PC için DualSense vs Xbox Controller

Ben de sizin gibi çok arada kaldım ve PS5 de alacağım için DualSense aldım. PC için DualSenseX yazılımı sayesinde Steam'de olmayan her oyunda temel işlevler ve temel titreşim sorunsuz çalıştı ancak DualSense'in devrim niteliğindeki özellikleri çoğu oyunda desteklenmediği için adaptive trigger gibi özellikleri kullanamadım. Steam zaten hiçbir yazılıma gerek kalmadan oldukça iyi çalıştırıyor kolu anca yine bu özel özellikleri oyun desteklemediği sürece kullanamıyorsunuz. Yani DualSense'e özel olan özellikler dışında her özellik sorunsuz çalışıyor.

Önceden PS3 kullanan biri olarak ergonomi harika hale gelmiş ancak Xbox Controller ile pek zaman geçirmediğim için onunla kıyaslayamayacağım.

Ek Bilgi: Bazı oyunlar dışında PS3 ile de kullanıyorum. Sadece PS tuşu çalışmıyor. Bazı oyunlarda çalışmama sorunu ve PS tuşunu görmemesi, titrememesi gibi sorunların çözümü için Mayflash Magic NS Lite ya da Brook gibi cihazlar gerekiyor. PC ile işi olanlar bu paragrafı ciddiye almasın.
Çok teşekkürler hocam, çok yardımcı oldunuz. Anladığım kadarıyla sorun pc de olmasında değil o zaman, sorun çoğu oyunun o özellikleri desteklememesi, doğru mu ?

PC'de Dualsense kullanıyorum ikisi arasından hangisi iyidir söyleme şansım pek yok çünkü Xbox'ı deneyim etmedim ama Steam sağ olsun her oyunu kontrolcüyle uyumlu bir şekilde sorunsuzca oynayabiliyorum.

Yanlış bir bilgi olabilir bir yerde okumuştum ama, Dualsense'i bilgisayara kablosuz bir şekilde Bluetooth ile bağlayınca bazı özellikler aktif olmuyormuş sanırım. Bilen arkadaşlar söyleyebilirler, ben kablolu bir şekilde bağlantı kurduğumdan PC'de her türlü özelliğinden faydalanabiliyorum Dualsense'in.
Teşekkürler hocam, bir araştırayım dediğinizi.

Çok teşekkürler hocam, çok yardımcı oldunuz. Anladığım kadarıyla sorun pc de olmasında değil o zaman çoğu oyunun o özellikleri desteklememesi, doğru mu?
Evet, oyunların desteği zamanla artacaktır ve sonuç olarak Xbox Controller zaten DualSense'te olan söz konusu özellikleri desteklemediğinden bir kaybınız da olmayacaktır bu süreçte.

Yanlış bir bilgi olabilir bir yerde okumuştum ama, Dualsense'i bilgisayara kablosuz bir şekilde Bluetooth ile bağlayınca bazı özellikler aktif olmuyormuş sanırım. Bilen arkadaşlar söyleyebilirler, ben kablolu bir şekilde bağlantı kurduğumdan PC'de her türlü özelliğinden faydalanabiliyorum Dualsense'in.
Ben Bluetooth 4.0 bir USB alıcı ile kullanıyorum ve Steam ile DualSenseX yazılımı ile 4 metrelik mesafede hiçbir sorun yaşamadım. Belki eski firmwarelerde olan bir sorundur. DualSense alır almaz firmware güncellemek de unutulmaması gereken bir nokta.

Evet, oyunların desteği zamanla artacaktır ve sonuç olarak Xbox Controller zaten DualSense'te olan söz konusu özellikleri desteklemediğinden bir kaybınız da olmayacaktır bu süreçte.

Ben Bluetooth 4.0 bir USB alıcı ile kullanıyorum ve Steam ile DualSenseX yazılımı ile 4 metrelik mesafede hiçbir sorun yaşamadım. Belki eski firmwarelerde olan bir sorundur. DualSense alır almaz firmware güncellemek de unutulmaması gereken bir nokta.
Peki hocam şunu sorayım size, bazı yerlerde ilk seri dualsenselerin (siyah ve beyaz) sorunlu olduğu mümkünse diğer renklerden alınması gerektiğini söylüyorlar fakat diğer renkler çok kötü, mesela beyazın da yeni serisi var mıdır ? Ayrıca bahsettiğiniz kol güncellemelerini nereden yapabilirim, sanırsam Sony'nin pc için bir uygulaması yok, kolu nasıl güncelleyeceğim ?

Peki hocam şunu sorayım size, bazı yerlerde ilk seri dualsenselerin (siyah ve beyaz) sorunlu olduğu mümkünse diğer renklerden alınması gerektiğini söylüyorlar fakat diğer renkler çok kötü, mesela beyazın da yeni serisi var mıdır ? Ayrıca bahsettiğiniz kol güncellemelerini nereden yapabilirim, sanırsam Sony'nin pc için bir uygulaması yok, kolu nasıl güncelleyeceğim ?
Güncelleme için link: Update the wireless controller firmware

Sorunlu seriler konusunda ise çok düşünmemek gerektiğini düşünüyorum. Stokta kalan bir ürüne denk gelmediğiniz sürece sorun yaşamazsınız. Çoğu üründe olduğu gibi bunların da ilk zamanlarında sorunları vardı ancak 2 sene geçti ve bu cihazlarında kusurları giderildi. Eurosia garantili aldığınız sürece kolay kolay soru yaşamazsınız. En çok satan renkleri sorunlu bırakacak halleri yok. Zaten internette aradığınızda en çok sorun çıkan model numaraları mevcut. Onlara düşük ihtimal bile olsa denk gelirseniz iade edersiniz en kötü ihtimalle.

Sorunlu seriler konusunda ise çok düşünmemek gerektiğini düşünüyorum. Stokta kalan bir ürüne denk gelmediğiniz sürece sorun yaşamazsınız. Çoğu üründe olduğu gibi bunların da ilk zamanlarında sorunları vardı ancak 2 sene geçti ve bu cihazlarında kusurları giderildi. Eurosia garantili aldığınız sürece kolay kolay soru yaşamazsınız. En çok satan renkleri sorunlu bırakacak halleri yok. Zaten internette aradığınızda en çok sorun çıkan model numaraları mevcut. Onlara düşük ihtimal bile olsa denk gelirseniz iade edersiniz en kötü ihtimalle.
Hocam pc' de bluetooth ile adaptive trigger ve haptic feedback özelliğini kullanabiliyor muyuz?

Tamamdır hocam, çok teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı