Oyunlarda işlemci sıcaklığını düşürme

chaturanga

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar, bir kaç gün önce aldığım HP Omen 15 (RTX 3060, Ryzen 7 5800h, 16GB) laptopumda ilk kez GPU ve CPU yu zorlayacak bir oyun denedim.

Bilgisayar performans modundayken, Rogue Company oyununda işlemci sıcaklığı 90-92 derecelerde dolaşıyordu ve fanların da deli gibi çalışmasına sebep oluyordu. Acaba bunun bir çözümü var mıdır diye araştırırken Youtube'da aşağıdaki videoya denk geldim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda anlatılan işlemi yapıp oyunu açtığımda bu sefer sıcaklık maksimum 80-82 derecelerde kaldı. Hatta bazen daha da indi.

Yapılan işlem Windows güç ayarlarında Aggressive olarak ayarlanmış olan CPU güç modunu inaktif etmek. Ve videoyu çeken arkadaşın belirttiğine göre oyunlarda herhangi bir performans kaybı da hissetmeyeceksiniz demiş.

Oyunda ben bir performans düşmesi görmedim açıkçası ama bunu deneyenlerin görüşlerini almak ve oyunlarda yüksek ısıya çözüm arayanların dikkatine sunmak istedim.

Sizce bu işlemin herhangi bir zararı var mı? Undervoltage olarak bahsedilen işlem bu mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Turbo'yu kapatarak işlemcinin yüksek frekansta çalışmasını engelliyor. Oyundan oyuna ve işlemcinin gücüne göre değişmekle birlikte bazen FPS düşürüyor bazen düşürmüyor. Zararı performans düşürebilmesi, yararı sıcaklığı düşürmesi. Başka bir zararı yok.
Undervoltage farklı bir şey.

90 derecelerde çalışıyorsa ilk yapılacak şey temizlik ve iyi bir macun sürmek. Bunlar sonraki adımlar.

Turbo'yu kapatarak işlemcinin yüksek frekansta çalışmasını engelliyor. Oyundan oyuna ve işlemcinin gücüne göre değişmekle birlikte bazen FPS düşürüyor bazen düşürmüyor. Zararı performans düşürebilmesi, yararı sıcaklığı düşürmesi. Başka bir zararı yok.
Undervoltage farklı bir şey.

90 derecelerde çalışıyorsa ilk yapılacak şey temizlik ve iyi bir macun sürmek. Bunlar sonraki adımlar.

Teşekkürler hocam, bilgisayar daha 3 günlük sıfır alındı, yani temizlik gerektirecek bir durum yok şu anda. Ama düz bir sehpanın üstünde kullanıyorum, esas hava sirkülasyonu alttan olduğu için bu cihazda muhtemelen oda birkaç derece etkiliyor olabilir.

Ya bilgisayarın altını yükseltecek daha iyi hava sirkülasyonu sağlayacak bir şekilde yerleştirmeyi ya da bir soğutucu almayı da düşünüyordum.

Ama şu haliyle herhangi bir performans düşüşü olmadan makul bir seviyeye inmiş görünüyor.

Yok hocam çok oynamadım ama 10-15 dk genelde 88-92 civarı gitti geldi. Daha uzun oynayınca dengeye gelir mi bilmiyorum.
Afterburner indirin, kullanımını ve cihazın verilerini nasıl görebileceğinizi öğrenin kolay zaten. Daha sonra girin 1 saat oynayın. 1 saat boyunca 90 derecede gezerse bakarız, gezmezse sebebini yazarım.
Turbo açıkken girin oyuna tabi.

Afterburner indirin, kullanımını ve cihazın verilerini nasıl görebileceğinizi öğrenin kolay zaten. Daha sonra girin 1 saat oynayın. 1 saat boyunca 90 derecede gezerse bakarız, gezmezse sebebini yazarım.
Turbo açıkken girin oyuna tabi.

Tamam hocam bakarım daha sonra denediğimde buradan yazarım size.

Turbo açıkken girin oyuna tabii.

Hocam ASUS TUF A16 model laptop aldım henüz 10 gün oldu. Far Cry 5 de birkaç saat oyun deneyiminde 95 derecelerde gezdi sıcaklık. AMD Ryzen 7 7735HS işlemci mevcut. İşlemci turbosunu kapattım ve sıcaklığı 85 ile sınırladım. Şu an 85'i geçmiyor. Ama herhangi bir ayar yapmadan. Normal grafiklerde 95 derece oluyordu. Nasıl bir yorum yaparsınız? BIOS menüsündeki sıcaklık da bu şekilde, görsele yükledim.
IMG_20240212_023159.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı