Oyunlarda GPU yerine CPU kullanılıyor

Koray_07

Yoctopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Dying Light, GTA V, Battlefield V, NFS Payback, Far Cry 5 gibi oyunlarda GPU yerine CPU kullanılıyor ve beklediğim FPS'i alamıyorum. Bunun haricinde arada bir 20-30 FPS'lik droplar giriyor. İlk zamanlar sorunun ne olduğunu bilmiyordum fakat Afterburner ile değerleri kontrol edince sorunun bu olduğunu anladım. İşlemci sabit 60% 70% çalışırken ekran kartı hızla değişken bir halde 20% 90% 0% olarak çalışıyor düşük yüzdelerde çalışınca da drop giriyor zaten.

RX 580 8 GB ile FX-8300 kullanıyorum ve muhtemelen bir darboğaz var yine de pek bilgim olmadığı için emin değilim. Ekran kartının da işlemci gibi sabit çalışmasını ve üzerine yük almasını nasıl sağlayabilirim? Bir yerlerde bununla ilgili bir ayar var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi söylediklerimin tersini yapın bir de öyle bakalım 😅.
Tersini yapınca da eskisi gibi devam edecek. Önyükleme yerine Görev Yöneticisi'nde de yapılabilirdi bu anlattıkların. Hatta ben daha önce 1'e düşürüp sırayla hepsini açtım, FPS de düştüğü gibi yükseldi yani. O kadar kesin konuştun, milletle iddiaya girdin ama sallıyorsun gibi göründü bana. 😀

Tersini yapınca da eskisi gibi devam edecek. Önyükleme yerine Görev Yöneticisi'nde de yapılabilirdi bu anlattıkların. Hatta ben daha önce 1'e düşürüp sırayla hepsini açtım, FPS de düştüğü gibi yükseldi yani. O kadar kesin konuştun, milletle iddiaya girdin ama sallıyorsun gibi göründü bana. 😀
OC yap.

Evet, adamlar zeki çıktı işlemci yükünü azaltma arttır.
Umarım görmezlerde rezil olmayak.
OC işlerine falan giremem ben ya, zaten acemiyim. Hem o kadar ileri gitmeye gerek yok diye düşünüyorum. Darboğaz olsa da Adrenalin Edition'da veya Windows'da stabiliteyi öyle böyle sağlayacak bir ayar vardır herhalde. Ben araştırmama rağmen bulamadım şahsen.

OC işlerine falan giremem ben ya, zaten acemiyim. Hem o kadar ileri gitmeye gerek yok diye düşünüyorum. Darboğaz olsa da Adrenalin Edition'da veya Windows'da stabiliteyi öyle böyle sağlayacak bir ayar vardır herhalde. Ben araştırmama rağmen bulamadım şahsen.
Saçma sapan bir şey abi o kadar para veriyoz.

OC işlerine falan giremem ben ya, zaten acemiyim. Hem o kadar ileri gitmeye gerek yok diye düşünüyorum. Darboğaz olsa da adrenalin Edition'da veya Windows'ta stabiliteyi öyle böyle sağlayacak bir ayar vardır herhalde. Ben araştırmama rağmen bulamadım şahsen.

BIOS'ta Core Performance Boost (CPB) açık olmasına rağmen bu değerleri alıyorsun yüksek ihtimalle, bu işlemci için pek fazla seçeneğin yok OC'den başka bende FX kullanıyorum. CPB kapatıp Yavaş yavaş test ederek hızaşırtma uygularsan sorun olmaz stabiliteyi yakalarsın.

Son düzenleme:
GPU ve CPU birbirlerinin yükünü üstlenemez. GPU kullanımını arttırmak için çözünürlük ve ayar arttırabilirsin veya ayar ve çözünürlük düşürüp CPU kullanımı arttırabilirsin.
Çözünürlüğü alabildiğiniz kadar yükseğe alın. Böylece ekran kartına yük biner. İşlemciniz zaten zor besliyor. O yüzden drop giriyordur.
Oyunlarımda tüm ayarlar en yüksekte. CPU sabit yük altında çalışmasına rağmen, GPU yerinde durmuyor, buna rağmen oynatacak kadar nasıl akıcı olabiliyor anlamıyorum. Ta ki drop girip, FPS 20'lere düşünce GPU'nun 0% yük altında olduğu görülüyor. Yani çalışmayı tamamen durduruyor, işlemci de tek kalınca oyun kasıyor. Darboğaz böyle mi oluyor yoksa benimkisi biraz daha farklı bir şey mi?
BIOS'ta Core Performance Boost (CPB) açık olmasına rağmen bu değerleri alıyorsun yüksek ihtimalle, bu işlemci için pek fazla seçeneğin yok OC'den başka bende FX kullanıyorum. CPB kapatıp Yavaş yavaş test ederek hızaşırtma uygularsan sorun olmaz stabiliteyi yakalarsın.
Araştırıp bakayım, teşekkürler. Bu arada, işlemcide çekirdek düşürme yapıldığı gibi, ekran kartında da benzer bir düşürme yapıp işlemci ile dengelemek mümkün mü acaba?

Oyunlarımda tüm ayarlar en yüksekte. CPU sabit yük altında çalışmasına rağmen, GPU yerinde durmuyor, buna rağmen oynatacak kadar nasıl akıcı olabiliyor anlamıyorum. Ta ki drop girip, FPS 20'lere düşünce GPU'nun 0% yük altında olduğu görülüyor. Yani çalışmayı tamamen durduruyor, işlemci de tek kalınca oyun kasıyor. Darboğaz böyle mi oluyor yoksa benimkisi biraz daha farklı bir şey mi?

Araştırıp bakayım, teşekkürler. Bu arada, işlemcide çekirdek düşürme yapıldığı gibi, ekran kartında da benzer bir düşürme yapıp işlemci ile dengelemek mümkün mü acaba?

Evet sendeki sorun ile aynı. İşlemci ekran kartına yetişemediği için bu sorun oluşuyor, ekran kartının en fazla frekansını düşürürsün wattman hatası alırsın. Şu an bulunduğun durumda işlemciye overclock yaparsan drop sorununu düzeltebilirsin.

Evet sendeki sorun ile aynı. İşlemci ekran kartına yetişemediği için bu sorun oluşuyor, ekran kartının en fazla frekansını düşürürsün wattman hatası alırsın. Şu an bulunduğun durumda işlemciye overclock yaparsan drop sorununu düzeltebilirsin.
Kesin düzelir mi, riske girmeye değer mi? Çünkü Overclock bildiğim kadarıyla ciddi bir performans sağlamıyor, yanma ihtimali daha fazla gibi. Yazın yeni bir DDR4 sistem toplayacağım, şimdi bu işlemci yanarsa falan gereksiz masraf çıkmasın diye soruyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı