Öğrencilere Vergi İndirimli Laptop Şartları Neler?

Hocam zaten elimde güçlü bir masaüstü var. Okulda ve restoranda yaptığım ürünlerin fotoğraflarını ve videolarını çekiyorum. Öğrenci indirimine dahil olan tüm modellerden, bu fiyat bandında renk paleti iyi ve edit programlarında kanser etmeyecek bir model sormak ne kadar doğru bilmiyorum da. Belki iş görecek kadar iyi bir model vardır.

Hocam zaten elimde güçlü bir masaüstü var. Okulda ve restoranda yaptığım ürünlerin fotoğraflarını ve videolarını çekiyorum. Öğrenci indirimine dahil olan tüm modellerden, bu fiyat bandında renk paleti iyi ve edit programlarında kanser etmeyecek bir model sormak ne kadar doğru bilmiyorum da. Belki iş görecek kadar iyi bir model vardır.
Ryzen 5 5500U ve Core i3-N305 arasında kendiniz karar verin derim.

5500U 6 çekirdek 12 thread, DDR4.

i3-N305 8 çekirdek ve threadsiz, DDR5.

DDR5 olması önemli mi? DDR5, kendi içinde 32-bit kanal kullanarak çalışıyor, bu da tek modül olsa bile performanslı bir ram sunuyor. Ancak belirttiğim modeldeki ram anakarta lehimli, yani 8GB üzerine çıkamazsınız.

Ryzen 5 5500U ve Core i3-N305 arasında kendiniz karar verin derim.

5500U 6 çekirdek 12 thread, DDR4.

i3-N305 8 çekirdek ve threadsiz, DDR5.

DDR5 olması önemli mi? DDR5, kendi içinde 32-bit kanal kullanarak çalışıyor, bu da tek modül olsa bile performanslı bir ram sunuyor. Ancak belirttiğim modeldeki ram anakarta lehimli, yani 8GB üzerine çıkamazsınız.
Hocam ddr5 benim için önemli değil. Bir kaç senedir işlemci konusunda Amd'den hiç şaşmadım o yüzden Amd beni üzmeyene kadar onunla devam etmek istiyorum.

Ryzen 5 7520u 4 çekirdek 8 thread bir işlemci.

Core i3-1215U ise 6 çekirdek 8 thread bir işlemci. (2 performans ve 4 verimlilik çekirdeğinden oluşuyor)

Core I3-N305 ise 8 çekirdek ve threadsiz bir işlemci.

Sadece çekirdek bazlı bakılırsa I3-N305 daha iyi ama tek çekirdek performansında i3-1215U biraz daha önde geliyor.

Intel tarafında UHD Graphics'ten fazla bir şey beklemeyin derim.

Benim yukarıda önerdiğim Acer model için 720p oyun testi videosu var.

2:30'dan itibaren bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kardeşim pek oyun oynayan biri değil, Excel vs. kullanacaktır, video izler. Bu kullanım şekliyle de Acer olan modeli mi önerirsiniz?

Kardeşim pek oyun oynayan biri değil, Excel vs. kullanacaktır, video izler. Bu kullanım şekliyle de Acer olan modeli mi önerirsiniz?
Hem 5500U hem i3-N305 her iki işlemci de iyi.

Mutlaka bunu almalısınız diyemem, kararı kendiniz verin. Benim takıldığım kısım eğer 5500U olan modelde ram yükseltmesi yapılamıyor ise, tek kanal DDR5, tek kanal DDR4'ten çok daha performanslı olur. Şu an araştırıyorum ama henüz yükseltme yapılıp yapılamayacağı ile ilgili bir veriye rastlamadım.

Ram yükseltmesi yapılabiliyor ise 2x8GB Ryzen 5 5500U güzel bir seçenek. Yükseltme olmuyorsa DDR5 olan i3-N305 bu bütçedeki en iyi seçenek gibi.

Ekranı da IPS, işlemcisi de daha iyi olduğuna göre aslında o 2 laptop arasında pek düşünecek bir şey yok gibi o zaman. Hocam sizce bu kampanya ile alınacak en mantıklı bilgisayar da bu mudur? Üst mesajlarda paylaştığınız diğer bilgisayarlar veya başka birinin paylaştığı Acer marka bir laptop daha var. Yönetim bilişim sistemleri bölümünü okuyacak bir öğrenci için alıyorum, okul ve günlük işlerini halletmesi amaçlı. Bir de RAM kapasitesini 16 GB'a çıkartmak iyi olur diye tahmin ediyorum. HP 15s olan modelde de bu mümkün sanırım.
Hocam YBS bildiğim kadarıyla kodlama yazma üzerine olduğu için GPU'ya ihtiyacı olmaz, bunlardaki işlemci de yeterli olur. RAM konusunda evet bir ara 16 GB yapılmalı. Her iki bilgisayar da gayet iyi hocam.

Yüksek öğretimde kaç öğrenci var acaba. Keşke bunları aile gelirlerine göre yapsalar, ekonomik olarak pek imkanı olmayan liseli veya üniversite öğrencileri yararlansa. Ders çalışmak için büyük ekran lazımken bu paraları veremeyenler vardır illaki, çok bir beklentim yok şahsen. Yani herkese verilsin demiyorum, ailesinin ekonomik duruumu kötü olan geçinmekte zorlananlara indirim olsa gerçekten güzel olur.

Çok ayıp bir şey bu ya. Verilen indirim için üst limit sınırı... 9500 liraya mevcut olan cihazlar gerçekten üzücü cihazlar. Öğrencilerin bu kadar düşük seviye cihazlara kalmaları gerçekten kırıcı. Yani işin daha da kötüsü, şu indirim olmasa, hiç bilgisayar alamayacak aileler var. Gerçekten ayıp yani şu yapılan indirim. Hakaret gibi. Size bunu reva gördük der gibi...

Koskoca devlet, 80 milyon vatandaşı olan devlet, 200-300 bin öğrencisinin alacağı bilgisayardan eksilecek vergiye kalmış, o yüzden limiti düşük tutabildiği kadar düşük tutmuş. Sorsan iyiler. Saray muhabbetine girmek istemiyorum ama gerçekten şu "itibara" yapılan harcamanın yarısını öğrencilerine, gençlerine yapmaya çekinen bir devlet. Muazzam hayal kırıklığı.

Yeni konular

Geri
Yukarı