Laptopta voltaj azaltarak işlemci sıcaklığını düşürme rehberi

acv

Megapat
Makaleler
1
Yer
Sehit Muhtar/Zambak Sok./Gumus Gerdan Apt./Beyoglu
T3200'lü, yaklaşık 8 senelik bir laptopa sahibim. Isı borusu simsiyah olduğu, bakım ve termal macun değişimi bile fayda etmediği için en son çözümü işlemcinin voltajını düşürmekte buldum. Phoenix V1.10 BIOS'unda bununla ilgili hiç bir ayar olmadığı için bir program kullanmak zorunda kaldım.

Çeviri yapmasam da, bilgi edindiğim kaynak budur: The "Undervolting" Guide

Programın adı RMClock. [indirme linki]

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG
Ekran 3.PNG
Ekran Alıntısı4.PNG

Ayarlar program açık oldukça geçerli olacaktır.

Kendi bilgisayarımda çekirdek voltajını, 1,25 volttan 1.0125 volta kadar düşürmeyi başardım. Eskiden 40-50 saniye tam yükte 100 dereceye ulaşırken şu an 5-6 dakika dayanır oldu :D
Sonuçlar benim için yine de kötü olsa da, soğutması yeterli bir bilgisayarda 10 derece fark ettirdiğini okudum. Throttlestop desteklemeyecek kadar eski bir bilgisayara sahipseniz, böyle bir yoldan undervolting yapmak mümkün.

Sadece bataryada undervolt yapabilir miyiz bu programla? Batarya ömrünü uzatması için.
Evet yapılabilir. Birazdan test edebilirim.
Bataryaya geçince, işlemcinizin sadece seçtiğiniz P-statelerde çalışmasını sağlayabiliyorsunuz, az önce teyitledim..

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı