Çözüldü OEM ve Retail keyin farkı ne?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Blue3

Centipat
Daha fazla  
Merhaba ben saglamlisans.com sitesinden Windows 10 Home Retail key alacağım ama OEM key gözüme çarptı. Retail key ile OEM key arasındaki fark ne? Performans açısından etkisi var mı? Sizce hangisini almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
OEM keyler tek bir bilgisayarda kullanılan, anakarta gömülen keylerdir. Retail ise birden fazla bilgisayarda kullanılabilen, Microsoft'un sattığı keylerdir. Tabii, retail key birden fazla bilgisayarda kullanılabiliyor derken aynı anda kullanılabilir demiyorum, öyle algılanmasın.
Birisi anakarta gomulu oluyor diğeri tek seferlik. Sanırım OEM anakarta gömülü oluyor onu almanız daha mantıklı.

OEM keyler tek bir bilgisayarda kullanılan, anakarta gömülen keylerdir. Retail ise birden fazla bilgisayarda kullanılabilen, Microsoft'un sattığı keylerdir. Tabii, retail key birden fazla bilgisayarda kullanılabiliyor derken aynı anda kullanılabilir demiyorum, öyle algılanmasın.

Çözüm
OEM keyler tek bir bilgisayarda kullanılan, anakarta gömülen keylerdir. Retail ise birden fazla bilgisayarda kullanılabilen, Microsoft'un sattığı keylerdir. Tabii, Retail key birden fazla bilgisayarda kullanılabiliyor derken aynı anda kullanılabilir demiyorum, öyle algılanmasın.

Format sonrası tekrar girilince ve belli limiti geçmezse tekrar işe yarar anlamına gelir mi peki?

Format sonrası tekrar girilince ve beli limiti geçmezse tekrar işe yarar anlamına gelir mi peki?

Retail keyler için evet.
OEM keylerde ise format sonrasında tekrar girmek gerekmiyor. Anakarta gömülü olduğu için kendisi aktifleşiyor.

OEM keyler tek bir bilgisayarda kullanılan, anakarta gömülen keylerdir. Retail ise birden fazla bilgisayarda kullanılabilen, Microsoft'un sattığı keylerdir. Tabii, Retail key birden fazla bilgisayarda kullanılabiliyor derken aynı anda kullanılabilir demiyorum, öyle algılanmasın.

Peki performans açısından etkisi var mı sizce hangisini almalıyım?

Birisi anakarta gomulu oluyor diğeri tek seferlik. Sanırım OEM anakarta gömülü oluyor onu almanız daha mantıklı.

Keyi aldıktan sonra hemen kullanılmalımı yoksa istediğimiz zaman kullanabilir miyim bir süresi var mı keyin.

Keyi aldıktan sonra hemen kullanılmalımı yoksa istediğimiz zaman kullanabilir miyim bir süresi var mı keyin.

Performans açısından bir farkları olmaz.

Ucuz veya bedava denilen keyleri aldıgınızda hemen etkinleştirmeniz iyi olur,
Microsoft keyi Black list yaparsa etkinleştiremezsiniz.

Etkinleştirme yaptıktan sonra donsnım degişikliği yapmadıgınız sürece istediginiz kadar temiz format atın oto etkinleştirir.

Geri
Yukarı