PlayStation oyunlarının PC versiyonları neden daha az optimize?

İşletim sistemi
Windows 10

Necmi_Turşu

Centipat
Daha fazla  
RAM
16gb ddr3 1600mhz
SSD veya HDD modeli
1tb depolama
Ekran kartı
asus rx5500xt 4g oc edition
Anakart
ddr3 uefi gigabayt
İşlemci
xeon e1231 v3
Ben Spider-Man Remastered oynarken FPS'im bazen maksimum 75'leri görüyor - ortalama 60 - minimum 32/33'leri gördüm.
Bu sorun sadece bu oyuna mı özel yoksa PS oyunlarında genel bir optimize sorunu mu var. Ayrıca başka oyunlarda hiç bu kadar FPS uçurumları olmuyor mesela Ultra 1080P'de 90 FPS alıyorsam o 84 -85 oluyor. Mesela GTA 5, AC Origins, Witcher 3, Forza 4 vs... 2020 ve öncesi çoğu oyunda 120 ve üzeri alıyorum aynı ayarlarda.
Sizce bu konsol oyunlarının yeterince optimize port edilmediğinden mi kaynaklı? Bir de Spider-Man'dan başka PS oyunlarında da aynı sorun var mıdır?

Hocam şöyle bir durum oluşuyor olabilir. Oyun yapımcıları PS kısmında PS4, PS4 Pro ve PS5'e optimize ediyorlar ama PC kısmında binlerce çeşit var ondan kaynaklı olabilir.

Bu benim de merak ettiğim bir soru. Konsolda da işlemci, ekran kartı (alayı da AMD), RAM, depolama birimi var PC'de de. Sırf Windows var diye mi patlıyoruz anlamadım.

Oyunların kırpılması biçilmesi anlarım da, PS4 donanımının PC karşılığı müzelerde yatıyor ona rağmen kaç tane yeni nesil oyunu görüntüyü çamur etmeden oynattı.

Playstationların içinde ne olduğu belli, oyun sistemin tam özelliklerini kullanabiliyor ve oyun yapımcıları bunu bilerek öngörüleri %99 tutacak şekilde optimize ediyorlar. PC tarafında ise sonsuz alternatif, canı sıkıldıkça soket değiştiren intel, haftalık çıkan sürücüler, arka planda işlemcide cirit atan discord var.

Bir şeyin işlemcide if else if else if else diye o sistem için doğru yolu araması ile dağıtıldığı playstation sürümünde şak diye çalışan haliyle bu kadar performans farkı var demekki.

Sanırsam konu PS özel oyunları, eğer öyleyse PS'den daha optimize sayılabilirler. Herkes PS denen cihazı oh miss 60FPS sabit diye alıyor(haklılar çünkü marka böyle lanse ediyor) ama incelemeleri izlerseniz birçok PS oyunu özel olsun olmasın belli güncellemeler olmadan oynanabilir bile çıkmayabiliyor. Ya da konsolda ciddi FPS dalgalanmaları olabiliyor hele konsol yaşlanmaya başlayınca ve PC tarafında teknoloji ilerleyince bu dalgalanmalar daha çok görünür hale geliyor.

Gelelim sorunuza PS özel oyunları optimize konusunda iyiler dediğinizin aksine genelde incelemelerde herkes memnun oluyor.
@kino dediğin her ne kadar mantıklı gözükse de değil, PS tek bir konsol tek bir tane konfigürasyonu var(ya da 3-4 tane mesele PS4, PS4 Pro ve PS5 gibi), PC dediğin ise sınırsız kombinasyon, AM5 platformunda görüntü versin diye GT1030 kullananda var, eski Xeon işlemcilerle OC ile RTX3000 serisi kullananda, hiçbirini yapmayıp APU'yla usul usul takılanda. Her konfigürasyon için ayrı ayrı optimizasyonla uğraşamazlar.

Merak edenlere açıklayayım çünkü bu oyunlar sadece PlayStation donanımı için geliştiriliyor ve PlayStation donanımı zaten sabit bir donanım yani bu bağlamda oyunları optimize etmesi ve geliştirmesi daha rahat oluyor.
Peki gelelim asıl soruya, PlayStation oyunları neden PC ile bu kadar uyumsuz çalışıyor?
Donanım farkı arkadaşlar tek gerçek cevap bu. Bu konun optimizasyon ile yakından uzaktan alakası yok. PlayStation konsolunda oynadığınız oyun zaten sadece PlayStation için geliştirildiği için PC üzerinde ki donanımlar es geçiliyor ve bu yüzden oyunlar PC için çıktığında oyunların motorlarından tutun fiziklerine kadar konsolun donanımı ve mimarisi baz alınarak tasarlandığı için sıkıntı çıkaryor.
@kino

Bence sıkıntı yazılımda. Donanım olarak PC tarafında bir problem yok PS'den çok daha güçlü.

Oyunun motordan çıkışı ve kodlanışı gereği ilk konsola çıktığı için her şey oraya entegre ediliyor. Ondan sonra bilgisayar için önce kendileri entegre etmeye çalışıyorlar olmayınca PC tarafındaki üreticiler sürücülerle bunu desteklemeye çalışıyor. Yani tüm iş driverlerda bitiyor. Donanım ile o oyunu düzgün çalıştırıp koordineli yürütecek bir driver.

Yeni konular

Geri
Yukarı