Çözüldü Oyun diski olarak SSHD kullanmak mantıklı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emie

Hectopat
Makaleler
1
Önceden oyunları Hitachi 750GB HDD'ye yüklüyordum, şimdi kütüphaneyi Seagate 1TB SSHD'ye taşıdım. İkisi için hız testi yaptım ve SSHD, HDD'ye göre okumada 10MB/s; yazmada 5MB/s yavaş kalıyor. Daha hızlı olması gerekmez miydi? Zaten oyunlar çok hızlı açılmıyor bunu biliyorum, peki oyunlar bu farktan dolayı daha yavaş açılırmaya başlar mı?
HITACHI 750GB.png
SEAGATE1.png

Son düzenleme:
Çözüm
SSHD dediğimiz şeyin küçük bir bölümü SSD gibi, çoğunluğu HDD gibi olur. Boyutları örnek veriyorum, sizin diskte farklı olabilir. 8 GB SSD, 500 GB HDD varmış gibi düşünün. Çok sık kullanılan dosyaları SSD olan bölüme taşıyor, daha az kullanılanları ise HDD olan bölümde tutuyor. Bu sebeple sizin hız testi muhtemelen HDD olan bölümde gerçekleşeceği için bir SSD performansı sunmuyor.
Rasgele okuma/yazma hızları nedir?

Ayrıca; eğer bütçeniz SSD almaya yetmiyorsa HDD alıp yanına Intel Optane alıp HDD için önbellek olarak kullanabilirsiniz sisteminiz destekliyorsa.

Rasgele okuma/yazma hızları nedir?

Ayrıca; eğer bütçeniz SSD almaya yetmiyorsa HDD alıp yanına Intel Optane alıp HDD için önbellek olarak kullanabilirsiniz sisteminiz destekliyorsa.
Test sonuçlarını ekledim hocam.

Açıkçası şu anda SSD almak gibi bir düşüncem yoktu, bu iki disk elimde bulunuyordu. Yine de tavsiyeniz için teşekkür ederim. :)

SSHD dediğimiz şeyin küçük bir bölümü SSD gibi, çoğunluğu HDD gibi olur. Boyutları örnek veriyorum, sizin diskte farklı olabilir. 8 GB SSD, 500 GB HDD varmış gibi düşünün. Çok sık kullanılan dosyaları SSD olan bölüme taşıyor, daha az kullanılanları ise HDD olan bölümde tutuyor. Bu sebeple sizin hız testi muhtemelen HDD olan bölümde gerçekleşeceği için bir SSD performansı sunmuyor.

Çözüm
Peki örneğin o 8GB'lık kısım oyunlarda kendini gösterir mi hocam? Yoksa yalnızca sistem kurduğumuz zaman falan mı fark eder?

Peki örneğin o 8GB'lık kısım oyunlarda kendini gösterir mi hocam? Yoksa yalnızca sistem kurduğumuz zaman falan mı fark eder?
Oyunun muhtemelen tamamı değil, sık kullandığı dosyalar o bölüme taşınır. Fakat pek bir artış sunmaz. Muhtemelen o diskte kurulu her oyundan birkaç dosya falan sığsa çok performans artışı sunmaz. Kısacası sıradan bir HDD gibi çalışır. O SSD kısım 32 GB falan olmadan SSHD'yi çok boş bir şey olarak görüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı