Oyun için Garuda KDE DR460NIZed vs EndeavourOS KDE

popbob

Hectopat
Daha fazla  
Elimde patates klasmanına girecek bir sistem var, genellikle oyun oynuyorum ve buna bir Linux dağıtımı kurma kararı aldım fakat Garuda KDE DR460NIZed ile EndeavourOS KDE arasında kaldım. Eğer sisteme göre önerirseniz Arch'ya da Mint'te kurabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

İşlemci: Intel Core i5-3230 2.6GHz
Ekran kartı: Intel HD Graphics 4000 1GB.
RAM: 8 GB 1600MHz CL8.
Depolama: 512 GB HDD.

Elimde patates klasmanına girecek bir sistem var, genellikle oyun oynuyorum ve buna bir Linux dağıtımı kurma kararı aldım fakat Garuda KDE DR460NIZed ile EndeavourOS KDE arasında kaldım. Eğer sisteme göre önerirseniz Arch'ya da Mint'te kurabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sanırım yenisiniz hocam.
Ben Direkt ZorinOS veya Mint kurardım ikisi arasından da oyum mint'e giderdi.

Sanırım yenisiniz hocam.
Ben direkt Zorin OS veya Mint kurardım ikisi arasından da oyum Mint'e giderdi.

Evet yeniyim ama Zorin OS'u önceden de düşündüm fakat oyun için soruyorum ve oyunda Mint'te pek iyi görünmüyor. Onun yerine EndeavourOS KDE çok fazla önerildi. Sistemde 3. nesil işlemci olduğu için tiny11'e yetersiz kalıyor. Genellikle Roblox, Minecraft gibi masum görünse de CPU sömüren oyunları oynuyorum ve sistem diğer oyunları da kaldırmıyor. Mint belki kurabilirim ama dediğim gibi.

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi bende Mint kurardım şahsen, hem daha az yer kaplayıp daha az RAM yiyor. Fakat biraz daha animasyonu bol güzel gözüken bir şey ararsanız Zorin OS da fena değildir.

i use arch btw

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi bende Mint kurardım şahsen, hem daha az yer kaplayıp daha az RAM yiyor. Fakat biraz daha animasyonu bol güzel gözüken bir şey ararsanız Zorin OS da fena değildir.

i use Arch btw

Bu sistem için sizce Arch nasıldır? Ubuntu'da olduğu gibi gamepack vs. bir versiyonu var mı?

Bu sistem için sizce Arch nasıldır? Ubuntu'da olduğu gibi gamepack vs. bir versiyonu var mı?

Hayır, şahsen bu oyun için yapılmış distroları kullanmıyorum. Zaten en çok oynadığım oyunlar genelde Steam destekli bi' proton indiriyorsun seçiyorsun olay bitiyor. Arch kurabilirsiniz. Fakat öbür Linux dağıtımlarının aksine onda bir kalamares (grafik arayüzü) yok, geneli terminalden yapıyorsunuz. Bunu da birkaç senedir archinstall Python paketi ile kolaylaştırdılar. İstediğin şeyleri seçiyorsun (masaüstü ortamı vesaire de) kendisi kuruyor hepsini.

Hayır, şahsen bu oyun için yapılmış distroları kullanmıyorum. Zaten en çok oynadığım oyunlar genelde Steam destekli bi' proton indiriyorsun seçiyorsun olay bitiyor. Arch kurabilirsiniz. Fakat öbür Linux dağıtımlarının aksine onda bir kalamares (grafik arayüzü) yok, geneli terminalden yapıyorsunuz. Bunu da birkaç senedir archinstall Python paketi ile kolaylaştırdılar. İstediğin şeyleri seçiyorsun (masaüstü ortamı vesaire de) kendisi kuruyor hepsini.
Sizce bu sistem için Arch mı kurmalıyım yoksa Mint mi? Arayüz açısından tercihim Arch fakat eğer performans farkı varsa sırf arayüz için kuracak cihaza malesef sahip değilim.

Sizce bu sistem için Arch mı kurmalıyım yoksa Mint mi? Arayüz açısından tercihim Arch fakat eğer performans farkı varsa sırf arayüz için kuracak cihaza malesef sahip değilim.
Arayüz derken? isterseniz mint'e de KDE, XFCE, LXDE tarzı Masaüstü Ortamlarını kurabilirsiniz, distroların farkları kullandığı paket yöneticileri, güncellenme sıklıkları ve paket uzantılarıdır. onun dışı mesela mint'de kullanılan MATE ortamını arch'a da kurabilirsin.

Arayüz derken? İsterseniz Mint'e de KDE, Xfce, LXDE tarzı masaüstü ortamlarını kurabilirsiniz, distroların farkları kullandığı paket yöneticileri, güncellenme sıklıkları ve paket uzantılarıdır. Onun dışı mesela Mint'de kullanılan Mate ortamını Arch'a da kurabilirsin.

Performans olarak öneriniz nedir? Ortam olarak soruyorum Xfce ile cinnamon arasında kaldım..cinnamon bu sisteme çok mu ağır olur?

Son düzenleme:
Performans olarak öneriniz nedir? Ortam olarak soruyorum Xfce ile cinnamon arasında kaldım...cinnamon bu sisteme çok mu ağır olur?

Cinnamonla Xfce arasında fazla fark yok, cinnamon kullanabilirsiniz. Fakat en az RAM ve CPU kullanımı, masaüstü ortamlarında değil pencere yöneticilerinde. Tabii onları kullanmak bi' ortam kullanmak kadar kolay değil. Cinnamon kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı