P400a push pull sıvı soğutma nasıl takılmalı?

Sercan Çil

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Havalar henüz tam ısınmadan, akşamları işlemci bazı oyunlarda 62-63 dereceleri görmeye başlamıştı ve bu beni rahatsız ettiği için genel bir bakım yapayım dedim. Arctic MX4 termal macun alıp sürdüm ve bu sefer farklı olarak sıvı soğutma radyatörüne push-pull (arkalı önlü) fan montajı yapmak istedim ve her şeyi tamamladığımda sıcaklık değerlerim öncekine göre 8 derece arttı.
Büyük ihtimal burada benden kaynaklanan bir bilgi eksikliğinden ötürü bu durum yaşandı.
Kasam P400a ve radyatör desteği sadece ön mesh kısımda. Oraya radyatörü yerleştirip kasanın içine bakan kısımdaki 2 fanı radyatörün içine, dışına (mesh kısmına) bakan kısımdaki 2 fanı da radyatörün içine hava verecek şekilde monte ettim. Yani iki çift de intake. Bu radyatör aşamasında ne gibi yanlış yaptım? Yardımınıza ihtiyacım var, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın üstünde fan desteği varsa, radyatörde push-pull düzeni yerine 2 tane fanı üste egzoz olarak yerleştirmeniz mantıklı olur. Isınan havanın en sağlıklı tahliyesi kasanın üzerinden gerçekleşir, ısınan hava zaten yükseliyor bir de fanlarla desteklerseniz içeride sıcaklık oluşumuna sebep olmadan hızlıca atılmış olacak.

Bir de işlemciniz ve soğutucunuzun ne olduğu da önemli. Mesela TDP’si yüksek bir işlemci kullanıyorsunuzdur, 63 derece gayet iyi bir değer olur bu durumda.

Kasanın üstünde fan desteği varsa, radyatörde push-pull düzeni yerine 2 tane fanı üste egzoz olarak yerleştirmeniz mantıklı olur. Isınan havanın en sağlıklı tahliyesi kasanın üzerinden gerçekleşir, ısınan hava zaten yükseliyor bir de fanlarla desteklerseniz içeride sıcaklık oluşumuna sebep olmadan hızlıca atılmış olacak.

Bir de işlemciniz ve soğutucunuzun ne olduğu da önemli. Mesela TDP’si yüksek bir işlemci kullanıyorsunuzdur, 63 derece gayet iyi bir değer olur bu durumda.
İşlemcim 3700x, soğutucu arctic liq freezer 2 240. İnternettte dolanan testlere göre düzen yaptım ama olmadı. Sıcaklık 70 derecelerde.
2 adet, üst kısımda zaten fan bulunmakta. Acaba pull push'u yanlış mı yaptım diye düşündüm. İçerden radyatörü basınçlı fanlar soğutsa dışardan da kasa fanları uzaklaştırsa sıcaklık değerleri normale döner mi?

Push pull düzeninde aynı tip fan kullanmakta yarar var, her fanın taşıyabileceği hava miktarı aynı değil, fan yapraklarının şekli farklı olursa da performans düşer. Önde farklı arkada farklı fan takmak radyatörde havanın sıkışmasına ve türbülansa sebep olabilir. Macun da fazla sürülmüş olabilir, tekrar soğutucuyu monte etmeyi deneyin isterseniz. Mercimek tanesi büyüklüğünde macun yetiyor, bazıları gereksiz fazla sürüyor macunu.

Sorunu çözdüm. Umarım benzer sorunu yaşayan varsa bir ışık olmuş olur. Kasanın üst ve arkasına birer egzoz şeklinde fan taktım. Sıvı soğutma radyatörü yine aynı şekilde önde kaldı ve basınçları birbiriyle neredeyse aynı 4 fan takarak pull-push gerçekleştirdim. Radyatörün ön kısımdaki 2 fanı intake biçiminde (radyatörün içine hava veriyor) kasanın içine bakan 2 fanı da egzoz şeklinde yani öndeki havayı kasa içinden dışına atacak şekilde monte ettim. Bu şekilde sıcaklık değerlerim normal seviyelere düştü. Nihai durumda pull-push standart sıvı soğutma sistemine göre 3-4 derece katkıda bulundu. İyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı