Oruç bozmanın karşılığı nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Anlamadığınız şey şu. Tanrı kelimesi de aslında özel isim. Gök tengri den türemiş.
Allah'a tanrı diyemezsin ama yaratıcı diyebilirsin. Çünkü bu Türkçe bir tanımdır. Tanrı ise tanım değildir. Eski Türk tanrısının özel ismidir.

Anlamadığınız şey şu. Tanrı kelimesi de aslında özel isim. Gök tengri den türemiş.
Allah'a tanrı diyemezsin ama yaratıcı diyebilirsin. Çünkü bu Türkçe bir tanımdır. Tanrı ise tanım değildir. Eski Türk tanrısının özel ismidir.

Sonunda normal ve sakin cevap veren biri..

E tamam aynı şeyden bahsediyoruz zaten? Allah'a Tanrı diye hitap etmek yanlış bir şey mi? Tanrı üst başlık, Allah alt başlık diyorum hala açıklama yapıyorsunuz. Biri de kalkmış "Garip" yazmış. Çok basit bir şekilde anlattım hakaret olarak algılamayın ama bu kadar basit bir konuyu dallandırıp budaklandırmak için gerçekten ya anlamanızda sorun olması gerek ya da yaşınızın çok küçük olması gerek.

Tarih kitaplarında bile birinden bahsederken adıyla bahsedilir. Adam İstanbul'u fethetti, adam şurayı kuşattı, adam burayı kurtardı yazmazlar. Sonuçta İstanbul'u Fatih fethetti demek ile adamın biri fethetti demek aynı şey değil. O şekilde söylerseniz ordudaki 100000 asker fetheden adam olabilir ancak Fatih Sultan Mehmet derseniz, o tek ve özel kişidir.
Size başkaları isminiz yerine insan, mahluk, adam, bey, kişi vs demeleri ile isminiz ile hitap etmelerini aynı kefeye koyuyorsanız bilemem. Ama normalde insanlar kendi isimleriyle çağrılmaktan hoşlanır ve genel isimle çağrılmayı hakaret kabul ederler.
Örnek olarak söylüyorum, hakaret olarak algılamayın lütfen; hayvan da yaratık, sizde yaratıksınız. Birisi bu üst başlık olan yaratığı sizin için kullansa rahatsız olmaz mısınız?

Allah özel isim.
Dilbilgisi bakımından evet ancak Arapça açısından özel isim değil. Sen istediğin kadar özel olduğunu iddia et, Irak'tan gelen kaçak çay paketlerinin üzerindeki Arapça yazılar da özel isim o zaman bu mantıkla.
İşin etimolojisine inersen bugün kullandığımız bütün kelimelere özel isim diyebiliriz bir şekilde çünkü hepsi başka bir şeyden türemiş. Günlük kullanımda kullanılan "tanrı" kelimesi eski Türkçede kullanılan anlamını taşımıyor günümüzde. Ha gidersin uzak doğuda bir Türk ülkesine, hala gök tanrı inancı vardır adama göre tanrı kelimesi özel isimdir. Her işin köküne indiğimizde bu böyledir. Araplar "Allah"a da Allah der, atıyorum bereket tanrısı XYZ'ye de allah der çünkü kelimenin kökeni zaten ilah'tan gelme.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı