Otomatik Araba mı, Manuel Araba mı?

Arabalardan pek anlamıyorum. Ehliyetimi Şubat'ta aldım. Çevremde "manuel keyifli" diyen çoktu ve biraz da o sokak yarış filmlerinde hep manuel kullandıkları için ben de manuel güzel diye düşünüyordum. Sürücü kurslarının araçları manuel ve ben de manuel ehliyeti aldım. Aldıktan sonra kendi arabamızı kullanmaya başladım (otomatik) ve otomatiğin ne kadar rahat olduğunu gördüm. Tabi ki kendi tercihiniz ama sürüşteki rahatlığı dolayısıyla ben otomatik araç tercih ederim.

Keyfini düşünen manuel alır.
Çok mu aradın 4 yıllık konuyu hortlamak için? Bu arada keyfini ve cebini düşünen varsa Çift Kavramaya sahip (DSG, DCT, EDC vs. gibi) otomatik şanzıman tercih eder. Manuel vitese göre daha ekonomik, daha performanslı. Başka ne isteyelim?

Bu arada sakın bana o debriyaj, o vites geçişleri falan deme en fazla 75-95bg arabalarda short shift yaptığın için zevk verir. O da normalde yapmadığın tork ve beygir eğrisini koruduğun için. 200bg+ makinelerde manuel vitesi yardımcı destekler (ESP, TCS) olmadan kaçırırsan (hele birde önden çekişli ise) tıkıverirler pamuğu ruhun bile duymaz.

Gerçek adam 3 pedal kullanır diyip susuyorum. Şaka bir yana bu kişiden kişiye değişir ama arabayı "ben" kontrol etmek isterim o yüzden ben manual diyorum. Hem manual vites otomatik vitese göre daha güvenlidir ve arıza çıkarmaz özellikle DSG'ye göre.

Gerçek adam 3 pedal kullanır diyip susuyorum. Şaka bir yana bu kişiden kişiye değişir ama arabayı "ben" kontrol etmek isterim. Hem manual vites otomatik vitese göre daha güvenlidir ve arıza çıkarmaz özellikle DSG'ye göre.
Kişiden kişiye değişir ama benim için manuel bir başkadır.
de6e9e5917cfe221fb35a58610f3beb5.jpg

Vites iyi güzel zevkli de büyük şehirde otomatik şart. Küçük yerse manuel alın.
Alıştıktan sonra sorun olmuyor. Hatta manuel daha zevkli hale geliyor.

ve arıza çıkarmaz özellikle DSG'ye göre.
Şanzımanı kullanmayı bilmeyenler kullandığı sürece arıza daha çok çıkartır DSG'ler. Nasıl manuel şanzıman yarım debriyajda bekletilmez, baskı balata yakarsa bu araçlarda aynı şekilde yarım debriyaj bekletilmezler. Auto Hold varsa, alırsın otomatik bekletmeye araç kendisi frene de basar, şanzımanı da boşa atar bekler. Yoksa elle boşa alırsın beklerken ne şanzımanı yorarsın ne de ekstra yakıt tüketimine sebep olursun.

ama arabayı "ben" kontrol etmek isterim
Otomatik şanzımanda da sen kontrol edebiliyorsun. İsteğin dışında bir durum olmuyor zaten araçta.

Ek olarak, DSG Fart gibi bir ek zevki varken, bilemiyorum Altan.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı