Çözüldü OBS Studio'da alınan kayıtlar kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

quarest

Hectopat
Assetto Corsa tarzı oyunlardan kısa kesitler almak için OBS Studio ve GeForce Experience'de gömülü olan kayıt alma özelliğini denedim, ikisinde de aldığım kayıtlar kasıyor, yarım saniyede bir donup tekrar düzeliyor, OBS'den birkaç ayar denedim hala aynı, yardımcı olabilecek var mı? Sistem özelliklerim:
i5 12400F.
3060 Ti.
B600M-K
G.Skill 8 GB 3200MHz CL 16 X2.

@Teacher80 sizde bu kayıt işleriyle uğraşıyorsunuz sanırım, yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Kayıtları hangi programdan izliyorsunuz acaba? Windows 11 ile gelen yenilenmiş Media Player'dan izliyorsanız o programda videolar droplanıyor bende. Farklı programdan izlemeyi deneyin.
Kodlayıcı seçeneğini NVIDIA codec olarak değiştirebilirsiniz, bu sayede kayıtları ekran kartı üzerinden alırsınız daha akıcı olur. Bitrate'i de 50.000 olarak ayarlayabilirsiniz. Kısacası şöyle olacak:

1669208682079.png

"AMD HW H. 264" olanını NVIDIA yapacaksınız.

Assetto Corsa tarzı oyunlardan kısa kesitler almak için OBS Studio ve GeForce Experience'de gömülü olan kayıt alma özelliğini denedim, ikisinde de aldığım kayıtlar kasıyor, yarım saniyede bir donup tekrar düzeliyor, OBS'den birkaç ayar denedim hala aynı, yardımcı olabilecek var mı? Sistem özelliklerim:
i5 12400F.
3060 Ti.
B600M-K

@Teacher80 sizde bu kayıt işleriyle uğraşıyorsunuz sanırım, yardımcı olursanız sevinirim.
Xbox game bar ile kayıt alırsanız kasmaz tahminen. Benim sistemim çok daha düşük fakat çok rahat Yüksek kalitede 60 FPS videolar kayıt alabiliyorum. OBS ve Radeon uygulamasını denediğimde bende de kasıyordu.

Xbox Game Bar ile kayıt alırsanız kasmaz tahminen. Benim sistemim çok daha düşük fakat çok rahat yüksek kalitede 60 FPS videolar kayıt alabiliyorum. OBS ve Radeon uygulamasını denediğimde bende de kasıyordu.

Deneyeceğim teşekkürler.

Kodlayıcı seçeneğini NVIDIA codec olarak değiştirebilirsiniz, bu sayede kayıtları ekran kartı üzerinden alırsınız daha akıcı olur. Bitrate'i de 50.000 olarak ayarlayabilirsiniz. Kısacası şöyle olacak:

Eki Görüntüle 1582023

"AMD hw h. 264" olanını NVIDIA yapacaksınız.

Bunu da deneyeyim şimdi, teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 1582023

"AMD hw h. 264" olanını NVIDIA yapacaksınız.

Hocam eski sürüm kullanmaktasınız sanırım, çünkü bendeki ön tanımlı kısmı değişik ve düşük gecikme modu var, ne yapmalıyım o kısmı?

1669212601621.png

Bu arada kodlayıcı kısmındada h. 264 ve NVENC var NVIDIA ile alakalı, codec de yok.

i5 12400F.
3060 Ti.
B600M-K

Ne zamandır kayıt alma işini bıraktım. OBS'te kayıt için dikkat etmen gereken hususlar:
Freesync veya Gsync'i kapat (Çim gibi dokularda ekstra bulanıklığa sebep oluyordu).
Nvidia ekran kartı kullanıyorsan Nvidia OBS settings diye aratınca Nvidia'nın resmi kılavuzu var.
Yüksek bitrate seçin (Dokularda kalite için).
Handbrake ile 1080P kayıtlarınızı 2K veya 4K'ya upscale edip o şekilde YouTube'a atın (1080P ve altı çözünürlükleri Youtube kötü kodlayıp yayınlıyor).

Ne zamandır kayıt alma işini bıraktım. OBS'te kayıt için dikkat etmen gereken hususlar:
FreeSync veya G-SYNC'i kapat (çim gibi dokularda ekstra bulanıklığa sebep oluyordu).
NVIDIA ekran kartı kullanıyorsan NVIDIA OBS settings diye aratınca NVIDIA'nın resmi kılavuzu var.
Yüksek bitrate seçin (dokularda kalite için).
Handbrake ile 1080p kayıtlarınızı 2K veya 4K'ya upscale edip o şekilde YouTube'a atın (1080p ve altı çözünürlükleri YouTube kötü kodlayıp yayınlıyor).

Teşekkürler, G-SYNC kapalı ve YouTube'da biri kılavuzdan anlatarak bir ayar göstermişti onu denediğimde de sonuç aynı GT750 laptoda bile daha iyi bir şekilde kayıt alıyorum bitrate olayına bakacağım. Eğer hazır bir ayar varsa elinizde gösterebilir misiniz?

Teşekkürler, G-SYNC kapalı ve YouTube'da biri kılavuzdan anlatarak bir ayar göstermişti onu denediğimde de sonuç aynı GT750 laptoda bile daha iyi bir şekilde kayıt alıyorum bitrate olayına bakacağım. Eğer hazır bir ayar varsa elinizde gösterebilir misiniz?
Malesef yok, OBS bile kurulu değil. Nvidia kayıt bile kapalı. Rekabetçi oyunlarda gecikme yaşıyordum.

Deneyeceğim teşekkürler.

Bunu da deneyeyim şimdi, teşekkür ederim.

Hocam eski sürüm kullanmaktasınız sanırım, çünkü bendeki ön tanımlı kısmı değişik ve düşük gecikme modu var, ne yapmalıyım o kısmı?

Eki Görüntüle 1582091

Bu arada kodlayıcı kısmındada h. 264 ve NVENC var NVIDIA ile alakalı, codec de yok.

NVENC seçeceksiniz. Ayarlar hakkında bilgim yok, NVIDIA codec'ine özeldir o ayarlar.

NVENC seçeceksiniz. Ayarlar hakkında bilgim yok, NVIDIA codec'ine özeldir o ayarlar.

Hocam sorun hala devam etmekde zaten NVENC h. 264 de'idi, yanlış yaptığım bir şey mi var? Çıkış boyutlandırması 1080p de FPS 60 da çıkış ayarlarım da bu şekilde.

1669214652833.png

Önerebileceğiniz farklı bir kayıt programı var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı