" kısmına geldikten sonra "Grafik performansı tercihi"ne "Göz at" butonuna tıklayın. OBS'i seçtikten sonra önceliğini yükseğe alın.
Bu yazdığım ayarlar oyun içi FPS'inizi düşürecektir. İşiniz bittikten sonra bahsettiğim adımları geri alabilirsiniz.

Tamamdır. En kısa içerisinde deneyip geri dönüş sağlamaya çalışacağım.
Dediklerinizin hepsini yaptım fakat değişen hiçbir şey olmadı. Acaba oyunu tam ekranda oynadığım için olabilir mi? Ya da oyun yakalama yerine ekran yakalama yaparsam değişen bir şeyler olur mu? @arda662

Son düzenleme:
Tamamdır. En kısa içerisinde deneyip geri dönüş sağlamaya çalışacağım.
Dediklerinizin hepsini yaptım fakat değişen hiçbir şey olmadı. Acaba oyunu tam ekranda oynadığım için olabilir mi? Ya da oyun yakalama yerine ekran yakalama yaparsam değişen bir şeyler olur mu? @arda662
Tam ekran ile pek alakası olacağını sanmıyorum. Yine de test maksatlı "Pencereli Tam Ekran" almayı ya da çözünürlük düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Şunu da ekleyeyim sisteminiz kayıt almak için yeterince güçlü değil gibi görünüyor. Kendimde 2700x RX 590 sistem var ona rağmen yüksek sistem isteyen oyunlarda birtakım sorunlar yaşayabiliyorum. Sizin oyunlarınız da fazla sistem istemiyor ama sisteminiz ilk cümlede belirttiğim gibi güçlü değil. Aklıma gelen tüm çözümleri yazdım aklıma birkaç şey daha gelirse sizi etiketleyerek bilgilendirme yapacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı