Öğrenci olarak yurt dışında nasıl okunabilir?

Olga666

Kilopat
Merhaba arkadaşlar, 9. sınıf öğrencisiyim. Bu yurtdışı bana takıntı haline geldi neredeyse sürekli oradaki insanlarla, çevreyle alakalı videolar izliyorum ve çok iyi geliyor. Her Avrupa ülkesi, Amerika, Kanada, Finlandiya artık neresi olursa birinde okumak istiyorum. Bunun için sınav vs. varsa günlük maksimum verimle, tüm hayatımı oraya adayıp çalışabilirim. Ne yapmam gerekiyor? Gitmeyi çok istiyorum, ben de iyi insanlarla refah içinde yaşamak istiyorum. İstanbul'un stresinden, acele olmaktan, ergen, yaşlı, bir çok toksik insandan, düşük refahtan, okulda bir şey öğrenmemekten çok çok fazla sıkıldım. Nasıl gidebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba hocam, yurtdışı seyahatlerime çok küçükken başladım. Bu yönden çok şanslıyım. İlk seyahatim Almanya'ya idi ve gerçekten çok hoşuma gitmişti. Kütüphanesi bile Türkiye'dekilerden çok farklı gelmişti, buram buram kalite kokuyordu. Bu yüzden, Türkiye'nin en güzel şehirlerinden birinde yaşamama rağmen o seyahatimden beri hep ülkeden gitmek istedim ve bunu 2 defa başardım. Önce Kosta Rika'ya gidip hayat kurdum ancak ailem kalmak istemedi Türkiye'ye geri döndük. Bu sefer ben tek başıma Norveç'e üniversite okumaya gittim.

Ve böylesine deneyimli biri olarak sana vereceğim tavsiye şudur: İngilizce ve matematik ikisi de evrensel dil olduğu için her zaman karşına çıkar. Onlarla aranı daima iyi tut. Yurtdışındaki üniversitelerin giriş sınavlarında (bazı üniversitelerde yok) matematik var ama hepsinden önce İngilizce yeterliliğini kanıtlaman gerekiyor. Bunun için de IELTS sınavına bakmalısın; 9 üzerinden değerlendirilen uluslarası İngilizce yeterlilik testi. Anadili İngilizce olmayan ülkelerde İngilizce eğitim için 5.5 veya 6 istenir genelde. Anadili İngilizce olan ülkelerin üniversiteleri 6.5/7 istiyor. Nereye gitmek istediğin de önemli yani sen Almanya'yı seçersen Almanca öğrenmen gerekir. Bu senaryoda IELTS yerien TestDAF'a çalışman lazım ve tabiiki Almanya YKS sonucuna da baktığı için YKS sınavına da çalışman gerek.

Önerdiğim ülkeler: Almanya, Fransa, İtalya, Çekya, Polonya.

Aklındaki soruları sorabilirsin.
Başarılar.

Geri
Yukarı