Oruç bozmanın karşılığı nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Önceden yazdığım mesajı tekrar yazıyorum.
Tanrı dediğinizde sizin aklınıza Allah gelebilir, bir başkasının aklına inek gelebilir ya da put gelebilir. Ancak Allah dediğiniz de akla tek şey gelir.
Mesela Atatürk bizim yüce önderimizdir dersin. Ama Atatürk ismini kullanmayıp yüce önderimiz ismini kullanırsan bu ülke dışındaki tüm ülkelerde yüce önder başkasıdır. Ancak Atatürk bir tanedir.
Adamlar taptıkları putun adına da allah diyordu. Hintlilerin allahı da inek oluyor o yüzden yani bence özel isim değil.

Önceden yazdığım mesajı tekrar yazıyorum.
Tanrı dediğinizde sizin aklınıza Allah gelebilir, bir başkasının aklına inek gelebilir ya da put gelebilir. Ancak Allah dediğiniz de akla tek şey gelir.
Mesela Atatürk bizim yüce önderimizdir dersin. Ama Atatürk ismini kullanmayıp yüce önderimiz ismini kullanırsan bu ülke dışındaki tüm ülkelerde yüce önder başkasıdır. Ancak Atatürk bir tanedir.
E tamam aynı şeyden bahsediyoruz zaten? Allah'a Tanrı diye hitap etmek yanlış bir şey mi? Tanrı üst başlık, Allah alt başlık diyorum hala açıklama yapıyorsunuz. Biri de kalkmış ''Garip'' yazmış. Çok basit bir şekilde anlattım hakaret olarak algılamayın ama bu kadar basit bir konuyu dallandırıp budaklandırmak için gerçekten ya anlamanızda sorun olması gerek ya da yaşınızın çok küçük olması gerek.

Elmaya armut demen sorun olur ama elmaya bu bir meyvedir demen kimse için sorun olmaz. Allah al başlıktır Tanrı üst başlık. Bunun ayrımını yapabiliyor olmanız gerekiyor eğer 3 yaşında değilseniz.
Canım kardeşim ben de diyorum ki eğer özel isimse ve bir tanrıya aitse neden bu adamlar çoklu tanrıya inandığı zaman o putlara da allah diyordu tıpkı bizim mitlerdeki tanrılardan bahsederken hepsine ayrı ayrı tanrı dememiz gibi ?

E tamam aynı şeyden bahsediyoruz zaten? Allah'a Tanrı diye hitap etmek yanlış bir şey mi? Tanrı üst başlık, Allah alt başlık diyorum hala açıklama yapıyorsunuz. Biri de kalkmış ''Garip'' yazmış. Çok basit bir şekilde anlattım hakaret olarak algılamayın ama bu kadar basit bir konuyu dallandırıp budaklandırmak için gerçekten ya anlamanızda sorun olması gerek ya da yaşınızın çok küçük olması gerek.

Yaşım 3 aslında. Diyorum ki Allah'a Tanrı demek kulağa garip geliyor. Asıl bunu anlamadıysanız siz küçüksünüz :D.

Adamlar taptıkları putun adına da Allah diyordu. Hintlilerin Allah'ı da inek oluyor o yüzden yani bence özel isim değil.

Bir ismin özel olup olmaması sizin fikrinize bağlı değil. Gözlerini kapatan kendi dünyasını karartır, geceyi getiremez. Atatürk özel isimdir. Siz bence değildir diyebilirsiniz. Ama sınavda karşınıza çıkarsa özel isimdir işaretlersiniz. A harfini küçük yazarsınız ama forum sayfası düzeltir. Demek ki bu işin bencesi sencesi yok. Siz Allah isminin ya da Atatürk isminin ilk harfini küçük yazarak kendinizi kandırmış olursunuz en fazla.
Cahiliye dönemindeki putların isimleri vardı. Hübel, Menat gibi. Hatta birçok Abdülmenat gibi isimleri olan sahabelerin isimleri Abdullah, Abdurrahman olacak şekilde değiştirilmişti.

Şimdi biraz düşündüm de Allah'a Allah demek daha doğru geldi bana. Çünkü Allah bir tanrı olsa bile başka tanrılar ve tanrıçalar var. Yani tanrı diyince hangi tanrı? Sorusu ortaya da çıkmıyor değil. Mesela Allah'ın 3 tane tanrıça kızı var. El-lat, El-uzza ve Menat.

Arkadaşlar Allah demek ilah demek zaten Arapçada. Allah kelimesi özel isim değildir. Kuran Türkçe inseydi Allah yerine Tanrı yazacaktı, bu sefer ana dili Türkçe olmayan ülkelerdeki Müslüman'lar sizin gibi boş tartışmalara girip XYZ değil Tanrı diyeceksin vs. diyecekti. Allah'ın özel denebilecek isimleri 99 tane sıfatıdır. Allah kelimesi ilah kelimesinin türemiş halidir sadece. Kısaca bizim dilimizde tanrı kelimesinin birebir karşılığıdır.

Arkadaşlar Allah demek ilah demek zaten Arapçada. Allah kelimesi özel isim değildir. Kuran Türkçe inseydi Allah yerine Tanrı yazacaktı, bu sefer ana dili Türkçe olmayan ülkelerdeki Müslüman'lar sizin gibi boş tartışmalara girip XYZ değil Tanrı diyeceksin vs. diyecekti. Allah'ın özel denebilecek isimleri 99 tane sıfatıdır. Allah kelimesi ilah kelimesinin türemiş halidir sadece. Kısaca bizim dilimizde tanrı kelimesinin birebir karşılığıdır.
Allah özel isim.

Canım kardeşim ben de diyorum ki eğer özel isimse ve bir tanrıya aitse neden bu adamlar çoklu tanrıya inandığı zaman o putlara da allah diyordu tıpkı bizim mitlerdeki tanrılardan bahsederken hepsine ayrı ayrı tanrı dememiz gibi ?
Zaten aynı şeyden bahsediyoruz. Ne demeye çalıştığını anladım ben.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı