ODD'ye takılan HDD-SSD BIOS'ta görünmüyor

smh_smh

Yoctopat
Daha fazla  
Bilgisayara SSD taktırdım ve SSD'de Windows yüklü. Çıkan hard Disk'i odd yuvası ile bilgisayara taktım ve Linux Mint kurdum. Hem Linux live hem de Windows disk yöneticisinde hard disk görünmesine rağmen Linux boot olmuyor. BIOS'ta SSD görünmesi rağmen odd kısmında "odd takılı değil-odd not present" yazıyor.

Çözüm için;
  • Farklı bir odd kızak aldım, bu kızağın bilgisayarla uyumlu olduğunu (Toshiba P50 166) teyit ettim, denedim, sorun çözülmedi.
  • HDD ile SSD yerini değiştirdim, bu kez de kızağa taktığım Windows yüklü SSD görünmedi.

Her iki işletim sisteminin de gördüğü ama tahminim BIOS'ta görünmediği için boot edemediği bu sorun için ne yapabilirim?

Veya yanlış bir değerlendirme mi yapıyorum?

Şimdiden teşekkürler.

Elbette ''"odd takılı değil-odd not present" yazacak çünkü takılı değil. Orada artık SSD veya HDD takılı, ODD değil.
Yazdıklarınızı yanlış anlamamaya çalışarak birkaç kez okudum.
Anlattıklarınız doğrultusunda; linux kurulumu sırasında hata yapılmış olması ihtimali dışında herşey normal görünüyor.

Cevabınız için teşekkürler.
Ben ODD yerine hdd'nin yazacağını tahmin ediyordum. Boot menüsünde de ODD görünüyor ve buradan boot edemiyor.

Hdd ile ssd'yi yer değiştirdiğimde linux grub menüsü açıldı, linux başladı ancak yeniden başlatıp bu kez menüden windows'u seçtiğimde disk bulunamadı diye hata aldım. O yüzden caddy'e takılı diskin (hdd veya ssd) görünmediği kanaatine vardım.

10 güne yakın zamandır uğraşıyorum, kendi çabalarım ve aramalarım ile çözüm bulamayınca yardım istedim

Hala GRUB kurulum ve ayarlarında hata olduğunu düşünüyorum.
Doğru yere veya doğru şekilde kurulmamış olabilir.

10 gündür uğraşığınızı söylediğiniz için adım adım çözüm olabileceğini düşündüğüm bir yöntem yazayım;

**** Aslında standart olan GRUB menüsüne Windows'un eklenmesi ve GRUB menüsünden Windows veya Linux seçilerek sistemin başlatılmasıdır. Standart yöntemi ben tercih etmiyorum çünkü GRUB da bir sorun olması halinde hem Windows hem de Linux sistem çalışmıyor. Defalarca başıma geldi. Benim yukarıda anlattığım yöntemde ise bu iki sistem birbirinden tamamen bağımsız bir şekilde çalıştırılabiliyor. Aşağıdaki yöntremi sadece birkez denedim. Sanki HDD ye kurulum yapar gibi USB belleğe kurulum yaptım ve çalıştı. UYARI: Elbette garanti vermiyorum. Çalışmayabilir. Deneyip denememek sizin tercihiniz.

******* Aşağıda yazdığım yöntemle Windows boot GRUB'a eklenmez. Windows ya da Linux arasında seçim yapmak için F12 boot menü kullanılması gerekir.( F12 Boot menü özelliği yoksa her seferinde BIOS tan boot sırlaması değiştirilmesi gerekir.)
  • Windows'un yüklü olduğu dahil tüm sabit diskleri sökün.
  • Hiçbir sabit disk takılı değilken BIOS'a girin ve fabrika ayarlarına sıfırlayın.
  • Windows'un yüklü olduğu sabit diski takın ve bilgisayarı başlatın. Sorunsuz açılır ise bilgisayarı tekrar kapatın.
  • Windows'un yüklü olduğu diski çıkartıp ODD ye linux kurmak istediğiniz diski takarak temiz linux kurulumu yapıp bilgisayarı yeniden başlatarak sorun olup olmadığını kontrol edin.
  • Bilgisayarı kapatıp Windows'un kurulu olduğu diski de takın.
  • BIOS ta F12 boot menü ayarını bulup aktif edin. (Başlatma sırasında F12 tuşuna basıldığında önyükleme menüsü açılır ve kullanıcıların önyükleme yapmak için belirli bir aygıtı seçmesine olanak tanır.)
  • Tüm işlemler bitti. Teorik olarak yukarıdaki işlemler sonrasında;
===> Bilgisayar açılırken F12 ye basmanız halinde siyah ekranda küçük bir pencere açılır ve bootable ortamlar görünür. Linux'un bulunduğu diski seçerseniz Linux, Windowsun bulunduğu diski seçerseniz Windows açılmalı.

Bu yöntemle kurulum yapmayı denerseniz lütfen sonuçta ne oduğunu yazın. Başarılı olup olmayacağını ben de çok merak ediyorum. @smh_smh

Son düzenleme:
Yazdığınız maddeleri adım adım uyguladım.
Sadece Windows olan ssdtakılıyken Windows normal olarak açıldı. Daha sonra Odd'ye HDD'yi takıp reset atarak tekrar sıfırdan Linux kurulumu yaptım ama restart ettiğimde açılmadı. Bootable bir aygıt bulunamadı gibi hata verdi. Ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum.
Windows olan SSD'yi de taktığımda F12 ile Odd'yi seçsem de Windows açıldı.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-04-07 at 23.47.26.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-07 at 23.47.26.jpeg
    164,3 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleyen: Moderatör:
ODD yi sökmüş olduğunuz halde neden yuvaya takmış olduğunuz HDD veyaSSD görünmüyor baştan beri garip geliyor.
ODD yuvasına disk takılınca benim bildiğim direk disk görünür. Çok garip.
Sanırım BIOS ta manuel olarak değiştirilmesi gereken bazı ayarlar var ama bilemiycem.

Epey uğraştınız, önerim de faydalı olmadı. Umarım çözüm bulursunuz ve burada paylaşırsınız.
İyi geceler..

Yukarıda Windows boot'da sorun çıkmasından korktuğum için temkinli davrandım.
Yapın demiyorum sadece aklınızda bulunsun ama aklıma takılan bir soru:
Sabit diskleri söküp BIOS'u sıfırladıktan sonra Windows diskini hiç takmadan ODD üzerindeki diske kurulum yapılsa idi acaba sonuç değişir miydi?
Bu soru aklıma takıldı çünkü Windows EFI bölümü BIOS üzerinde değişiklikler yapıyor ve biz linux'u bu değişikliklerden sonra kurmuş oluyoruz.
Sizde benim gibi uğraşmayı seviyorsunuz.
Vakti zamanında ömür boyu hiç işime yaramayacak birşey için uyumadan aralıksız 40+ saat uğraşmıştım. Hedefim/amacım işe yaramaz olsa da uğraşırken öğrendiğim şeyler yıllarca pekçok başka sorunu çözebilmeme sebep oldu
. :)

Bugün kapattım ama yarın mutlaka bunu da deneyeceğim

Yukarıda Windows boot'da sorun çıkmasından korktuğum için temkinli davrandım.
Yapın demiyorum sadece aklınızda bulunsun ama aklıma takılan bir soru:
Sabit diskleri söküp BIOS'u sıfırladıktan sonra Windows diskini hiç takmadan ODD üzerindeki diske kurulum yapılsa idi acaba sonuç değişir miydi?
Bu soru aklıma takıldı çünkü Windows EFI bölümü BIOS üzerinde değişiklikler yapıyor ve biz linux'u bu değişikliklerden sonra kurmuş oluyoruz.
Sizde benim gibi uğraşmayı seviyorsunuz.
Vakti zamanında ömür boyu hiç işime yaramayacak birşey için uyumadan aralıksız 40+ saat uğraşmıştım. Hedefim/amacım işe yaramaz olsa da uğraşırken öğrendiğim şeyler yıllarca pekçok başka sorunu çözebilmeme sebep oldu
. :)

Bunu da denedim, aynı siyah ekranla karşılaştım, boot yapmadı 😥

Son düzenleme:

Geri
Yukarı