Oyunda ekran donup kalıyor

Maxen

Hectopat
Oyun sırasında ekran kartının donmasından bıktım. Ekran fotosu çekmiş gibi donup kalıyor, ne yaparsam tepki vermiyor. Bazen bilgisayar açılırken aynı haltı yiyor. HDMI kablosunu çıkarıp takınca düzeliyordu. Ama oyun ortasında donarsa reset atmak zorunda kalıyorum. Kart ayarlarından 1890 MHz Core clock ayarını 1843 MHz'e alıyorum üstüne WHQL güncel sürücü yüklüyorum sorun bir nebze olsun geçiyor, ama kökten çözülmüyor. Bir de Mv'u tek seferde ayarlamak istiyorum, yani deneye deneye 50 kere bilgisayarın çökmesine razı değilim. Bunu kolay yapmanın yolu var mı? Aşağıya video bıraktım, PC donduktan sonraki halini gösterdim.

RX 5500 XT 8 GB
Ryzen 3 3100
8+8 3200 MHz
B450 S2H V2
sandisk M.2 3D Ultra 500 GB
Zalman megamax 700W

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Klasik RX 5000 serisi sorununa benziyor. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurmayı denediniz mi?

Ekran görüntüsü 2024-04-18 010831.png

Bu şekilde denediniz mi?

Microsoft kendi sürücüsünü arka planda kurduğu zaman benzer problemler olabiliyor.

Son düzenleme:
Klasik RX 5000 serisi sorununa benziyor. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurmayı denediniz mi?
Evet en yenisini kurdum fakat bazı oyunlarda bu sorun hangi sürücüyü kurarsam kurayım oluyor. Bazı oyunlarda hiç olmuyor. Çıldırmalık bir durum var. Zaten ben windowstan güncelleme yapınca 5 hafta erteliyorum. Yeni driver çıkınca ddu ile kaldırım whql kuruyorum.

Bu video işe yarayabilir. Fakat MSI Afterburner ile değil AMD Software ile (daha güvenli).

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fakat hocam siz PC açılışında da benzer sorunu yapıyor demişsiniz. Bu, ekran kartı donanımında bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda ayarlar yapmanın bir faydası olmaz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı