Oyun oynarken bilgisayarın aniden kapanması

Emre PAMUKCU

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar bir çok böyle konu açıldı biliyorum, eski konuları da inceledim fakat sorunuma çözüm bulamadım. Win 10 Pro kullanmaktayım. PUBG ve LOL oyunlarını güncel olarak oynuyorum. Önceleri sadece PUBG oynarken bazen çalıştırdıktan 1 saat bazen 15 dakika bazen de saatler sonra kırmızı ekran gelip görüntüde yırtılmalar olup sürekli yüksek ses yırtılmaları alıyordum yaklaşık 1-2 dk sürüp kendiliğinden restart atıyordu bazende benim kapatıp açmam gerekiyordu. Daha sonra LOL gibi çok yüksek sistem istemeyen bir oyun oynarken de bu sorunu almaya başladım ama bu sefer kırmızı ekran olmadan ekran donuyor görüntü oyun içerisinden kalıyor yırtılmalar oluyor. Bazen 1-2 defa kapatıp açınca düzeliyor uzun süre oynayabiliyorum bazen ise düzelmiyordu.
Bugün tekrar LOL oynarken aynı sorunu yaşadım. 2-3 kere kapandı yeniden açtım falan derken düzelmedi sorun. Hatta artık Windows açılırken bile aynı sorunu gördüm bir kere mavi ekran geldi System Service Exception hatası aldım. BIOS'da ayarlar değişip durdu. RAM'lerimin değerleri 1141 MHz-1400 MHz arasında oynadı. İşlemci hızım 3.50 GHz oldu (normalde 3.79 sabittir.). 8 GB RAM'im olmasına rağmen kullanılabilir 4 GB RAM gördüm. Hatta 20 kere falan yeniden başlatmam gerekti görüntü gelmedi. 1-2 sefer VGA led ışıklarım yandı bir kaç kere RAM'lerimin slotlarını değiştirip açtım. En sonunda şuan uzun süre açık kalmayı başardı. Fakat şuan da 4GB olarak gözüküyor RAM'lerim. Sorun ekran kartında gibi gözüktüğünden Funmark ile test ettim önceden de etmiştim kapanma olmamıştı. Fakat bugün ilk denememde yine mavi ekran aldım şuan yine denedim 25 dk boyunca max 74 derecede kaldı. Önceden de 30 dk boyunca max 68 derece görmüştü ısınma gibi bir problemde yok sanırım. Sistemim şöyle;
  • AMD Fx 8320
  • Asus m5a97 r2.0 Evo
  • Sapphire RX560 4GB OC
Yaklaşık 2 haftadır bu sorun illallah dedirtti lütfen yardım edin. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
HWMonitör ile değerleri paylaşma imkanınız var mı? Oyun sırasında arka planda açık dursun en azından maksimum değerleri bir görelim sıcaklıkla alakalı.

Bu sorunla bende karşılaşmışdım hp g serisinde bu işleri yapan biriyim ben önce gpu lehimlerinin karıştığını düşünüm ama bga dan sonuc alamadım bizim buralada imkanlar biraz kısıtlıdır bende daha iyi bir servise gönderdim bizimle çalışan bir yere onların bana söyledği gpu nun kendisiymiş ama genelde lehimlerden sıcaklık nedenile oluşur ve bu sorun sizin çöze bileceyiniz bişey değildir Teknik servise götürmeniz geremketedir bence geciktirmeyin

Atamıyorum hocam çünkü; kapandığı sırada ekran görüntüsü alamıyorum. Kapanmadığında da zaten 75c sabit kalmakta. Henüz bir kere Furmark da iken kapandı onun dışında testteyken kapanmıyor.

Bugün tekrar mavi ekran aldım bu sefer hata kodu ''unexpected kernel mode trap'' idi

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı