Plati.ru'dan Alışveriş Yapmamak İçin Nedenler ve Sorunlar

Erkan Çevik

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
İlk olarak buraya üye olup da ürün alacaksanız risk almaya hazır olmalısınız. Çünkü yolladıkları kod çalışmazsa çok garip şeyler deyip konuyu uzatıyorlar. Mesela bir Steam oyunu aldınız ve kodunuzu alıp denedikten sonra çalışmadı. İlk yapmanız gereken satıcıya mesaj yazmak. Tabii Rus sitesinde en çok kimler satıcılık yapar?
Elbette Rus'lar. Güzel bir İngilizce ile bile anlatsanız adamlar sorduğunuz sorunun cevabının tersinin de tersini veriyor. Yani satıcıyla belli bir noktaya kadar konuşup bırakmak lazım. Eğer satıcıyla anlaşamazsanız ilk olarak ürüne kötü oy veriyorsunuz. Tabii satıcı bunu kaldıramayıp iade olmayan ürüne iade talebi çıkartıyor. Peki bu işlemler nasıl yürüyor? İşte sorunlar ve cevaplar:

• Ürünü kredi kartınızla sanal pos üzerinden aldınız, iade nereden gelecek?
    • İadeyi WebMoney üzerinden yapmakta ısrarlılar. Bunu yöneticilere anlatana kadar insan cidden parasının peşine düşmekten korkuyor.
İstedikleri tek şey Rus vatandaşlarına yardımcı olmak, diğer ülke vatandaşlarına yardımcı olmaktan çok çekiniyorlar. Neden mi, buyrun:​
durum.PNG

"WMR purse" şeklinde geçen WebMoney Rus Rublesi oluyor. Yani Rus'lara rahatlıkla iade verebiliyorlar. Aşağıdaki numara olayı da sadece Rus'lara özel. Bizim kullanabileceğimiz tek bir yöntem var, o da "WMR purse" diye geçen ilginç WebMoney cüzdanı. Bununla alakalı WebMoney taraflı yetkili kişilerle iletişime geçtim. Standart WebMoney hesaplarının WMR cüzdanı oluşturamadığını, hesaplarını kimlik yönünden onaylamaları gerektiğini belirttiler. Yaptıkları programları sadece kendi taraflarının kullanabileceği kadar karışık. Bütün kullanıcıları bu sebepten şikayetçi. Panele giriş yapıyorsunuz Türkçe. Bir yardım sayfasına gidiyorsunuz Rus dilinde. Bu nasıl ayrım böyle? Yok efendim, WebMoney ile ürün alanlar kandırılmadan, dolandırılmadan alışveriş yapabiliyormuş. Çünkü satıcıyı korumuyormuş? Bu ne şimdi? Kim neden böyle bir yerden alışveriş yapsın? Ben kredi kartımla ödüyorum, iade seçeneklerim WebMoney?.. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım. İlk defa adını duyup da adımımı atmadığım WebMoney'e adım attım ve gene sorunlarla karşılaştım. Bizden hesabımızı onaylamamız için T.C. Kimlik kartımızın arkalı önlü tarayıcıdan veya fotoğraf çekilmiş halini tek bir JPEG dosyasında birleştirip yollamamızı. Adresimizin doğru olduğunu kanıtlamak için adımıza gelmiş fatura gerekliymiş. Faturada adres ve isim, soyadımız doğru biçimde olmalıymış. Bunları yolladıktan sonra 15 dakika - 2 saat arasında hesabımız onaylanacakmış. Kim bunlarla uğraşıp da hesabını onaylar? Bir T.C. Kimlik ve SMS onaylaması yetmez miydi? Rus'lara neden bu kadar öncelik veriliyor? Benim adıma gelen eve bir fatura bulunmuyordu. O sebepten biraz daha uzaklaştım durumdan.​

• Plati.ru kredi kartı sanal pos olarak PayU sistemini kullanıyor. Bu PayU ödeme sisteminde de geri ödeme seçeneğini olduğunu biliyoruz? Peki neden iadeyi kart üzerinden yapmıyor?
    • Sistemleri PayU üzerinde biriken bakiyeyi WebMoney havuzuna aktarma mantığıyla çalışıyor. Bu sebepten bakiye WebMoney'e geçene kadar Plati.ru satıcıya kendi parasını yolluyor, daha sonra bu para havuza ekleniyor. 3D ödeme sistemi olan yerde kandırılacaksak orada bir sorun vardır? 3D'yi geçen kişiler görmedim. Geçiyorlarsa da ailelerinin kartlarını ve telefonlarını kullanıyorlar. Bazı kartlarının da 3D'si kapalı oluyor ve o sebepten 3D'ye takılmadan ödeme yapabiliyorlar. Fakat PayU'da o sistem yok. 3D kesinlikle şart.

• Peki ben geri ödememi nasıl aldım?
    • Biraz zor da olsa Plati.ru desteğiyle görüştüm mail aracılığla. İlk başta ısrarla bana WMR cüzdan kodumu vermem gerektiğini belirttiler. Fakat benim Türkiye vatandaşı olduğumu ve bunun için birçok onay yapmam gerektiğini ve gerekli belgelerin tam olmadığını özenlice mail şeklinde yolladım. Fakat 4-5 mail aynı şekilde ısrarcı biçimde benden WebMoney hesabı açmamı istediler. Yukarıda iade panelinden resimde yazan bir cümle var, "Kayıt olmak 3 dakikayı geçmez." geçmesin kardeşim? Onay işlemi Türkiye vatandaşına kaç gün sürüyor bilgileri var mı? Ne kadar bizi anlamasalar da buradan Plati.ru'nun belli başlı özelliklerini kınıyoruz. Satıcıları zor durumda bırakmaları dahil. Sanki yasaya uygun olmayan satış sistemi yapıyorsunuz. Son mailde bana PayU geri ödeme sistemi için çalıştıklarını ve beklemem gerektiğini yazdılar. Bir gün sonra PayU'dan iade maili geldi. 1-3 iş günü içerisinde kartımda olacağından bahsettiler. Az önce alıp da gelmeyen başka bir ürün için de aynı işlemi yaptırdım. Artık adamlar cevap vermiyorlar bile. Harika bir destekleri var. (!) Teşekkürler Plati.ru, teşekkürler WebMoney, insanları bu kadar şey için kendinizi korumak için gereksiz şeylerle uğraştırdığınız için. Buradan PayU Türkiye'ye çok teşekkür ederim. Her türlü mailime cevap verdiler. Gereksiz şeyler diyorum, nedeni, daha basite indirgenebilecek şeyler bunlar. İade süreci hakkında sizlere bilgi vermeye devam edeceğim.

• Bu konunun amacı nedir?
    • Amacım insanlar bilgilendirerek Plati.ru'dan bir ürün almadan önce bu konuyu güzelce okuyup WebMoney'den hesabını güzelce onaylaması gerektiği. Eğer yeterli belgesi yoksa hiç girmesin bu işe.

• Peki iade sebebim nedir?
    • İlk başta Steam'den birkaç oyun almak istemiştim, Tabii bildiğiniz gibi Plati.ru'daki bütün ürünlerin yarısından fazlası RU tagını içeriyor. Yani Rusya'da etkinleştirebiliyoruz. Aldığım satıcıların ürün tanıtımında RU tagı olmadığı için aldığım için ortada kaldım. Satıcı kendini hatalı fark edince ceza almamak için direk iadeye çeviriyor. Ve bu WMR cüzdanı ile karşılaşıyorsunuz. Çok üzücü bir durum oluyor eğer WebMoney onaylı hesabınız yoksa.
Tekrardan buradan PayU Türkiye'ye teşekkürler, Plati.ru desteğine de birazcık olsa da yardımlarından dolayı teşekkürler. Ne kadar bizleri anlamasalar da istediğimizi yerine getirdikleri için...

Plati.ru'dan uzak durmak için birkaç sebep. Bunlar daha kötü de olabilirdi. Karta iade geldiği zaman konuya yazarım. Gecikme sürelerini de sizlere iletirim. Hepinize iyi Sosyal'ler. Sormak istediğiniz bir soru olursa konu altından sorabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı