PC için DualSense vs Xbox Controller

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, laptopta oyun oynamak için bir Controller almak istiyorum. Aklımda DualSense var, birkaç sorum olacak. Forumlarda dolanırken çoğu kişi PC için Xbox Controllerı önermiş. Şimdi DualSense alırsam titreşim falan hissedemeyecek miyim? Bu arada oyunlarımın hepsini Steam üzerinden oynuyorum, desteği varmış sanırım. Ayrıca bu yaz ya da biraz ileride PS5 almayı düşünüyorum. Böylece iki kolum olmuş olur. Sizce hangi Controllerı almalıyım? Ve bilmediğim başka eksileri veya artıları nelerdir?

Titreşim hissedersin yahu niye hissedemeyesin? Dualsense'in Xbox gamepade göre teknolojik olarak daha ileri olduğu yönler var, haptic feedback, adaptive trigger gibi. Yalnız bana göre ergonomik olarak Xbox'un baya gerisinde kalıyor, rahatlık olarak hiç sevmiyorum Dualsense'i.

Yani konu senin tercihine göre şekilleniyor. Rahatlık, ergonomi için Xbox, teknoloji için Dualsense derim. Xbox kolu PC'de daha rahat okunuyor bu arada, o da bir artı.

Ben de sizin gibi çok arada kaldım ve PS5 de alacağım için DualSense aldım. PC için DualSenseX yazılımı sayesinde Steam'de olmayan her oyunda temel işlevler ve temel titreşim sorunsuz çalıştı ancak DualSense'in devrim niteliğindeki özellikleri çoğu oyunda desteklenmediği için adaptive trigger gibi özellikleri kullanamadım. Steam zaten hiçbir yazılıma gerek kalmadan oldukça iyi çalıştırıyor kolu anca yine bu özel özellikleri oyun desteklemediği sürece kullanamıyorsunuz. Yani DualSense'e özel olan özellikler dışında her özellik sorunsuz çalışıyor.

Önceden PS3 kullanan biri olarak ergonomi harika hale gelmiş ancak Xbox Controller ile pek zaman geçirmediğim için onunla kıyaslayamayacağım.

Ek Bilgi: Bazı oyunlar dışında PS3 ile de kullanıyorum. Sadece PS tuşu çalışmıyor. Bazı oyunlarda çalışmama sorunu ve PS tuşunu görmemesi, titrememesi gibi sorunların çözümü için Mayflash Magic NS Lite ya da Brook gibi cihazlar gerekiyor. PC ile işi olanlar bu paragrafı ciddiye almasın.

Hocam ben hem DualSense hem de Xbox Controller üzerinden çoğu oyunu oynadım, pek bir fark yok sadece çoğu oyun Xbox Controller'ı daha hızlı tanıyor ayarları vs. yapıyor ama PS5 alacak iseniz 2 kolum olsun diyorsanız DualSense almanızda herhangi bir sorun olmaz. Aynı titreşimleri alırsınız. Fakat PS5'teki oyunlar DualSense tetiklerin sertleşmesi gibi şeyler PC'de oynadığınızda olmuyor diye biliyorum.

Fakat PS5'teki oyunlar DualSense tetiklerin sertleşmesi gibi şeyler PC'de oynadığınızda olmuyor diye biliyorum.
Oyununa göre değişir. Bu oyunlarda belirli Dualsense teknolojileri var mesela:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Üstte zaten uzun uzun anlatılmış arkadaşların anlattıklarının hemen hemen hepsi doğru şeyler. Benim fikrimi sorarsan DualSense tercih ederim zaten DS dizilimine epey alışkınım.

Oyununa göre değişir. Bu oyunlarda belirli DualSense teknolojileri var mesela:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler hocam bunu bende bilmiyordum.

PC'de Dualsense kullanıyorum ikisi arasından hangisi iyidir söyleme şansım pek yok çünkü Xbox'ı deneyim etmedim ama Steam sağ olsun her oyunu kontrolcüyle uyumlu bir şekilde sorunsuzca oynayabiliyorum.

Yanlış bir bilgi olabilir bir yerde okumuştum ama, Dualsense'i bilgisayara kablosuz bir şekilde Bluetooth ile bağlayınca bazı özellikler aktif olmuyormuş sanırım. Bilen arkadaşlar söyleyebilirler, ben kablolu bir şekilde bağlantı kurduğumdan PC'de her türlü özelliğinden faydalanabiliyorum Dualsense'in.

Yeni konular

Geri
Yukarı