Rehber Oyunlarda stuttering sorunlarına çözümler

Bazı oyunlarda ama işe yaradığını sanmıyorum bu konu zaten sosyal de mevcut;

Ek olarak incelemek isteyenler için birkaç resim buldum AMD diğer özelliklerinin de açık olduğu antilag vs. Hıçkırık ve latency sorunlarına iyi bir bakın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bazı oyunlarda ama işe yaradığını sanmıyorum bu konu zaten sosyal de mevcut;

Ek olarak incelemek isteyenler için birkaç resim buldum AMD diğer özelliklerinin de açık olduğu antilag vs. Hıçkırık ve latency sorunlarına iyi bir bakın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani aslında AMD bazı oyunlarda evet sorun yaşamazken bazı oyunlarda inanılmaz sorunlar yaşatıyor ve bunun direkt olarak shader cache kısmının düzgün bir şekilde oluşturamasından kaynaklanıyor gibi duruyor. Bu durumda DX11 ve öncesi API kullanan oyunlar ve DX12 API kullanan oyunlar olarak ayrılmış.

Bunun ikisini de içeren düzenlemeleri tek tek oyunlara fix yapmak asırlarca sürer. Bunun yerine daha düzgün olarak shader cache kısmına fix getirmesi gerekli. Örneğin; yarın bir güncelleme verip CS2 oyununda bu sorunu çözer ise başka biri de daha eski bir oyunda bu sorunu yaşayacak. Bir sonraki güncelleme de o oyun için fix getirecek bu mantıklı bir yaklaşım değil.

Eğer bu kafada AMD giderse olacakları söyleyeyim AV1 codec sorunu gibi en az 2 yıl çoğu oyunda adamakıllı bir şey göremeyeceğiz.

Aslında insanların AMD kanadında güncelleme yapmama sorunu da büyük ihtimalle buradan kaynaklanıyor. 23.5.X sürümünden sonra AMD RDNA1 için Full DXNAVI'yi etkinleştirdi. RDNA2 ve RDNA3 varsayılan olarak Full DXNAVI ile birlikte geliyordu.

Ayrıca AMD yeni grafik kartları çıkarmak yerine bu tip sorunlara kafa yorsa, yayıncılık, kayıt almak codecler ve farklı oyunlarda çok farklı deneyimler sorunlar konusunda ilerleyebilse hiçbir sorun ortada olmayacaktı.
Bencede bu tarz sorunları artık çözmeleri lazım. Bu saatten sonra Nvidia'ya kafa tutmaları imkansıza yakın zaten. En azından sunduğun teknolojilerin stabil olmasına özen göster.

Şimdi size olayın DX11 ve DX12 ile alakalı olup olmadığını direkt AMD tarafından kanıtlar nitelikte olan bilgi paylaşayım.

24.2.1. değişim günlüğünü incelerseniz;

• Improvements to excessive stutter while playing various Games, including Battlefield™ 2042, Destiny 2, Overwatch 2, Monster Hunter: World, PUBG: BATTLEGROUNDS and STAR WARS™ Battlefront™ II.
Şöyle bir ibare göreceksiniz. Kısaca bu oyunlarda stutter (aşırı takılma, kekeleme) için iyileştirmeler yapıldı yazıyor.

-Oyunların bilin bakalım ortak özellikleri nedir?

+Battlefield™ 2042 hariç tüm oyunlar DirectX 11 apisini kullanıyor :) Ayrıca Batfield oyunu yıllardır AMD ekran kartlarında NVIDIA ekran kartlarına göre daha iyi (optimize) olarak çalıştığını bilmeyen yok.

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MSFTProxy\Enum Regedit'te bu kısma gidin;

Ekran Alıntısı.PNG

Bu kısmı elinizle " long delay " yazın. PC yeniden başlatın. ULPS ile sorununun çözüleceğini sanmıyorum ama deneyebilirsin.

@Yerli padawan ulps sizde devrede olamaz ki zaten ekran kartın NVIDIA bir ayar değiştirmene gerek yok. Bir işe yaramaz bu ayarlar sende sonradan farkettim.

@Yerli padawan ulps sizde devrede olamaz ki zaten ekran kartın NVIDIA bir ayar değiştirmene gerek yok. Bir işe yaramaz bu ayarlar sende sonradan farkettim.
Hocam bununla ilgili bir konu açmıştım vaktiniz varsa bir ara bakar mısınız?

Geri
Yukarı