Ön kamera ters çekme

Waltz

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar Google Kamera, Candy, Piclab ve PowerCam uygulamalarında ön kamera ters çekiyor.
Bunun sebebi nedir?
Retrica ile denediğimde ters çekmiyor. Ben anlamadım. Çözümünü bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Telefon Nexus 5.

Bu benim telefonumda da olan bir durum ama bende powercam gibi uygulamalarda düz çekerken telefonun kendi uygulamasında ters çekiyor. Bu bir sorun mu onu bile bilmiyorum.

Bu sadece bir telefona has bir özellik değil, tüm telefonda ön ters çeker. Aslında, siz üstünüze başınıza bakın diye telefon ayna gibi davranıyor çekerken, ama sonra kaydederken sizi insanların asıl gördüğü şekle, yani önden görünüşünüzü göstermek için çekerken fotoğrafı ters çeviriyor (geri düzeltiyor), hepsi bu. Yani bir bakıma sizin fotoğraf çekerken gördüğünüz fotoğraf ters olan. Herhangi bir problem yok yani.

Bu sadece bir telefona has bir özellik değil, tüm telefonda ön ters çeker. Aslında, siz üstünüze başınıza bakın diye telefon ayna gibi davranıyor çekerken, ama sonra kaydederken sizi insanların asıl gördüğü şekle, yani önden görünüşünüzü göstermek için çekerken fotoğrafı ters çeviriyor (geri düzeltiyor), hepsi bu. Yani bir bakıma sizin fotoğraf çekerken gördüğünüz fotoğraf ters olan. Herhangi bir problem yok yani.
Dostum ilk aldığım zamanlarda yapmıyordu, ne zaman Google Kamera uygulaması güncellendi, o vakit ters çekmeye başladı. Sonradan Google Kamera'nın güncellemesini kaldırdım ama nafile. Yani arka kamerada sorun yok. Sadece ön kamera sıkıntılı. Son çare olarak Retrica kullanacağız. :)

Dostum ilk aldığım zamanlarda yapmıyordu, ne zaman Google Kamera uygulaması güncellendi, o vakit ters çekmeye başladı. Sonradan Google Kamera'nın güncellemesini kaldırdım ama nafile. Yani arka kamerada sorun yok. Sadece ön kamera sıkıntılı. Son çare olarak Retrica kullanacağız. :)

Emin misiniz öyle olduğuna?

Zaten arka kamera direkt olarak düz göründüğünden dolayı, herhangi bir işlem yapmasına gerek yok. Mesela, şöyle söyleyelim, yol üzerindeki bir tabela eğer size göre sağda ise, arka kameraya göre de sağdadır, çünkü cihazınız ile sizin gözünüz aynı doğrultuda, yani ikiniz de aynı taraftan bakıyorsunuz. Eğer ön kamera ile yol tabelasını çekecek olursanız, çekim anında yazılar aynadaki gibi görülür, ancak çekim yapıldıktan sonra ters şekilde kaydedildiğinde yazılar düzgün bir biçimde görülecektir. Tabi bazı telefonlarda (örneğin Samsung'da) bu ayar vardır ancak, bazılarında yoktur, biraz kurcalayacak bulabilirsiniz galiba. Bazı uygulamalarda ise direkt ayna şeklinde çekiyor dediğiniz gibi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı