OLED TV'de oyun oynarken nelere dikkat edilmeli?

Makaleler
9
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 10750H || GTX 1660 Ti 6 GB Mobile || 2x16 GB RAM || 512 GB NVMe M.2 SSD || 1080p 144 Hz IPS Panel || Windows 11-macOS Big Sur || Acer Nitro 5 AN515-55 2020 ||
Meslek
Öğrenci
48OLED708/12 modelini kullanmaktayım.

OLED yanığı olmaması için sabit görüntülerden kaçınıyorum, logo olan TV yayınlarını zaten izlemiyorum. Ancak kafama takılan başlıca şey oyunlardaki harita, can barı, yarış oyunklarında süre/sıralama bölgesi derken ekranın 4 köşesinde de logo gibi olmasa da çoğunlukla sabit şeyler bulunmakta.

Oyun oynama tarzım uzun süreli değil en fazla 1-1.5 saat kesintisiz oynarım nadiren. %90 20-45 dakikalık periyotlarla kullanmaktayım.

Özetle bu senaryoda kafama takmam gereken bir şey var mıdır? Parlaklık ve kontrast gibi ayarlar %100 seviyesinde bunu da belirteyim.

Son düzenleyen: Moderatör:

OLED yanığı olmaması için sabit görüntülerden kaçınıyorum, logo olan TV yayınlarını zaten izlemiyorum. Ancak kafama takılan başlıca şey oyunlardaki harita, can barı, yarış oyunklarında süre/sıralama bölgesi derken ekranın 4 köşesinde de logo gibi olmasa da çoğunlukla sabit şeyler bulunmakta.

Oyun oynama tarzım uzun süreli değil en fazla 1-1.5 saat kesintisiz oynarım nadiren. %90 20-45 dakikalık periyotlarla kullanmaktayım.

Özetle bu senaryoda kafama takmam gereken bir şey var mıdır? Parlaklık ve kontrast gibi ayarlar %100 seviyesinde bunu da belirteyim.
Hocam bu kadar çok düşünmeyin gerçekten, olmadı mesai saati biçin günde 30 dakika kullanın varmı böyle birşey yahu, bende TV ips panelde günde 2 saatte bir dinlendirdim ama yinede panel patladı, sakınan göze batar.

Neden aldın o zaman hocam takıntılıysan kaliteli IPS alabilirdin.
Hocam kullanım şartlarına riayet edersem sorun olmayacağını düşündüm. Kısa süreli statik görüntüler sorun olmaz ancak bunu düzenli olarak yapınca ne olur diye aklıma geldi. Film dizi vs. izlerken bir şey düşünmüyorum.

Ben de OLED alsam bu endişeler yüzünden hiçbir şeyden zevk alamazdım o yüzden firmalar 10 yıl ekran yanığı garantisi vermedikçe OLED almaya niyetim yok.

Ama bu kadar kısa sürelerde kullanımda en azından birkaç yıl bir şey olacağını sanmıyorum.

Geri
Yukarı