PC toplamak isteyenlere öneriler

RhamC0

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar!
Bugün sistem toplarken ne yapmalı ne yapmamalı hakkında bilgilendireceğim. İyi okumalar :)
Bilgisayar toplarken ilk önce bilgisayarı ne amaçla toplayacağımızı bulmalıyız. Sonra da fiyat aralığımızı belirlemeliyiz. Belirledikten sonra ne tabanlı sistem toplayacağımızı kestirmeliyiz.
Sonra da
  • Anakart
  • İşlemci (ya da işlemci + soğutucu)
  • RAM
  • Depolama (HDD ya da HDD + SSD)
  • Ekran kartı
  • Kasa
  • PSU (ya da Kasanın içinden çıkan PSU)
Tüm sistemi topladıktan sonra sistemin kaç Watt tükettiğini kontrol etmeliyiz:
PSU Calculator.

Topladıktan sonra sistemi bir gözden geçirmeliyiz. Herhangi bir hata olabilir. Mesela:
Hatalı!.PNG

Sistem toplarken her parçaya dengeli miktarda para vermeliyiz. Dengesiz sistemlerde genellikle performans sorunları yaşanabiliyor:
Dengesiz.PNG

Bazı fiyat aralığında topladığım sistemler:

1000 TL:

"Hocam, internete girmekten başka bir işim olmaz"
950 TL AMD.PNG

"i3 sığdırır mısın hocam?"

1028.PNG

"Alternatif yok mu?"

1087 TL İNTEL.PNG

1500 - 2000 TL:

"İ3 + GTX 750 Tİ = Canavar"

1500 TL GTX 750 Tİ.PNG

"Birazda Vatan'dan toplasana"

1660.PNG

2000 - 3000 TL:

İ5'in hakkını yemeyelim :)

2000.PNG

"i3 candır" diyenlere:

2100.PNG

"i5'siz sistem mi olur"

2660.PNG

"İ love you EVGA" diyenlere :)

2900 TL GTX 960.PNG

Ekran kartında "AMD'yi tek geçerim" diyenlere:

3000 TL R7 370.PNG

4000 TL:

OC canavarları için sistem:
3800 6600k r9 280x.PNG

"Ben OC'dan anlamam" diyenler için ideal sistem:
3800 6600 GTX 960.PNG

4000 - 5000 TL:

Fiyat performans canavarı böyle olur :)

4800 6700K GTX 970.PNG

5000 - 7000 TL:

"O.C ne demek?" diyenlere 5000 TL değerinde Bilgisayar (İsterseniz i7 6700k koyabilirsiniz):

5000 6700 GTX 980.PNG

Neredeyse piyasadaki tüm oyunları Ultrada rahat kaldırabilen bilgisayar:

7000 6700k GTX 980 Tİ.PNG

İşlemci alırken çarpan kilidi açık bir işlemci alacaksanız iyi bir soğutma almanızda fayda var. Çünkü "K" ibaresine sahip olan işlemcilerde stok soğutucu çıkmıyor.

Aklınızda takılan bir soru varsa bu konuda sorabilirsiniz :)
Umarım yardımcı olmuşumdur :D
Emeğe saygı!

Merhabalar!
Bugün sistem toplarken ne yapmalı ne yapmamalı hakkında bilgilendireceğim. İyi okumalar :)
Bilgisayar toplarken ilk önce bilgisayarı ne amaçla toplayacağımızı bulmalıyız. Sonra da fiyat aralığımızı belirlemeliyiz. Belirledikten sonra ne tabanlı sistem toplayacağımızı kestirmeliyiz.
Sonra da
  • Anakart
  • İşlemci (ya da işlemci + soğutucu)
  • RAM
  • Depolama (HDD ya da HDD + SSD)
  • Ekran kartı
  • Kasa
  • PSU (ya da Kasanın içinden çıkan PSU)
Tüm sistemi topladıktan sonra sistemin kaç Watt tükettiğini kontrol etmeliyiz:
PSU Calculator.

Topladıktan sonra sistemi bir gözden geçirmeliyiz. Herhangi bir hata olabilir. Mesela:
Eki Görüntüle 115651

Sistem toplarken her parçaya dengeli miktarda para vermeliyiz. Dengesiz sistemlerde genellikle performans sorunları yaşanabiliyor:
Eki Görüntüle 115653

Bazı fiyat aralığında topladığım sistemler:

1000 TL:

"Hocam, internete girmekten başka bir işim olmaz"
Eki Görüntüle 115654

"i3 sığdırır mısın hocam?"

Eki Görüntüle 115655
"Alternatif yok mu?"

Eki Görüntüle 115656

1500 - 2000 TL:

"İ3 + GTX 750 Tİ = Canavar"

Eki Görüntüle 115657
"Birazda Vatan'dan toplasana"

Eki Görüntüle 115658

2000 - 3000 TL:

İ5'in hakkını yemeyelim :)

Eki Görüntüle 115659

"i3 candır" diyenlere:

Eki Görüntüle 115664

"i5'siz sistem mi olur"

Eki Görüntüle 115666
"İ love you EVGA" diyenlere :)

Eki Görüntüle 115663

Ekran kartında "AMD'yi tek geçerim" diyenlere:

Eki Görüntüle 115665

4000 TL:

OC canavarları için sistem:
Eki Görüntüle 115667
"Ben OC'dan anlamam" diyenler için ideal sistem:
Eki Görüntüle 115668

4000 - 5000 TL:

Fiyat performans canavarı böyle olur :)

Eki Görüntüle 115669

5000 - 7000 TL:

"O.C ne demek?" diyenlere 5000 TL değerinde Bilgisayar (İsterseniz i7 6700k koyabilirsiniz):

Eki Görüntüle 115670
Neredeyse piyasadaki tüm oyunları Ultrada rahat kaldırabilen bilgisayar:

Eki Görüntüle 115671

İşlemci alırken çarpan kilidi açık bir işlemci alacaksanız iyi bir soğutma almanızda fayda var. Çünkü "K" ibaresine sahip olan işlemcilerde stok soğutucu çıkmıyor.

Aklınızda takılan bir soru varsa bu konuda sorabilirsiniz :)
Umarım yardımcı olmuşumdur :D
Emeğe saygı!
Hocam GTX 750 li sisteme GTX 950 taksak kaldırırmı.Birde bahsetiğimiz sistem ileride yükseltmeye ne kadar uygun.

Ayrıca sistemlerde dengesiz. 1. sistemde o kasa fazla, A8 yerine A10 koyulabilir. Bazı sistemlerde stok işlemciye Z anakart koymuşsun. Skylake sistemlerin tümünde soğutucu yok. HDD 'lerde Blue yerinde Purple kullanmışsın. Yani emeğe saygı yazmakla olmuyor. Sen 2 aydır Sosyal' desin, ben 2 yıldır Sosyal 'deyim bu tür konular açmıyorum.

Bir kere de güzellikle, iyilikle başlayalım yani. Çok teşekkürler kardeşim. Sağ olsun var olsun iyi niyetle, yardım amaçlı yapılmış bir konu. Ufak tefek hatalar olabilir. Güzelce söylemek gerek.
@RhamC0 Olum sende dikkat et biraz =). Millet buraya bakıp gidip alacak. Ufak hatalar üzebilir. Eminim ki bilgisizlikten değil de yanlışlıkla yapmıştır Enes kardeşim. Gözünden kaçmıştır, dalgınlıkla olmuştur. Olur öyle şeyler. Telafi edilemeyecek bir şey değil sonuçta.
@osmiksantral Sıkıntı olmaz kardeşim.
@BERWAR @Tristan23 Şu iki aslan gibi adam kadar iyi toplayanları yok buralarda bence =). Onlarla bir ortak çalışma olsaydı çok daha iyi olurdu.

Son düzenleme:
Sistemlerin çoğunda ufak tefek oynamalar ile gtx 970 gibi ekran kartları takılabilirken ssd konup 960 takılmış, Z170 pro gaming gibi bir anakart seçilip 6600 seçilmiş(6600k yerine)O.C yapılmasa bile 3.2GHz var 3.5GHz var :D . Eline sağlık lakin çoğunda daha iyisi olurdu.

Son düzenleme:
Ayrıca sistemlerde dengesiz. 1. sistemde o kasa fazla, A8 yerine A10 koyulabilir. Bazı sistemlerde stok işlemciye Z anakart koymuşsun. Skylake sistemlerin tümünde soğutucu yok. HDD 'lerde Blue yerinde Purple kullanmışsın. Yani emeğe saygı yazmakla olmuyor. Sen 2 aydır Sosyal' desin, ben 2 yıldır Sosyal 'deyim bu tür konular açmıyorum.
Hocam afedersiniz ama sallamayın. Skylake işlemcilerin i5 6600 ve i7 6700 da stok soğutucu var. Nerden biliyorsun diyorsan ben i7 6700 kullanıyorum. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı