OBS oyun yayınında RAM kullanımı %86'lara çıkması normal mi?

Edw4rd7Supreme

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6800XT/Ryzen 5 5600/16RAM
Merhaba,

OBS ile Warzone 2 YouTube yayını yaparken RAM kullanımım %86'lara ulaşıyor. İnternetim ve sistemim yeterli 16 GB RAM'im var hangi ayarı denersem deneyeyim oyunda ufak lag yaşıyorum. 10 sn de bir karakterimi ileri atıyor. Sizde yayında RAM kullanımı nedir? Gerçekten de sorunum RAM'le mi alakalı?

Yardımınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
bütçe oluşturup 32 gb ram çıkma vakti gelmiş habercisi galiba

Bütçe oluşturup 32 GB RAM çıkma vakti gelmiş habercisi galiba.

RAM almak sorun değil. Çözümü kesin olduğunu bilsem alırım fakat Reddit'te falan adam 32 GB yapmasına rağmen oyunun yine %80'lerde bellek yediğini yazmış. Sorun sadece oyunda mı acaba yoksa 16 GB RAM ile yayın yapmaya çalışanlarda mı böyle onu anlamadım.

Bu sorun sadece OBS'i kullandığınızda mı ortaya çıkıyor? yoksa OBS kapalıyken de RAM kullanımınız normalinden yüksek mi?

İlk olarak bilgisayarınızdaki RAM tüketimi değerlerini kontrol edin.

1: Her şeyi kapatın ve boşta RAM tüketimini kontrol edin.

2: Sadece oyunu çalıştırın ve ne kadar RAM tükettiğini kontrol edin.

3: Oyunu kapatın ve sadece OBS'i açarak ne kadar RAM tükettiğini kontrol edin.

Son olarak aşağıdaki adımları uygulayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Başlat > Çalıştır > msconfig > Hizmetler sekmesinden (sisteminizin çalışmasını ve yeniden başlamasını engellemeyecek) her şeyi devre dışı bırakın.

CTRL + SHIFT + ESC tuşlarına aynı anda basın ve Görev Yöneticisi > Başlangıç Uygulamaları (ihtiyaç duymadığınız) her şeyi devre dışı bırakın.

Şimdi yukarıdaki kontrolleri sırasıyla tekrar yapın.

1: Her şey kapalıyken boşta RAM tüketimini kontrol edin.
2. Sadece Oyunu açın ve RAM tüketimini kontrol edin.
3. Sadece OBS'i açın ve RAM tüketimini kontrol edin.
4. Oyun ve OBS'i birlikte açın ve RAM tüketimini kontrol edin.

Eğer bir değişiklik yoksa bilgisayarınızda derinlemesine bir virüs taraması yapın, muhtemelen bir virüs bulaşmış olabilir.

Eğer sonuçlar aynıysa, farklı bir Windows sürümü deneyebilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum, 16GB RAM oyun oynarken aynı zaman da yayın yapmanız için yeterli.

Bu sorun sadece OBS'i kullandığınızda mı ortaya çıkıyor? Yoksa OBS kapalıyken de RAM kullanımınız normalinden yüksek mi?

İlk olarak bilgisayarınızdaki RAM tüketimi değerlerini kontrol edin.

1: Her şeyi kapatın ve boşta RAM tüketimini kontrol edin.

2: Sadece oyunu çalıştırın ve ne kadar RAM tükettiğini kontrol edin.

3: Oyunu kapatın ve sadece OBS'i açarak ne kadar RAM tükettiğini kontrol edin.

Son olarak aşağıdaki adımları uygulayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

başlat > çalıştır > MSConfig > hizmetler sekmesinden (sisteminizin çalışmasını ve yeniden başlamasını engellemeycek) her şeyi devre dışı bırakın.

CTRL + Shift + ESC tuşlarına aynı anda basın ve Görev Yöneticisi > başlatma (ihtiyaç duymadığınız) her şeyi devre dışı bırakın.

Şimdi yukarıdaki kontrolleri sırasıyla tekrar yapın.

1: Her şey kapalıyken boşta RAM tüketimini kontrol edin.
2. sadece oyunu açın ve RAM tüketimini kontrol edin.
3. sadece OBS'i açın ve RAM tüketimini kontrol edin.
4. oyun ve OBS'i birlikte açın ve RAM tüketimini kontrol edin.

Eğer bir değişiklik yoksa bilgisayarınızda derinlemesine bir virüs taraması yapın, muhtemelen bir virüs bulaşmış olabilir.

Eğer sonuçlar aynıysa, farklı bir Windows sürümü deneyebilirsiniz. ayrıca şunu da belirtmek istiyorum, 16 GB RAM oyun oynarken aynı zaman da yayın yapmanız için yeterli.

Yanıtın için teşekkür ederim. Akşama tavsiye ettiğin şeyleri uygulayacağım fakat yayın dışında hiçbir sıkıntı yaşamadığımı belirtmek isterim. Oyuna girdiğimde bellek kullanımım yine %70'lere ulaşıyor. İki oyunu aynı anda çalıştırabiliyorum sorun olmadan (Warzone 2 & F1 22). Arkada beklerken kısa bir multiplayer gireyim diyorum mesela hiç sorun yaşamıyorum. OBS ile yayın açmamla işlerin rengi hemen değişiyor

Rica ederim. Yabancı kaynaklı forumlarda biraz araştırdım ve birden fazla forumda bir birine benzer mesajlar gördüm. OBS'in yüksek ram tükettiğinden şiKayetçi bir çok kullanıcı vardı. Bu sorun belki de geçmiş sürümlerde de olduğu gibi, OBS'in mevcut sürümünde de varolan bir sorundur.

Elbette, bundan emin olabilmek için OBS'e alternatif olan Türkçe dil desteğine sahip şu yazılımları deneyerek test etmeniz gerekir.

1: Twitch Studio Beta Türkçe
2: Streamlabs Türkçe

Rica ederim. Yabancı kaynaklı forumlarda biraz araştırdım ve birden fazla forumda bir birine benzer mesajlar gördüm. OBS'in yüksek RAM tükettiğinden şikayetçi birçok kullanıcı vardı. Bu sorun belki de geçmiş sürümlerde de olduğu gibi, OBS'in mevcut sürümünde de var olan bir sorundur.

Elbette, bundan emin olabilmek için OBS'e alternatif olan Türkçe dil desteğine sahip şu yazılımları deneyerek test etmeniz gerekir.

Haklısın başka yerden başka programla denemek hiç aklıma gelmemişti. İlk fırsatta deneyeceğim.

Rica ederim. Yabancı kaynaklı forumlarda biraz araştırdım ve birden fazla forumda bir birine benzer mesajlar gördüm. OBS'in yüksek ram tükettiğinden şiKayetçi bir çok kullanıcı vardı. Bu sorun belki de geçmiş sürümlerde de olduğu gibi, OBS'in mevcut sürümünde de varolan bir sorundur.

Merhaba, streamlabs yayının ortasında kendi kendine yayını kesiyor ve haberim dahi olmuyor. Programda yayın devam ediyor şeklinde gözüküyor ama youtube de yayın bitmiş oluyor bir bilgin var mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı