OpenCV ve yolov8 için kaynak önerisi

NLRezonance

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bir projem var bu projemde videodaki veya kameradaki araçların hızını hesaplamak istiyorum. 2 gündür öğlen 11 akşam 5 araştırma yapıyorum fakat hiçbir şey bulamadım. Videolar izledim yazılar okudum evet çoğu kişi böyle bir proje yapmış hatta plaka okuma hız sınırını aşan plakaları kaydetme gibi birçok özellik de eklemişler fakat ben kopyala yapıştır bile yapamıyorum çünkü ortada bir kaynak yok. Bu projeyi öğrenerek yavaş yavaş yapabileceğim bir kaynak var mı?

Arkadaşlar bir projem var bu projemde videodaki veya kameradaki araçların hızını hesaplamak istiyorum. 2 gündür öğlen 11 akşam 5 araştırma yapıyorum fakat hiçbir şey bulamadım. Videolar izledim yazılar okudum evet çoğu kişi böyle bir proje yapmış hatta plaka okuma hız sınırını aşan plakaları kaydetme gibi birçok özellik de eklemişler fakat ben kopyala yapıştır bile yapamıyorum çünkü ortada bir kaynak yok. Bu projeyi öğrenerek yavaş yavaş yapabileceğim bir kaynak var mı?
O kadar video izleyerek nasıl öğrenemiyorsunuz ki? Kodlar yerine adamın sesine odaklandınız mı? Kodların ne işe yaradığını anlatır genelde. Yabancı kaynaklar bu konuda çok iyiler
License Plate Recognition with OpenCV and Tesseract OCR - GeeksforGeeks

O kadar video izleyerek nasıl öğrenemiyorsunuz ki? Kodlar yerine adamın sesine odaklandınız mı? Kodların ne işe yaradığını anlatır genelde. Yabancı kaynaklar bu konuda çok iyiler
License Plate Recognition with OpenCV and Tesseract OCR - GeeksforGeeks
Hayır olan videoların geneli yalnızca ya nesne takibi ya da örneğin araç plakalarının üstünde plate yazıyor. Yapmak istediğim projenin yapılmış hali ise yalnızca 5-6 dklık kodları göstermeden sadece projenin çalışımını gösteren videolar. Örneğin çizgilerden bahsediyor araçalrdan bahsediyor ama hangi kütüphaneyi kullandı hız takibi için hangi algoritmaları kullandı çizgi çekmek için ne yaptı bunların hiçbirinden bahsetmiyor.

Hayır olan videoların geneli yalnızca ya nesne takibi ya da örneğin araç plakalarının üstünde plate yazıyor. Yapmak istediğim projenin yapılmış hali ise yalnızca 5-6 dklık kodları göstermeden sadece projenin çalışımını gösteren videolar. Örneğin çizgilerden bahsediyor araçalrdan bahsediyor ama hangi kütüphaneyi kullandı hız takibi için hangi algoritmaları kullandı çizgi çekmek için ne yaptı bunların hiçbirinden bahsetmiyor.
Attığım linki incelediniz mi?

Evet. Teşekkür ederim. Bu kodun aynısının videoları zibilyon defa var. Ben videodaki araçların anlık olarak hızını istiyorum.
Bunun için matematik lazım sistem 1 saniye önceki ile şimdiki aracın konumundan ne kadar hız ile geçtiğini görüntüleyecek vs. vs. Bunun için yabancı videoları altyazı ile izleyebilirsin.

OpenCV için OpenCV: OpenCV modules kendi documentini öneririm. Ev içinde kendi dökümanını öneririm türkçe mevcut olduğu için.

C++:
#include <opencv2/opencv.hpp>
#include <iostream>
#include <vector>

using namespace cv;

int main() {
  VideoCapture cap("video.mp4");
  Ptr<BackgroundSubtractor> bg_sub = createBackgroundSubtractorMOG2();
  std::vector<Rect> vehicles;

while (true) {
    Mat frame;
    cap >> frame;
    Mat fg_mask;
    bg_sub->apply(frame, fg_mask);
    std::vector<vector<Point>> contours;
    findContours(fg_mask, contours, RETR_EXTERNAL, CHAIN_APPROX_SIMPLE);

for (auto& contour : contours) {
      Rect bbox = boundingRect(contour);
      vehicles.push_back(bbox);
    }

for (int i = 0; i < vehicles.size(); i++) {
      Rect prev_bbox = vehicles[i - 1];
      float speed = (norm(prev_bbox.center() - vehicles[i].center()) / time_diff) * pixel_meter_ratio;
      putText(frame, std::to_string(speed), vehicles[i].tl(), FONT_HERSHEY_SIMPLEX, 0.5, Scalar(0, 0, 255), 2);
    }

imshow("Video", frame);

if (waitKey(30) == 'q') {
      break;
    }
  }

return 0;
}
pek opencv kullanmadım ama documentle böyle bir kod yazdım çalışması lazım.

Son düzenleme:
OpenCV için OpenCV: OpenCV modules kendi documentini öneririm. Ev içinde kendi dokümanını öneririm Türkçe mevcut olduğu için.

C++:
#include <opencv2/opencv.hpp>
#include <iostream>
#include <vector>

using namespace cv;

int main() {
 VideoCapture cap("video.mp4");
 Ptr<BackgroundSubtractor> bg_sub = createBackgroundSubtractorMOG2();
 std::vector<Rect> vehicles;

while (true) {
 Mat frame;
 cap >> frame;
 Mat fg_mask;
 bg_sub->apply(frame, fg_mask);
 std::vector<vector<Point>> contours;
 findContours(fg_mask, contours, RETR_EXTERNAL, CHAIN_APPROX_SIMPLE);

for (auto& contour : contours) {
 Rect bbox = boundingRect(contour);
 vehicles.push_back(bbox);
 }

for (int i = 0; i < vehicles.size(); i++) {
 Rect prev_bbox = vehicles[i - 1];
 float speed = (norm(prev_bbox.center() - vehicles[i].center()) / time_diff) * pixel_meter_ratio;
 putText(frame, std::to_string(speed), vehicles[i].tl(), FONT_HERSHEY_SIMPLEX, 0.5, Scalar(0, 0, 255), 2);
 }

imshow("Video", frame);

if (waitKey(30) == 'q') {
 break;
 }
 }

return 0;
}
pek OpenCV kullanmadım ama documentle böyle bir kod yazdım çalışması lazım.

Python'da çalıştırıyorum ve kodu ChatGPT'den dönüştürüp çalıştırdığım kodu çalıştıramadım.

Bunun için matematik lazım sistem 1 saniye önceki ile şimdiki aracın konumundan ne kadar hız ile geçtiğini görüntüleyecek vs. vs. Bunun için yabancı videoları altyazı ile izleyebilirsin.
Bende her türlü matematik var sorun yok yalnız örneğin yabancı videolarda kaynak kodunu indiriyorum çalıştırıyorum adamın çalıştırdığının aynısını ama hiçbir çıktı gelmiyor. ChatGPT den de yardım alıyorum artık bitsin diye ama oradan da kodu düzeltme işlemi pek işe yaramıyor.

Son düzenleme:
Python'da çalıştırıyorum ve kodu ChatGPT'den dönüştürüp çalıştırdığım kodu çalıştıramadım.

Bende her türlü matematik var sorun yok yalnız örneğin yabancı videolarda kaynak kodunu indiriyorum çalıştırıyorum adamın çalıştırdığının aynısını ama hiçbir çıktı gelmiyor. ChatGPT den de yardım alıyorum artık bitsin diye ama oradan da kodu düzeltme işlemi pek işe yaramıyor.
Videonun konumunu kendiniz yapmalısınız.

Geri
Yukarı